Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluční foťák je jako 128 objektivů. Fotografové musí myslet jinak

  0:29aktualizováno  0:29
Neobyčejný přístroj Lytro Illum umožní snímat scénu včetně její perspektivy a hloubky. Vznikají tak neobyčejné průhledy do reality, nikoli jen ploché snímky. Firma doufá, že nové balení, které se více podobá zrcadlovkám, přiláká fotografy k tomu, co nazývají "budoucností interaktivní fotografie".

Namířit, zaostřit, vyfotit. Tyto tři kroky se nezměnily od první poloviny 19. století, kdy k vynálezu fotografie došlo. A přestože od skleněných desek až k CMOS čipům jsme ušli pořádný kus cesty, podstata fotografie, tedy zachycení čočkou promítnutého obrazu na plochý snímač, se nezměnila. Nadšení vědci z firmy Lytro to chtějí změnit.

Jejich fotoaparát (a budeme mu říkat fotoaparát, i když správně bychom měli používat označení plenoptický snímač světelného pole scény) nabízí zcela nový pohled na fotografované objekty. Fotka se nevytváří na snímačích, ty pouze naměří barvu, intenzitu a směr paprsků dopadajících do objektivu. Počítač pak zpětně zrekonstruuje, jak scéna vypadala. Výsledkem je třeba možnost dodatečně zaostřit kamkoli ve snímku nebo změnit perspektivu.

Tato technika "snímání světelného pole scény" je v principu známá již dlouho. Ještě před deseti lety k tomu ale bylo potřeba stovky zrcadlovek a výkonného počítače. Nyní to zvládne přístroj Lytro, který váží necelý kilogram a vejde se do ruky. Přístroj za to vděčí stovkám tisícům mikročoček, které umožňují zachycení světelných paprsků dopadajících z různých úhlů. Ve fotoaparátu fyzicky nevzniká obraz - ten se složí až následně, virtuálně.

Pole statisíců čoček se podobá oku mouchy.

Pole statisíců mikročoček se podobá oku mouchy. Díky nim jsou zachyceny a měřene paprsky světla, nikoli jen plochý obraz.

Princip zpracování materiálů zachycených při snímání světelného pole scény.

Princip zpracování materiálů zachycených při snímání světelného pole scény. Lytro tedy vlastně nefotí, ale měří, teprve počítač dopočítá vzdálenost objektů i výslednou scénu.

"Digitální fotografie původně znamenala jen to, že jste si vybrali, které snímky vyvoláte a které smažete," říká Ren Ng, zakladatel firmy. "Ale ukazuje se, že digitální fotografie zcela změnila způsob vizuální komunikace." Lytro chce využít toho, že snímky si lidé prohlížejí na monitorech, televizích, tabletech a mobilech. Fotografie (či spíše fotografické scény) zachycené Lytrem jsou nezvykle interaktivní.

Vyzkoušejte si, jak můžete měnit zaostření snímku interaktivně kliknutím na části scény. Přetažením pak můžete mírně změnit perspektivu a získat tak představu o trojrozměrném uspořádání scény:

Více podobných snímků najdete v galerii Pictures.Lytro.com.

Jak vměstnat sto zrcadlovek a superpočítač do dlaně

V roce 2011 uvedla firma Lytro na trh svůj první produkt, jednoduše pojmenovaný Lytro. Revoluční přístroj nabízel rozlišení 11 MRay (11 milionů světelných paprsků) a scény pak exportoval do obrázků o velikosti 2 megapixely. Krátce poté společnost oznámila, že se chystá i do mobilních telefonů.

Revoluční fotoaparát LYTRO
Revoluční fotoaparát LYTRO
Revoluční fotoaparát LYTRO

První fotoaparát Lytro měl tvar hranolu a k mání byl za necelých 400 dolarů už v roce 2011.

Nyní Lytro testuje prototyp nového plenoptického snímače, který se vzhledem více přibližuje digitálním kompaktům či bezzrcadlovkám. To je podle tvůrců důležité, umožní to fotografům využít alespoň nějaké z jejich zvyků.

Nový fotoaparát Lytro Illum je

Nový fotoaparát Lytro Illum je "konečně to, co jsme chtěli vytvořit od začátku", říká zakladatel Ren Ng

Magický foťák nefoťák podle svých tvůrců

Magický foťák nefoťák podle svých tvůrců "nedělá jen snímky, ale živé průhledy do reality"

Ovládání má pomoci fotografům zvyklým na zrcadlovky lépe se sžít s tímto zcela...

