Foto střípky z CeBITu 2001 / 3

aktualizováno 
Samsung notebooky a drobnosti, Acer logo a HPC, mobilní Duron u NECu, Transmeta Crusoe a na závěr pan pes AIBO. Dva dni na CeBITu - neuvěřitelné množství informací, záplava produktů, mnoho pozoruhodných novinek. Snažili jsme se pro Vás vybrat to nejzajíma

A opět u notebooků - tentokrát v podání (všudypřítomného) Samsungu, jehož vývojová oddělení musí být ohromná: u jeho výrobků se většinou jedná o interní vývoj a ne překupované produkty. Některé studie, jak také může vypadat PC na Vašem stole nejsou bez přitažlivosti (vpravo: LCD PC s dotykovým displejem).

Mimo notebooků a subnotebooku i "hračky" nejmenší - různobarevné MP3 přehrávače Yepp, v  mnoha tvarech a funkčně odlišných provedeních, včetně MP3 Discmanu - jako přenosný přehrávač CD vypadající krabička "schroustá" i počítačové CD plné nahrávek komprimovaných v MP3 formátu. Místo maximálně kolem  80 minut hudby zde cca desetinásobek v jen minimálně horší kvalitě - jak se tohle bude líbit antipirátským asociacím?

A blížíme se k Aceru - u toho měl začínat a bez mála i končit druhý den návštěvy CeBITu. V půl jedenácté si bohužel pan Čech čas nenašel, takže jsem měl příležitost prošmejdit stánek na vlastní pěst - a přispět tak k jisté osvětě sebe sama, co Aceru týče - zcela mi unikla změna loga, nové je provedené v mé oblíbené zelené barvě a volnějších linkách, asi tak budu asi méně objektivní při hodnocení skóre vzhled nový versus minulá verze, podle mně aktuální vystihuje lépe současnost a nový Acer, ale určitě se najdou i zastánci konzervativnějšího stříbrného loga.

Na Acer se mělo ještě dostat, ale ultralehké a lehčí modely chytly mé oko hned ráno - a úplným překvapením bylo nalézt na stánku Aceru dokonce i vlastní handheld, právě prošel změnou pracovního názvu, takže nyní se jmenuje Acer SlimMate a obsahuje Motorolí 24Mhzový procesor, 16 MB paměti a vlastní operační systém - více jsem k němu z přítomných nebyl schopen získat, zcela evidentně se jedná o krok novým směrem a nikdo si netroufá říci, jak bude vlastně vypadat SlimMate ve finále. V již nyní však vypadá dostatečně malý, aby mohl konkurovat i Palmům. Vpravo: ani terminál s bezdrátovou klávesnicí nebyl zcela marný.

Jak by se Vám líbil procesor výkonově na úrovni mobilního Pentia III, cenou však za méně než podobně taktovaný Celeron? Přivítejte na scéně první modely NECu s AMD Duron a technologií PowerStep - téměř po libovolných stupních regulovatelné spotřebě napájení, procesor je schopen snižovat a zvyšovat svůj takt v 32ti stupních - z plných 700 třeba dolů na 100 Mhz, atp. A pokud necháte zapnutou automatiku, notebook je schopen například rozlišit i náročnost jednotlivých scén a v průběhu dekódování jednoho snímku (1/25s) zvýšit v případě potřeby výkon pro výpočet náročnějších scén, a naopak - při psaní textu může notebook zpomalit takřka na úroveň starých 386tek a zpět do plného výkonu bez viditelných přechodů. Co z toho je skutečně pravda, by musel ověřit test, ale už z principu je technologie AMD o pořádný kus napřed - Intel je schopen u svých vychvalovaných SpeedStep procesorů vlastně jen jednoduchého přepínání na dvou frekvencích a napětích - žádné variabilní přizpůsobení aktuálním požadavkům, prostě na akumulátory nižší frekvence, při napájení vyšší, inteligence zůstala mimo. NEC byl první, který demonstroval nové notebooky hned v několika modelových. Žel, žádní další výrobci se zatím k následování nepřihlásili, vývoj od základu nového produktu je časově i finančně náročný (Duron potřebuje jinou čipovou sadu a patici než Celeron/Pentium III) - držme palce, ať dostane AMD šanci stlačit ceny i v mobilní oblasti.

Palmy a S25 (kdo ví, proč zrovna ty - ve spolupráci s Palmem dominovaly) byly hojně zastoupeny u stánku Palm Computing - Palm už není jen organizér, už je to celá platforma, na které může operovat podnik či firma - snaha Palm systému a organizérů o integraci do komplexnějších podnikových systému byla více než zřejmá.

A od Palmu přes nejmenší kompletní srdce PC - velké jako krabička od zápalek - rovnou k Transmetě a její demonstraci nových zařízení. PictureBook byl mezi svými - mimo něj však zde bylo možné nalézt i jiné zajímavé přístroje: Web Pad s infra klávesnicí a dotykovým displejem - mohli jste si vybrat, který způsob ovládání je pro Vás nejlepší. Dotykový displej - tablet formátu A4, s LAN a VGA konektorem - pozoruhodné. Řada dalších "utržených" obrazovek a nade vším logo Transmety. I zde se ledacos kuje, oproti AMD a Intelu však stánek vypadal spíše bohatý na různorodost než množství produktů.

Trocha zábavy po cestě neuškodí - nechtěli byste AIBO taky domů - roztomilé zvířátko, zhruba v ceně pejsánka s rodokmenem a pár lety krmení, akorát že splacené najednou. AIBO poslouchal na hlasové pokyny, vrtěl ocáskem, mával nám packou, blikal si kontrolkou a vůbec se choval jako spořádané zvířátko - skoro bych řekl jako z masa a kostí...

...až na tu cenu.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Najdete na iDNES.cz