Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotografka radí: Jak nafotit dívku, aby byla krásná

aktualizováno 
Každá žena nebo dívka chce, aby jí to na fotografii slušelo. Ne každá ovšem ví, že i ona může vypadat na snímku nádherně. Chce to jen šikovného fotografa, dobrý nápad ... a pak bude takovou fotografii s noblesou ukazovat svým přátelům. Přinášíme tipy a triky, jak fotit ženy, dívky a slečny.

Leave the Train... - Čas 1/250, clona 5,0, ISO 200, ohnisková vzdálenost 48 mm. Foceno s pomocí zlaté odrazové desky. | foto: Lucie Vjaterová

Některá z nás měla větší štěstí, že nad ní u kolébky sudičky rozdávající krásu vystály takřka důlek, u jiných to zase naopak příliš nepřehnaly. Krása ale pochází zevnitř a to už pravil Seneca: "Vadou těla se duše nezohaví, ale krásou duše se zdobí i tělo." Navíc tam, kde příroda příliš nezabodovala, můžeme použít pár vychytávek, které z každé dívky na fotce udělají krásnou ženu.

Téma je základ všeho

Ke každé dívce se hodí jiné prostředí a téma. Některá má neodolatelný šarm, jiná zase svou roztomilostí přímo nabádá ke konkrétnímu tématu. Výběr lokality a vůbec celého zaměření focení je jedním z nejzákladnějších kroků k vyzvednutí krásy něžného pohlaví. Fotografování dívky, která se v běžném životě stále usmívá a je pro ostatní "sluníčkem", bude rozhodně vypadat nepřirozeně v prostředí hřbitova a naopak, temné, tajuplné ženě dodá toto smutné prostředí ještě hlubšího výrazu. 

Profesionální modelka vám zahraje jakékoliv ztvárnění, takže tady můžete popustit uzdu své fantazii a nejdříve si zvolit téma, které pak modelce odprezentujete. Ale dívce, která před fotoaparátem stojí poprvé, musíte "ušít" celé téma na míru tak, aby nemusela nic hrát a na fotkách byla přirozená.

Místa, kde se dá fotit, jsou všude kolem nás. Za zmínku určitě stojí pár tipů. Dobrá místa najdete například v továrnách. Ty se dají využít jak ke snímkům s válečnou tematikou, tak i k uměleckým fotkám zprostředkovávajícím různé pocity. Nábřeží, železniční tratě, pískovny, vodní nádrže, střechy panelových domů, ale i hotelové pokoje. Některé z nich jsou totiž vystylované do jednotné podoby. Není tedy problém najít pokoj zařízený například ve stylu baroka, do kterého se nádherně hodí focení spodního prádla.

Make-up dělá divy

Fotit dívku bez make-upu je nesmysl. Už jen proto, že každá pleť se leskne a blesk nebo světlo lesknoucí plochy jen zvýrazní. Na obličej tedy naneseme make-up, korektorem zamaskujeme nerovnosti pleti a poté celý tento podklad zafixujeme pudrem. Pokud si příliš v nanášení make-upu nevěříte, sežeňte si dívku ochotnou k pokusničení nebo raději profesionála.

Dnes existují internetové servery, které registrují jak začínající vizážisty, tak profesionály. Když budete hledat, můžete najít šikovnou začínající vizážistku, které budou stačit fotografie do jejího portfolia a nebude po vás chtít svou práci zaplatit. 

 Krásná dívka v kostce:
 1. volba tématu a místa focení
 2. dobrý make-up
 3. volba oblečení
 4. správné nasvícení
 5. dobrá nálada


Co na sebe?

Vždycky přímo rostu, když vidím na nějakém snímku celkem dobře vystylingovanou dívku, která má na noze absolutně nehodící se boty. Přiznávám, jsem puntičkář. Jenže detaily dělají hodně. Jedna rada: když už budete mít k dispozici nějaké šaty, tak boty a doplňky volte podle toho, co je zrovna "IN". Pokud takové boty nebudete mít, tak dejte přednost bosé noze. Bude to tak mnohem lepší.

Dívce, kterou budete chtít nafotit jako lolitku, oblečte krátké "sladké" šortky nebo sukýnku (nejlépe s volánky) a k tomu dejte nabíraný top, který může odhalovat ramena, a jako boty zvolte balerínky, které jsou nyní v módě. Nezapomínejte ani na doplňky, jako jsou sluneční brýle, čelenka, šátek ve vlasech, korále apod. Zkuste to a uvidíte divy, které na fotce zanechají a co teprve provedou se samotnou dívkou!

Základem výběru šatníku je sladění všeho, co má modelka na sobě. Tím mám na mysli jak sladění oblečení, tak i patřičného účesu, stylingu a prostředí. Mám dobré zkušenosti s tím, když zvolím trochu extravagantní oblečení. To dodá fotce poměrně dost a modelka se lépe vžívá do role. Otázkou je, kde takové oblečení sehnat.

