Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotoreportáž: byli jsme poslední lidé uvnitř největšího tanku na ropu v Evropě

aktualizováno 
Dnes bude uvedena do provozu největší nádrž na ropu v Evropě. Krátce před jejím definitivním uzavřením jsme se prosoukali dovnitř otvorem o průměru 60 centimetrů a připravili pro vás fotoreportáž.

Největší nádrž na ropu před napuštěním | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Jsme v Centrálním tankovišti ropy (CTR) v Nelahozevsi, kde se stýkají ropovody Družba a IKL. Za jasného dne držím v ruce fotoaparát s nasazeným bleskem, což vypadá poněkud nelogicky. Chystám se však do míst, kam slunce nikdy nesvítí a kam se po mně již nikdo hned tak nepodívá. Do největší nádrže na ropu.  

Člověk, který sem zavítá příště, bude oblečen v ochranném oděvu lidově zvaném atom bordel. Jsme poslední, kteří se do nové nádrže dostali ještě před napuštěním, a tudíž bez plynové masky. Příště už budou v prostoru výpary ropy. V Nelahozevsi je již pět stejně velkých nádrží naplněných ropou.

Společně s Petrem Pšeničkou ze společnosti Mero, a. s., stoupáme po strmých schodech do výšky kolem 19 metrů nad zemí (šest pater v paneláku). První cíl: pochůzkový ochoz vnějšího pláště nádrže na ropu. Větší ropné tanky jsou jen v Saúdské Arábii.

Nádrž H 11 o objemu 125 tis. metrů krychlových

Nádrž H11 o objemu 125 tis. metrů krychlových při pohledu z pochůzkového ochozu stěny jímky nádrže H12.

Náš druhý cíl: přes můstek dolů do meziprostoru mezi jímkou a nádrží. Nic pro klaustrofobiky. Šířka tři metry, hloubka 19,75 metrů. Prostor slouží k zachycení veškeré ropy, pokud by v nádrži náhodou vznikla trhlina.

Meziprostor mezi nádrží a jímkou

Meziprostor mezi nádrží a jímkou

Meziprostor mezi nádrží a jímkou

Meziprostor mezi nádrží a jímkou je přístupný po schodišti. Sem by odtékala ropa, kdyby došlo k havárii.

 
"Nádrž je konstruována jako tzv. nádrž v nádrži, což znamená, že samotný tank má okolo sebe vystavěnou ochrannou jímku, která v případě porušení pláště zachytí všechnu unikající ropu," říká Libor Penc, který je vedoucím dispečinku.
A co když vznikne díra ve dně? "Nádrž má dvojité dno, ze kterého jde vysát vzduch. Hodnota vzniklého vakua je snímána a převáděna do řídícího velínu CTR Nelahozeves. Změna indikuje havárii. V takovém případě se nádrž vyčerpá. Odsaje se také ropa z meziprostoru dna, nádrž se odstaví a opraví," dodává Penc.
Napouštěcí armatura nádrže

Napouštěcí armatura nádrže. Před ní vidíte rezervu pro přidání další armatury.

Čidlo, které zaznamená jako první únik ropy do meziprostoru

Čidlo, které zaznamená jako první únik ropy do meziprostoru. Spustí poplach a hlavně vypne všechna elektrická zařízení v meziprostoru. Tloušťka plechu nádrže je v těchto místech 39 mm, jímka má plech tlustý "jen" 33 mm.


Třetím cílem je vnitřek nádrže. Zapínám blesk. Strkám fotoaparát do otvoru o průměru 60 centimetrů a mačkám spoušť. Na druhou stranu nádrže to je 84,47 m. Výsledek za moc nestojí. Proto vstupujeme otvorem dovnitř. Pod nohama klape vakuovaná dvouplášťová podlaha. V dáli, skoro uprostřed, vidím kužel světla a žebřík.

Největší nádrž na ropu před napuštěním

Největší nádrž na ropu před napuštěním. Nad námi je 651 tun oceli plovoucí střechy.


Střecha nádrže je vlastně dvoupalubová loď, která plave na ropě. Má průměr 83 920 mm. Spodní paluba je tvořena z plechů o rozměrech 2 400 x 12 000 mm a o tloušťce 6 mm. Horní paluba je tvořena z plechů o rozměrech 2 400 x 12 000 mm a o tloušťce 5 mm. Celková váha střechy je 651 tun.
Největší nádrž na ropu před napuštěním

Ujdeme několik metrů. Otáčím se a fotografuji vstupní otvor. Zanedlouho zde bude ropa. Na tyčích je podepřeno 650 felicií...

  
Těsnění plovoucí střechy je provedeno pomocí dvojitého těsnění, a to primárního a sekundárního. Jednotlivé prvky těsnění jsou zhotoveny z nerezové oceli, žárově zinkované uhlíkové oceli a polyuretanové fólie vyztužené skelnými vlákny.

