Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotografie na přelomu tisíciletí (2)

Žijeme ve světě digitálních informací, proč bychom nemohli uvažovat o digitální fotografii a digitálních fotoaparátech. Jedničky a nuly dneska letí...

Digitální fotografie a kamery

Do digitálního věku fotografie vstoupila se svými přístroji již většina firem: Canon, Nikon, Olympus, Polaroid, Agfa, Kodak, Konica, Pentax, Ricoh, Sony, Yashica, Fuji, Leica, Rollei atd.
Hned úvodem je třeba konstatovat, že pro běžné užití v amatérské fotografii, kde je výstupem snažení fotografa obraz na papírové podložce, je digitální fotografie stále ještě drahá a její obrazová kvalita je nižší, než je tomu u klasické fotografie, a navíc pořizovací cena digitálních kamer je vysoká. Teprve kamery, označené jako "megapixel", se kvalitou zobrazení blíží klasické fotografii. A takových přístrojů neustále přibývá. Elegantní a technicky výhodná je možnost zpracovávání obrazu na monitoru počítače a tisk obrázku na připojené barevné tiskárně. Jestliže se uživatel digitální kamery nechce smířit pouze s prohlížením snímků na obrazovce monitoru a snímky chce dále dotvářet a upravovat, musí mít k dispozici slušně výkonný počítač - což už je v dnešní době většina, dobrý monitor a barevnou tiskárnu - nejlépe s fotografickým výstupem.

V počítači by měla být zabudována značná disková paměťová kapacita pro ukládání a archivaci snímků. Ideální je také "vypalovačka", která umožní archivaci snímků na CD-ROM. Dalším potřebným, a ne právě levným vybavením, je vlastnictví dalších paměťových karet pro kameru.
Datový objem snímku je velký, snímek o rozlišení 1024 x 768bodů představuje 2,2MB dat. Výrobci přístrojů se proto vydali cestou komprimace dat, aby byla kapacita paměťových karet optimálně využita. Ty se dnes dodávají běžně s kapacitou 64MB, ale výjimkou nejsou ani 128MB karty. IBM vyrábí dokonce pevné disky ve formátu PC karty s kapacitou v řádu stovek megabajtů.

Jak digitál vlastně funguje?

Digitální fotoaparáty pracují na jiném principu - místo fotochemického procesu používají proces fotoelektrický. Přesto se klasickým fotoaparátům často výrazně podobají a někdy je prozradí jen LCD displej umístěný na zadní straně. Některé jejich části jsou si totiž s fotochemickými protějšky podobné nebo jsou dokonce stejné.
U digitálních fotoaparátů je citlivá vrstva filmu zaměněna za elektronický snímací obvod, pomocí něhož se obrazový signál mění na elektrický (až do tohoto okamžiku se snímání příliš neliší). Jako snímací obvod slouží tzv. CCD čip (Charge Cupled Device - obvod vázaný nábojem), který je tvoře soustavou fotodiod. Ve chvíli, kdy na takovou diodu CCD prvku dopadne světlo - fotony, získá elektrický náboj, jehož velikost závisí na intenzitě dopadajícího světla - čím více fotonů, tím větší náboj - tomuto jevu se říká tzv. Fotoelektrický jev. Senzor tedy nevnímá barvu v pravém slova smyslu, ale pouze jasové hodnoty. Barvy jsou rozlišovány poněkud jiným způsobem. Před senzory jsou umístěny barevné filtry - zpravidla RGB filtr, ale i třeba žlutá nebo zelená. Pro jeden barevný bod tedy musí být nejméně tři snímače, v praxi se ale používají čtyři - ve filtru RGB je zelená zdvojena. Světlost obrázku (chcete-li množství světla dopadajícího na CCD prvek)  lze samozřejmě ovlivnit, stejně jako u běžného fotoaparátu, závěrkou a clonou.

Počet fotodiod CCD prvku určuje rozlišení a tím tedy i kvalitu výsledné fotografie. Další odlišností, oproti analogovým fotoaparátům, je ohnisková vzdálenost. CCD prvek je ve srovnání s velikostí políčka kinofilmu velmi malý. Pro snadnější představu o vlastnostech fotoaparátu - a teď čtou pouze odborníci zasvěcení do tajů fotografování - se tedy udávají i přepočítané hodnoty odpovídající objektivu pro 35mm film. Dalším významným prvkem digitálních fotoaparátů - jak bylo již řečeno - je paměť. Analogově/ digitální převodník mění elektrický (analogový) signál z CCD prvku na jedničky a nuly. Ty je potřeba zpracovat a uložit, aby bylo možné vytvořit i další fotografie. Dnes se většinou ukládají na vyjímatelné paměťové karty flash nebo SmartMedia. Tolik tedy nejspíš k popisu techniky zpracování a ukládání obrazu.

Zahodíme klasické foťáky?

Vzhledem k dosavadním cenovým relacím digitálních přístrojů bych raději doporučil - zatím nevyhazovat! Digitální přístroje jsou výhodné pro profesionální použití např. pro realitní kanceláře, pojišťovny, částečně pro lékařskou fotodokumentaci a hlavně - pro pohotovou reportáž a následné zaslání snímků do redakce elektronickou poštou. Fotografové v ateliérech mohou digitální přístroj s výhodou použít při koncipování scény a ušetřit fotomateriál při zkušebních snímcích, které si mohou prohlednout na monitoru. A co běžní uživatelé? Tady lze v nejbližší budoucnosti očekávat výrazný pokles cen - a to zejména z důvodů rozšiřování produkce a zpřístupnění počítačů většímu okruhu lidí - vždyť dnes má počítač doma již téměř každý.
Pro digitalizaci fotoarchívů jsou vhodné skenery, ať již plošné pro neprůhledné předlohy nebo speciální, jednoúčelové pro snímání filmů negativních či inverzních. Ceny těchto skenerů poklesly, na přijatelné úrovni je již rozlišení i rychlost snímání předloh. Vybrané snímky lze na některém paměťovém médiu odnést do digitálního minilabu, kde snímek převedou na papír fotografické kvality. Pro rodinné prohlížení takto digitalizovaných snímků je možno využít monitoru počítače (můžete si také připravit ucelené pásmo i s různým efekty) nebo televizoru.
To však znamená převést snímky opět pomocí počítače do videoformátu VHS, S-VHS, Hi8, a pak použít videomagnetofon nebo přístroj americké firmy Avicor, který přehrává digitální snímky z běžné diskety 3,5". Přístroj se připojuje jako video a umožňuje snímky sdružovat do alb (pamatuje si i pořadí snímků).

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 44 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 44 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...