Pokud nemáte známé návrháře, tak zkuste pátrat na internetu a vyhledat si začátečníka v oblasti módního návrhářství a nabídněte mu nafocení jeho kolekce. On získá fotky, vy zase šaty. Jinými slovy se dá říci, že to chce sledovat módní trendy. Nebojte se přehánět, kombinovat vzory a používat doplňky.

Platí jen jedno pravidlo - respektovat styl. To kupříkladu může znamenat, že při focení šedesátých let použijete jako doplňky velké korále.


Lucie Vjaterová během líčení

Není posvícení jako posvícení

Při focení v exteriéru má málokdo možnost světlo zapojit, a proto je dobré mít odrazovou desku. Dělají se v provedení zlaté, stříbrné a bílé. Může se stát, že budete fotit proti slunci. Aby nedošlo k tmavému obličeji, tak před dívku umístíte odrazovou desku, která obličej dostatečně nasvítí (bílá odráží 80 % dopadajícího světla).

V případě, že chcete použít světla, je dobré mít dvě. Říká se jim hlavní a doplňkové a rozmísťují se tak, aby byl zachován poměr 2:1. To znamená, že buď jedno světlo o polovinu ztlumíte, nebo od focené posunete jednou tak dál, než máte nejblíže postavené světlo. Se světly si hrajte tak, aby vám zároveň modelovala obličej a např. jedna polovina obličeje byla o odstín tmavší než ta druhá.  Světlo by mělo být rozptýlené. K tomu můžete použít opět odraz světla nebo nehořlavý propustný materiál.

Jako příklad uvedu rozmístění dvou světel v poměru 2:1. Jedno, to silnější světlo, postavíme od fotografa na pravou stranu, aby světlo dopadalo především na levou část obličeje fotografované. Druhé, slabší, postavíme od fotografa na levou stranu a lehce osvítíme pravou část obličeje modelky. Pokud máte k dispozici ještě třetí světlo, tak je dobré si na modelku posvítit zezadu, aby se prosvětlila kontura jejích vlasů a její portrét se tak oddělil od pozadí.

Pozor si dávejte na stíny, které by měly být bez ostrých hran. Nejvíce se tvoří u nosu a pod bradou na krku. Profesionálové proto často používají záblesková světla. Ta pracují na principu vysoké intenzity vyslaného blesku. Pro ně se často používají softboxy nebo deštníky, od kterých se blesk odrazí a světlo je pak měkčí a netvoří ostré stíny v obličeji.

I malá může být velká

Ne každému příroda přidělila 1,7 m. Dívku s menší výškou nikdy nefoťte z nadhledu, protože ji ještě zmenšíte. Někdy se vyplatí kleknout si na kolena a fotit ji z mírného podhledu. Ale nepřežeňte to, můžete jí snadno deformovat a dívka pak bude mít tlusté nohy a malou hlavu. Takže všeho s mírou.

Když dívka šilhá

Dívka se přímo dívá do objektivu a mezitím, než si ručně zaostříte, protože AF se na podobné fotky nepoužívá (není na něj 100% spolehnutí v ostrosti), dívka začne šilhat. Tady musíte zvolit trochu jinou metodu. Nejdříve si naštelujte fotoaparát, hezky v klidu si zostřete a pak dívce řeknete, aby jen otočila hlavu a někam se podívala. Tím se přestane soustředit na jeden bod a přestane šilhat. Pak na ní zavoláte, aby se na vás otočila, a než se opět začne soustředit na jeden bod, vy budete mít vyfoceno.

Závěr

Žádná módní nebo portrétní fotografie se neobejde bez základních úprav ve photoshopu. Modelky, které vídáte na billboardech a titulních stranách časopisů, nejsou ničím jiným než několikahodinovou prací profesionálních grafiků. V počítači můžete udělat všechno, a to od zeštíhlení přes vymodelování poprsí až po vymodelování svalů. Mezi nejzákladnější úpravy patří barevná korekce, pomocí které můžete dodat fotce lepší barvy. Dále pak úprava jasu a kontrastu, s kterým si můžete hrát, a retuš. Tu provádějte razítkem, je to nejjednodušší způsob, jak odstranit téměř všechny nedostatky. Při "razítkování" si zmenšete krytí, abyste zachovali přirozenost fotky. V neposlední řadě můžete barevnou fotku převést do černobílé, která dokáže změnit dokonce i atmosféru. Do černobílých tónů fotku převádějte pomocí odsaturování sytosti barev. To je kvalitní způsob převodu a fotka pak vypadá daleko lépe. 

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Šest jednoduchých rad, jak se okamžitě zlepšit ve focení už před Vánocemi

Snímek vánoc bez blesku

Některé fotografie se nám líbí a při pohledu na jiné často nevidíme, čím to je, že to zkrátka není ono. Připravili jsme...

Najdete na iDNES.cz