Nové modely fotoaparátů Sony RX100 IV a Alfa 7R II.

Nové modely fotoaparátů Sony RX100 IV a Alfa 7R II. | foto: Sony

Nový kompakt od Sony umí zmrazit čas, vylepšená Alfa bude za 96 tisíc

  • 26
Společnost Sony vydala nové modely fotoaparátů, které v předchozí generaci zaujaly svými vlastnostmi. Čtvrtá generace kapesního modelu RX100 IV dostala nový senzor a schopnost pořizovat 40násobně zpomalené záběry a výrazně vyšší cenu. Bezzrcadlovka α7R II zase nabízí 42,4MPix snímač CMOS se zadním osvětlením.

Řada fotoaparátů RX100 od Sony se rozrostla o nový model. Čtvrtá generace tohoto přístroje přichází s novým snímacím čipem, který má stejně jako v minulosti velikost jednoho palce, což je v oblasti kompaktních přístrojů výrazné plus. Také rozlišení 20.1 megapixelů zůstává.

Kompaktní fotoaparát RX100 IV s trojnásobným zoomem

Nový snímací čip označovaný jako Exmor RS však slibuje až pětkrát rychlejší „odtok“ dat z čipu a tím pádem se může fotoaparát využívat dosud nevídané rychlosti. Je to díky paměti DRAM k čipu připojené. Samozřejmě tomu musí sekundovat rychlé zpracování obrazu. Přístroj se tak může pochlubit záznamem s až 40násobným zpomalením. V speciálním režimu pak zvládne pořídit až tisíc snímků za sekundu. To už může vypadat, jako když zamrzne čas. Podobnou rychlost už jsme však viděli u konkurence před řadou let. V plném rozlišení je pak model schopný zaznamenat až 16 snímků za sekundu.  Zvládne nahrávat i 4K video, ale jen pět minut. Pak se musí začít nahrávat znovu.

Sázka na rychlost je i v případě závěrky, která zvládne 1/32000 sekundy. Rychlý autofokus zvládne podle údajů Sony zaostřit za 0,09 s.

Zadní část kompaktního fotoaparátu RX100 IV

Sony zůstává u osvědčené optiky s parametry 24 - 70mm pro trojnásobné přiblížení se světelností F1,8 - 2,8. Záznam lze kontrolovat přes vysouvací OLED hledáček s rozlišením 2,35 milionů pixelů.

Sony u RX100 M4 však bude chtít za nové funkce dobře zaplatit. Cena se tak oproti předchůdcům zvedá zhruba o třetinu na skoro 32 tisíc korun.

Bezzrcadlovka s plnoformátovým snímačem

Bezzrcadlovka Sony Alfa 7R II s nasazeným objektivem s bajonetem E.. .

Druhá generace bezzrcadlovky Sony alfa 7R přichází patrně s prvním 35mm plnoformátovým snímačem se zadním osvětlením na světě, má rozlišení 42,4 Mpix. Firma se u čipu chlubí speciální konstrukcí „mikro-čoček“ (tzv. gapless on-chip lens design) a antireflexní povrchovou vrstvou skla na snímači, což má dohromady vést ke zvýšení efektivity zachycení světla.

Jednou ze schopností nového čipu je rozšířená citlivost, která dosahuje úrovně odpovídající na jedné straně ISO 50 a na druhé ISO 102 400. To je sice méně než u modelu A7s, ale i tak dokáže poměrně slušně „rozsvítit“ tmu.

Jak ISO 409 600 u fotoaparátu Sony A7s: 

31. května 2014

Novinka 7R II využívá pětiosou stabilizaci obrazu přímo na čipu, takže uživatel může ušetřit na stabilizovaných objektivech s bajonetem E. Pro maximální stabilizaci a ostrost však firma doporučuje objektivy s optickým stabilizátorem obrazu SteadyShot.

„Tato pokročilá forma stabilizace obrazu koriguje chvění a pohyby fotoaparátu během snímání v pěti osách, včetně úhlových (houpání a vychýlení / pitch and yaw), které vznikají u teleobjektivů, vibrací při pohybu (osy X a Y), viditelných zvláště při zvětšení obrazu, a rotačních otřesů (náklon/roll), které často ovlivňují natáčení videa. Efektivita systému stabilizace odpovídá přibližně 4.5 krokům rychlosti závěrky.“ píše Sony v tiskové zprávě.  

Fotoaparát lze také nastavit na režim tichého snímání (režim Silent Shooting), Ten zamezí vibracím a pohybu snímače.

Automatické ostření využívá 399 AF bodů s fázovou detekcí, společně s 25 AF body s kontrastní detekcí. To zrychluje ostření oproti předchůdci zhruba o 40 procent.

Zadní část přepracovaného těla bezzrcadlovky Sony Alfa 7R II.

Fotoaparát má lehkou a pevnou konstrukci ze slitiny hořčíku a ve srovnání se svým předchůdcem má přepracovaný grip a tlačítko spouště.

Přístroj α7R II bude v prodeji v létě 2015 za cenu kolem 96 500 Kč.

Další podrobnosti o představených modelech najdete na stránkách Sony v angličtině zde.