Fotomontáže mohou být nenápadné, ale také velmi okaté

Fotomontáže mohou být nenápadné, ale také velmi okaté | foto: shutterstock.com

Fotomontáže budoucnosti. Počítač si sám vymyslí a doplní, co fotce chybí

  • 72
Počítač si domyslí velké části fotky a realisticky ji domaluje. Nebo jen načrtnete, co má na obrázku být, a on vygeneruje výslednou fotku z miliónů fotografií z internetu. Vývojáři pracují na grafických programech, ve kterých zvládne retuš úplně každý. Podívejte se na ukázky.

Program Adobe Photoshop oslavil tento rok 20. narozeniny. Za tu dobu se tento bitmapový editor stihl stát synonymem pro fotomontáže a retušování fotografií. A lidé už si také pomalu zvykají, že "fotošopována" je většina fotek. Digitální obraz se spíše než zachycením reality stal prostředkem k vytvoření požadovaného výsledku.

montáž Reuters

Fotografii z Iráku sestavil Brian Walski ze dvou záběrů, tento podvod jej stál místo (více v našem článku o fotomontážích).

Žralok vrtulník hoax

Fotomontáže jsou oblíbené zvláště na internetu - slouží k pobavení i šíření fám a hoaxů (další vtipné fotomontáže)

Zatímco mnozí s úžasem a obavami sledují, co dokážou profesionální i amatérští grafici vytvářet za fotomontáže, vývoj softwarových nástrojů pokračuje. Vybrali jsme pro vás příklady zajímavých metod úpravy obrazů. Některé pouze zjednodušují to, co už mnoho let grafická studia denně provádějí, jiné mají nádech magického absurdna...

Content Aware Liquid Rescale - chytré roztažení

Jistě jste již narazili na fotografii nebo film, které byly "roztažené" na jinou šířku, než která jim příslušela. Pokud při změně velikosti obrázku nezachováte stejný poměr stran (aspect ratio), výsledkem jsou nevzhledné, komické příšernosti.

Pokud ale použijete metody pro plynulou změnu velikosti, která respektuje obsah fotografie (content-aware resizing), užasnete. Jakoby zázrakem přibývá nebo ubývá krajina nalevo i napravo, zatímco obraz si zachovává plynulé přechody i podstatné rysy.

Image Resizing - Seam CarvingImage Resizing - Seam Carving

Image Resizing - Seam Carving - původní fotku lze dynamicky rozšířit nebo zúžit, nedojde přitom k deformaci objektů a fotografie stále vypadá realisticky.

Vše je přitom automatizovaný proces, řídící se matematickými propočty. Zjednodušeně řečeno si počítač obrázek prohlédne a přidělí velkou "odporovou" hodnotu místům, které nesou informaci (třeba hrany nebo rozpoznané obličeje).

A pak přijde kouzlo. Řekněme, že chcete obrázek rozšířit, tedy zvětšit jeho šířku, ale zachovat jeho výšku. Normální algoritmus by zkrátka vzal svislé linky a roznásobil by je všechny poměrně k nové šířce. Ale Liquid Rescale si všímá (matematicky), co na obrázku je. Najde nepřetržitou (ne nezbytně rovnou) linku bodů, která spojuje horní a spodní část obrázku "cestou nejmenšího odporu". Tyto linky poté rozmnoží tak, aby bylo roztažení obrázku na novou šířku plynule a neznatelně.

Image Resizing - Seam Carving

"Energetická hodnota" jednotlivých částí zdrojové fotky. Lze ji počítat z mnoha různých měření, jako třeba rozpoznávání hran, obličejů nebo entropie.

Image Resizing - Seam Carving

Při natahování obrázku na výšku jsou doplňovány "klikaté čáry", procházející místy s nejnižším odporem

Tato grafická utilita je již dnes dostupná majitelům Adobe Photoshop CS4. Těšit se z ní mohou také uživatelé open-source bitmapového editoru Gimp, stačí si doinstalovat Liquid Rescale Plugin.

LiquidRescale pro Gimp

LiquidRescale pro Gimp - nastavit lze mnoho parametrů, já jsem nastavil šířku (původně 1000) a označil jsem oblasti, které mají být "ochráněny" (budou tedy zachovány jejich proporce.

Obrázek zvětšený pomocí Liquid Rescale

Obrázek zvětšený pomocí Liquid Rescale - rozšíření je vidět například na oknech, ale na první pohled téměř nepostřehnutelné a rozhodně fotorealistické.

Obrázek zvětšený standardně (Supersample rescale)

Obrázek zvětšený standardně (Supersample rescale) - pro srovnání.

Liquid Rescale lze použít i k fotorealistickým montážím, například při odstraňování nepohodlných objektů:

Image Resizing - Seam Carving

Pokud necháte stejnou výšku a šířku, a pouze označíte oblast, která má zmizet, získáte velmi realistickou a rychlou retuš, alespoň u některých druhů fotografie.

Content-Aware Fill - tady začínají kouzla

Další nástroj, který při editaci bere v potaz obsah, pochází z dílny firmy Adobe. Vycházíme zatím pouze z videodemonstrace, ale i ta způsobila v posledních týdnech na blozich zabývajících se grafikou menší pozdvižení. Pokud se ukáže, že nástroj Content-aware Fill bude skutečně fungovat tak bezproblémově, jak naznačuje následující video, je tento rozruch oprávněný.