Ovládání má pomoci fotografům zvyklým na zrcadlovky sžít se lépe s tímto zcela novým způsobem, jak snímat scénu.

Nad spouští je i modré tlačítko

Nad spouští je i modré tlačítko "Lytro", které na displeji zobrazí hloubkový náhled fotografované scény (zeleně objekty blízké, oranžově objekty vzdálené)

Senzor fotoaparátu Lytro Illum má kapacitu 40 Megaray. Patentovaná technologie...

Senzor fotoaparátu Lytro Illum obsahuje 40 Megaray. Patentovaná technologie mikročoček umožňuje zachytit barvu, intenzitu a směr světelných paprsků dopadajících do objektivu fotoaparátu. Výsledkem není jen zachycení plochého obrazu, ale "živého, interaktivního okna do reality".

"Přístroj Lytro Illum nám umožňuje začít proměňovat celý proces, a to od základů. Měníme způsob, jakým obrazy vznikají," poznamenal pro Verge zakladatel Lytra, Ren Ng.

Fotogalerie

Právě z jeho dizertační práce (PDF, 2006, 177 stran) na Stanfordově univerzitě dnes firma Lytro vychází. Ve stejném roce založil firmu v Silicon Valley a postupně získal až 90 milionů dolarů v investicích. Díky tomu není firma bezprostředně závislá na úspěchu prodávaných produktů a může se soustředit na svou dlouhodobou vizi. Míří třeba do lékařského výzkumu nebo do filmu.

"Pokud se podíváte na Hollywood, tam utrácejí 9 až 14 milionů dolarů jen za hardware, aby mohli natáčet ve 3D. V titulcích vidíte prvního asistenta kameramana, druhého asistenta kameramana, třetího asistenta... To jsou lidé, kteří mají na starosti ostření," poznamenává Jason Rosenthal, šéf firmy Lytro. "Pokud byste mohli libovolně ostřit po natočení, byla by to opravdu velká věc."

Dříve bylo potřeba 100 zrcadlovek a superpočítač, dnes to samé zvládne přístroj do dlaně.

Pro zachycení světelého pole scény sloužila na Stanfordu i tato ohromná mřížka...

Pro zachycení světelého pole scény sloužila na Stanfordu i tato ohromná mřížka se 128 zrcadlovkami. O ukládání se starala 4 výkonná PC.

To současné počítače ani senzory ještě nestíhají, ale Lytro dělá vše pro to, aby byli na správném místě ve chvíli, kdy to procesory a čipy stíhat začnou. "Je to něco, co se brzy vyřeší spolu s tím, jak podle Moorova zákona stoupá rychlost počítačů," dodává Rosenthal. Ostatně to, co předtím dělalo 100 zrcadlovek a superpočítač ve Stanfordské laboratoři, zvládá nyní kompaktní přístroj o hmotnosti cca 900 g.

Otázkou zůstává, jak si na nový způsob focení zvyknou fotografové. Lytro zachytí scénu způsobem, který dává budoucím divákům možnost vybrat si, na co se chtějí zaměřit. Jsou to oživlé fotografie, skoro jakési interaktivní animace, a pokud toho chce fotograf využít, musí scénu promyslet zcela jinak než dosud.

"Sice se nemusím soustředit na to, kam budu ostřit, ale zároveň nesmím zapomenout na to, že teď musí být všechny úrovně obrazu něčím zajímavé," říká Kyle Thompson, jeden z fotografů, kteří s Lytrem experimentují. Fotografové ovšem i nadále mohou zvolit, jak má výsledný snímek vypadat, a pak jej pomocí dodávaného softwaru exportovat do standardního JPG. Ale zakladatelé doufají, že fotografové budou naplno využívat interaktivních možností. Nyní jednají s Flickerem nebo Facebookem, aby bylo možné nahrávat lytro-scény přímo na jejich stránky.

Ale to všechno jsou jen drobné mezikroky. Lytro věří, že je u zrodu zcela nového typu fotografie. Nejde jim o pohodlnější focení, ale o nový pohled na fotografii jako takovou. A k tomu budou potřebovat buď pochopení zkušených fotografů, nebo novou generaci nadšenců.

Co si o zachycení scén fotoaparátem Lytro myslíte?

celkem hlasů: 4421

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Úžasná věc, tím bych chtěl fotit 3037
Je to zajímavé, ale ne moc použitelné 676
Zaujalo mne to, ale asi bych tím nefotil 513
Nenadchlo mě to, ruší mě to 195
Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Najdete na iDNES.cz