Fotoaparát Sony H1: Digitální dříč za dobrou cenu

aktualizováno 
Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot ´DSC-H1 dá již na první pohled pohled znát, že je určen do rukou pokročilejšího fotografa. Množství manuálních funkcí plně využívá 12x zoom se stabilizací. Co tento přístroj neumí?

Model Cyber-shot DSC-H1 se drží v ruce velmi pohodlně, přestože je robustní a relativně i hodně těžký (591 gramů) - na spoušť bez problémů dosáhnete, ovšem palcem budete ovládat kolébku optického zoomu jenom velmi těžko. Ovládání je celkově mírně nepraktické a málo intuitivní.

Výbava

Tato elektronická zrcadlovka má pětimilionový snímač typu Super HAD CCD, jehož citlivost se pohybuje od 64 do 400 ISO. Bohužel se snímky ukládají pouze v JPEGu a jen ve dvou kompresních poměrech. Kromě statických snímků umí novinka natočit i ozvučený videozáznam v rozlišení 640 x 480 bodů, a to až rychlostí 30 snímků za sekundu.

 Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1

Firemní objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 6 do 72 milimetrů při velmi dobré světelnosti (od F2,8 do F3,7). Asi jenom málokdy vám nebude stačit toto 12-násobné optické přiblížení, takže asi uživatelům nebude vadit pouze dvounásobný digitální zoom.

Daleko důležitější a u ultrazoomů skoro povinná je stabilizace obrazu (jde o technologii Super Steady Shot fungující na principu pohybu čoček), která pracovala velice dobře a spolehlivě. Optickou soustavu můžete ještě vyšperkovat dokoupením širokoúhlé předsádky (0,7x) nebo telekonvertoru (1,7x).

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1 

V balení najdete i sluneční clonu. Optika rychle zaostří i při zhoršených světelných podmínkách, kdy si vypomáhá přisvětlovacím paprskem.

Model je vybaven elektronický hledáčkem s úhlopříčkou 0,3", který ovšem v praxi nezobrazoval 100 procent dané scény. Použít při zaměřování můžete také barevný 2,5 palcový LCD displej, který má ale nečekaně nízké rozlišení (115 200 bodů), přesto poskytoval relativně ostrý a nezrnitý obraz.

Snímky nebo video se ukládají buď přímo do vnitřní paměti (o kapacitě 32 MB), anebo na paměťové karty typu Memory Stick či Memory Stick PRO. Snímky přesunete do vašeho počítače přes rychlejší rozhraní USB 2.0.

Vlastnosti

Cyber-shot DSC-H1 umožňuje při snímání plnou kontrolu nad expozicí díky manuálnímu nastavování jednotlivých parametrů expozice, k dispozici jsou i režimy s prioritou clony nebo času, ale také pro méně zkušené fotografy několik přednastavených scén (například Portrét, Krajina nebo Sport).

Expozice můžete doladit pomocí korekce, a to v rozsahu +- 2 EV. Kontrolu nad expozicí vám usnadní i reálný histogram. Automatika nastavuje časy v rozsahu od 1/2000 až po dvě sekundy, ovšem při přepnutí na manuál si můžete nastavit až půlminutovou expozici.

Ještě lze nastavit přímo v modelu několik stupňů ostrosti, kontrastu nebo saturace. K dispozici je i několik barevných filtrů. Teplotu bílé můžete vykalibrovat manuálně nebo pomocí několika přednastavených scén.

Dosah blesku při širokoúhlém snímání je výborných 6,8 metru (při teleobjektivu pak 5,2 metru). Blesk má běžně dostupné programy (včetně synchronizace s dlouhým časem závěrky), ovšem redukci červených očí můžete vybrat pouze přes Menu až v Set upu, což je velmi nepraktické. Bohužel nejde k modelu připojit externí blesk. Podrobná apecifikace zde.

Kvalita snímků

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (1,75 MB)

Barevné podání snímků je mírně do studena a barvy jsou méně syté, což ovšem snadno vyřešíte použitím zmíněných funkcí kontrastu nebo saturace přímo ve fotoaparátu.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (2,12 MB)

Při širokoúhlém snímání jsme nemohli přehlédnout relativně výraznou soudkovitost.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (1,82 MB)

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (2,3 MB)

Stabilizace obrazu Super Steady Shot funguje spolehlivě při menších otřesech a kratších časech ve dvou režimech: můžete ji mít zapnutou neustále (což ovšem vede k větší spotřebě energie), anebo se aktivuje pouze při samotné expozici.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Odkaz je na originální snímek (2,15 MB)

Fotografie mají ještě při hodnotě 200 ISO velmi nízkou hladinu šumu.

Digitální fotoaparát Sony Cyber-shot DSC-H1
Originál snímku (1,7 MB)

Aberace se vyskytuje na snímcích pouze v malé míře.

Jak H1 umí videosekvence zjistíte zde (MPG soubor 8,5 MB).

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
1,7 s

2,4 s

1,2 fps

1,8 s

První expozici uděláte už za 1,7 sekundy, což patří k lepšímu časovému průměru u elektronických zrcadlovek. Při sekvenčním snímání pořídíte standardně devět fotografií za sebou rychlostí 1,3 snímku za sekundu (v praxi jsme dosahovali nepatrně pomalejších časů), v režimu Multi Burst potom až 16 snímků za sebou v rychlé dávce, které se uloží do jednoho snímku.

Proč ho koupit?
stabilizace obrazu, velký dosah interního blesku
Proč ho nekoupit?
neintuitivní ovládání, nízké rozlišení jinak obrovského LCD displeje
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
15 990 Kč s DPH
Závěr

Tento model společnosti Sony je určen spíše pro náročnějšího fotografa, jelikož nabízí manuální nastavování jednotlivých parametrů expozice nebo například ruční kalibraci teploty bílé. Optická soustava je také velmi kvalitní, navíc 12-násobný optický zoom je vybaven stabilizací obrazu.

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Canon představil utajované novinky. Po 30 letech zásadně inovuje EOS

Canon EOS R

Společnost Canon představila novou řadu plnoformátových bezzrcadlovek EOS R. Je to poprvé po třiceti letech od uvedení...

Panasonic útočí. Má dvě full frame bezzrcadlovky a spojenectví se Sigmou

Panasonic představil své prvni full frame bezzrcadlovky řady Lumix S.

Panasonic chce razantně vstoupit do souboje plnoformátových bezzrcadlovek. Modely LUMIX S1R a S1 umí, ve své kategorii...

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

Najdete na iDNES.cz