Výstavba nádrží

Během výstavby nádrže se montovala dvoupalubová plovoucí střecha.


Největší nádrž na ropu před napuštěním

Přicházíme k inspekčnímu otvoru, odkud se v budoucnu bude vstupovat dovnitř. Nad našimi hlavami je střecha, která po zaplnění prostoru plave na ropě.


Cíl čtvrtý: plovoucí střecha. Vystupujeme z inspekčního otvoru. Vypínám blesk.

Vstup do jednoho oddílu plovoucí střechy

Výstup z inspekčního otvoru.

Největší nádrž na ropu před napuštěním - plovoucí střecha

Jsme na plovoucí střeše. Vidíme plochy prachu, které sem naplavila dešťová voda.

Střecha má povrch o velikosti 5 540 m2. Pokud naprší 10 mm srážek, čerpadlo musí zvládnout kolem 55 tisíc litrů vody.
Místo pro čerpání dešťové vody

Místo pro čerpání dešťové vody.


Pochozí lávka na plovoucí střeše

Pochozí lávka na plovoucí střeše slouží především k inspekci odčerpávání vody.


Na fotografii je vidět konstrukci nádrže. Plášť nádrže tvoří devět lubů (tzn. devět řad na sebe navařovaných plechů), které jsou složeny z 243 plechů o rozměrech 2 200–2 850 x 9 840 mm. Spodní část pláště musí odolávat největšímu tlaku, proto je zde šířka plechu největší. Směrem vzhůru se pak síla plechu zmenšuje. Tloušťka plechů se pohybuje v rozmezí 10–39 mm.
Největší nádrž na ropu před napuštěním - plovoucí střecha

Sedm pater vzhůru po schodišti a před námi je výhled na horu Říp. Schodiště se posouvá po pochozí lávce podle pohybu plovoucí střechy, jeho stupně se přitom natáčejí.

 
Hašení nádrže a jímky nádrže je plně automatické. Hasicí pěna je dopravována na střechu nádrže a do prostoru jímky nádrže pomocí rozvodného potrubí a celkem dvaceti šesti kusy pěnotvorných soustav (12 kusů na nádrži, 14 kusů na jímce nádrže).

Hasící zařízení

Hasicí zařízení vrhá hasicí pěnu na těsnění. Pouze v tomto místě může vzniknout požár ropy a jejích par. Požár způsobuje ve většině případů blesk.


Druhá největší nádrž na ropu před napuštěním

Sesterská nádrž H11 je již napuštěna ropou.

Areál CTR Nelahozeves, v pozadí hora Říp

Areál CTR Nelahozeves, v pozadí hora Říp.

Velín CTR Nelahozeves

Šestý cíl. Provoz ropovodů Družba a IKL se řídí z velínu.

 Základní technické údaje 
 Výška nádrže  24 100 mm
 Výška jímky  19 750 mm
 Průměr nádrže  84 470 mm
 Průměr jímky  90 470 mm
 Šířka meziprostoru mezi stěnou nádrže a stěnou jímky  3 000 mm
 Maximální hladina ropy v nádrži  22 300 mm
 Maximální hladina ropy v jímce  19 450 mm
 Maximální objem ropy v nádrži  125 000 m3
 Průměr střechy  83 920 mm
 Počet palub střechy  2
 Hmotnost střechy  651 tun
 Míchání ropy v nádrži  3 trysky Jet mixérů
 Výstavba  červenec 2006 až červenec 2008

Jak se staví největší tanky na ropu


Výstavba nádrží

Výstavba nádrží

Výstavba nádrží

Výstavba nádrží

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje
Před 100 lety propukly v Houstonu rozsáhlé rasové nepokoje

VIDEO 23. srpna uplynulo přesně 100 let ode dne, kdy se v texaském Houstonu odehrál incident mezi policisty bílé barvy pleti a místní černoškou. Ten vyvolal...  celý článek

Před 100 lety vyhnali cara Mikuláše II na Sibiř
Před 100 lety vyhnali bývalého cara Mikuláše II. na Sibiř

VIDEO Abdikací cara Mikuláše II. skončilo na konci zimy 1917 panování dynastie Romanovců v Rusku. V srpnu téhož roku byla celá jeho rodina vyhnána do...  celý článek

Jak se rozhoduje o veřejných zakázkách popsal Leo Hurwicz.Narodil se před 100...
Ekonom Hurwicz se narodil před 100 lety. Sestavil obrácenou teorii her

VIDEO Před 100 lety se narodil ekonom Leonid Hurwicz. Se dvěma svými kolegy sestavil obrácenou teorii her známou jako teorie návrhu mechanismů. Za ni obdrželi v roce...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.