(zajímavé jsou zejména demonstrace po 3:25, líbit by se vám mohla také parodie na toto video)

Content-Aware Fill neslibuje nic menšího než "smysluplně vyplnit vybranou oblast". Toho může grafik využít například při:

  • Retušování nežádoucích objektů
  • Klonování textury
  • Dotvoření chybějící části obrazu
  • Dotvoření panoramat

Přestože to všechno dokáže schopný grafik s dostatkem času i dnes, nová utilitka slibuje mnohem snazší, přímočařejší a uživatelsky naprosto přívětivou cestu. Stačí vybrat (např. magickou hůlkou nebo lasem) oblast, kterou má program "domyslet", a záhy je tato vyplněna "smysluplným obsahem" s ohledem na kontext. Za vše mluví následující obrázky.

Content-Aware Fill doplnil značnou část panoramatu krajiny

Chceme z fotografie odstranit cestu. Vybereme ji tedy lasem...

Content-Aware Fill doplnil značnou část panoramatu krajiny

...a Content-Aware Fill se postaral o to, aby byl prostor věrohodně vyplněn porostem.

Content-Aware Fill doplnil značnou část panoramatu krajiny

Po slepení fotografií do panoramat nám nezbývá, než kompozici oříznout. Nebo že by ne? Kouzelnou hůlkou vybereme bílou oblast...

Content-Aware Fill doplnil značnou část panoramatu krajiny

...a Photoshop dopočítá zbytek - fotorealistické mraky i doplněná krajina by normálními prostředky zabraly grafikovi možná i hodinu práce.

Je jasné, že pro prezentaci vybrali vývojáři "ozkoušené kousky", ale i kdyby měl výsledek posloužit pouze jako hrubý základ pro další retuš, ušetří mnoho minut, možná hodin, titěrné a ubíjející práce. A možnost vytvářet realistické retuše se otevře i lidem, kteří doteď postrádali nutné schopnosti či trpělivost.

Puppet WarpPuppet WarpPuppet Warp

Puppet Warp - další funkce, kterou se vývojáři pochlubili na videu

Balík produktů Adobe Creative Suite (CS5) by měl být k dispozici počátkem května, české verze pak o pár týdnů později.

Vytvořit fotografií podle nákresu

Asi nejdále dotáhl koncept tvorby fotomontáží (respektive fotokoláží) vývojový tým kolem software PhotoSketch. Jejich cílem je software, který dokáže vytvořit fotografii na míru. Jak?

1. Uživatel načrtne objekty, jejich umístění a hrubé siluety

2. Jednotlivé objekty pojmenuje (např. strom, tráva, házející muž, skákající pes apod.)

Jednoduchá kresba: "muž hod", "pes skok" a "frisbee"

Jednoduchá kresba: "muž hod", "pes skok" a "frisbee" (více o frisbee)

3. Počítač prohledá databázi fotografií (může jít o fotobanku, ale také o obrázky indexované vyhledávačem) a vybere sady vhodných a kompatibilních obrázku

Program vyhledá podle kontury a klíčových slov obrázky na internetu a analyzuje, které se k sobě nejlépe hodí

Program vyhledá podle kontury a klíčových slov obrázky na internetu a analyzuje, které se k sobě nejlépe hodí

4. Uživatel si vybere, kterou sadu použít

5. Počítač poté vyrenderuje výslednou fotku, přičemž se postará o sladění kontrastu, odlišení popředí od pozadí apod.

Výsledek: muž hází psovi frisbee

Výsledek: muž hází psovi frisbee

Zatím jde především o koncept bez praktického využití. V budoucnu si ovšem lze představit generování fotografií na míru pro potřeby reklamy, ilustrativní grafiky, dětské knížky nebo webové stránky.

Přestože "smysluplnost" snímku bude sporná, tam, kde se už dnes šetří, se nad tím možná oči přimhouří. A autoři algoritmu upozorňují, že zajímavější jsou jejich postupy při jednotlivých řešeních - třeba jak automaticky vybrat objekt a zakomponovat jej na nové pozadí.

Budoucnost fotomontáží

Fotografie už dávno není nepopiratelným nástrojem pravdy. Je otázka, zda a jak ovlivní tyto nové způsoby fotomontáží náhled na vztah fotografie k realitě, a zda tato změna "probublá" do všech vrstev publika.

Hodně se mluví o tom, že přestože všichni vědí, že modelky jsou na fotografiích vždy pečlivě upravené grafickým programem (tzv. Photoshop Effect), mají retušemi vymodelovaná těla zobrazovaná v masových prostředcích údajně značný vliv na dívčí, ženskou i mužskou psychiku. Zvažuje se dokonce povinnost označovat retušované fotografie (tato povinnost platí například pro většinu tiskových agentur na základě jejich interních pravidel).

Je ale možné, že za pár let se nebude u fotografie uvádět "digitálně upraveno", protože se to bude rozumět samo sebou. Čas od času naopak uvidíme varování: "Pozor, tato fotografie nebyla digitálně upravena. Napravte to kliknutím zde."