Foto střípky z CeBITu 2001 / 4

aktualizováno 
Gericom rozšiřuje řady, WebPady a MediaGX, Bluetooth tisk, Mitac OEM notebooky a handheldy, Acer TM, Toshiba Satellite a GeForce2 Go. Dva dni na CeBITu - neuvěřitelné množství informací, záplava produktů, mnoho pozoruhodných novinek. Snažili jsme se pro

A hned vedle SONY měl expozici Gericom - v současné době pokrývající svojí velmi širokou produktovou řadou zřejmě valnou většinu i nejneobvyklejších požadavků. A ještě více je v záloze, sice nemáme fotografie, nicméně nám bylo dovoleno podívat se na nové modely - barevné, stříbrné, lehké i all-in-one, dokonce i jeden ultralehký a potom Easy PC notebook, který sází USB místo starších rozhraní - vůbec nemá PS/2, sériové či paralelní porty. 

Expanzi v šíři modelů míní Gericom podpořit i patřičnou nabídkou příslušenství - na stánku byly k vidění produkty Intelu a tradiční sortiment PCMCIA karet, USB produktů pod vlastní značkou. Již nyní Gericom nabízí tři modely s procesory 1 GHz, a další mají brzy následovat. Dochází k obměně produktových řad - loučí se dlouholetý Silver Seraph, je nahrazen inovovaným modelem Commander.

A WebPady všeho druhu - stačí si jen říci barvu... National Semiconductor stánek nezapřel svoji příbuznost s MediaGX procesorem, který pohání většinu jejich exponátů - je otázkou, kdy se vlastně tyto alternativy k plnohodnotnému PC ujmou. Zatím jim chybí skutečná mobilita a použitelnost - dokud nebudou bezdrátové sítě standard a kompletní tablet jen polovina dnešní hmotnosti, budou to mít i proti nemotornému stolnímu PC těžké.

U Psionů bylo veselo - a to neměli žádnou party, ale pracovali. Zřejmě se jim nové Revo Plus a větší modely prodávají samy od sebe. Ještě na skok k Panasonicu, kde prezentovali krabičku cca cigaretovou - tu nasadili na Centronics rozhraní tiskárny a hle - laserovka dva roky stará si uměla popovídat s notebookem bezdrátově přes Bluetooth. Velice elegantní, napájí se přímo z portu, potřebujete pouze onu samotnou krabičku a vyjma napájení tiskárny můžete dát kabelům sbohem.

Poté následovala návštěva u jednoho z velkých OEM výrobců notebooků - Mitac se pustil i do masové výroby handheldů, již standardně se zabudovaným Bluetooth rozhraním, s hlasovými funkcemi, postavené na bázi StrongArm procesoru a Windows CE operačního systému. Snad konečně začnou být handheldy dostatečně spotřebitelským zbožím, abychom nemuseli platit za značku, když ji nepožadujeme.

Kromě handheldů bylo k vidění i dostatek notebooků, přímo přebytek - z nichž některé jsem viděl pod slovutnými jmény na jiných stáncích...Lehké a ještě lehčí, ale s XGA rozlišením a CD nebo DVD mechanikou - motto nových strojů: asi nejrozumnější kompromis mezi mobilitou a velikostí. A všude wireless karta - a funkční Internet, včetně odesílání SMS na české mobily roztroušené po ploše výstaviště. :-)

A pomalu se blížil závěr, ještě jsem stačil zajít na kus řeči k panu Čechovi z Acerů, který mne ochotně seznámil s novinkami a celou modelovou škálou TravelMate notebooků - zastavili jsme se u některých modelů, speciálně těch lehčích, které si cestu na český trh mají teprve najít - ale prý snad již brzo. Sotva jsem se vzpamatoval z pokárání (nevěděl jsem o novém logu Acer:-), narazil jsem na známé (Čechů a vůbec Slovanů bylo na výstavišti mnoho) a jen těžko jsem se zvedal od stolu, abych se vydal - alespoň s verbální podporou osazenstva stánku Aceru - na druhý konec výstaviště zastavit se u Toshiby, kterou jsem svůj pobyt na CeBITu zakončil.

Toshiba uvádí pod heslem Follow your senses aneb "Následuj své smysly" vůbec první notebooky, které by se neměly zaleknout ani 3D grafiky (řekněme si upřímně, snad až na nejlevnější grafiky integrované na základní desce, kterákoliv současná grafická karta je schopna podat lepší výkony než notebookové čipy, které musí brát ohled na termiku a spotřebu). Satellite 2800 - 500 obsahují odlehčenou (níže taktovanou) verzi výborného grafického jádra NVidia GeForce2 - GeForce2 Go, která by měla prolomit 3D prokletí notebooků i při zachování nízkého příkonu. Toshiba se vážně pustila do bezdrátových technologií - WiFi alias bezdrátová LAN 11 MBit, Bluetooth, i WAP - novinky Toshiby pro tento rok. Ani Transmeta Crusoe nevydrží běžet věčně, takže fotky Toshiby jsme museli převzít z jejich stránek - PictureBook již tou dobou vypustil duši.

Po dvou perných dnech strávených na výstavišti nás čekala ještě noční jízda domů, alespoň byla chvíle na zpracování dojmů - a trochu oddechu. CeBIT 2001 stále pokračuje, nicméně mně dva dny zcela postačovaly. Více by mne přivedlo asi na kraj vyčerpání - rozmyslet se, zaměřit se a jít za svým cílem - cokoliv jiného na CeBITu zřejmě nelze.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Nejlevnější počítač od Microsoftu má své kvality, ale není pro každého

Microsoft Surface Go

Surface Go je maličký konvertibilní tablet/notebook vhodný jako počítač na cesty. S hmotností jen lehce přesahující...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Najdete na iDNES.cz