Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotoreportáž: jak se vyrábí skvrny, které žádný prášek nevypere

aktualizováno 
Stovky hadříků, které opouštějí pračky v testovacím centru firmy Henkel, jsou všechno, jen ne zářivě bílé. Návštěvník zmasírovaný reklamou by se nejspíš podivil, kam se poděl zázračný účinek pracích prášků. Na kouscích látky jsou i po vyprání zřetelné skvrny od rtěnky či motorového oleje.

Nutella, motorový olej, kečup, káva - jen pár příkladů zdrojů odolných skvrn. | foto: Tomáš VenturaiDNES.cz

Všechno ale běží podle plánu. Zbytkové skvrny totiž vývojáři přímo vyžadují.

"Cílem je srovnat prací účinek různých přípravků a novinek pro další vývoj. A rozdíl pracích účinků lze srovnat, jen když ze skvrn něco zbude. Pokud by bylo vše bílé, těžko by se dalo říci, co pere lépe," vysvětluje odborník Henkelu na prací prostředky Hans-Jürgen Riebe.

Skvrny, které se nanáší na testovací kusy látky, jsou proto mnohem intenzivnější, než jaké vznikají běžně v domácnosti. Počítačem řízený stroj nejprve z patnácti velkých injekčních stříkaček odstříkne přesnou dávku špinící směsi a vzápětí ji houbičkou rozetře a vmasíruje do látky.

Znečišťovací oddělení

Odborníci ze znečišťovacího oddělení takto vyrobí několik set tisíc skvrn za rok. Další pak firma nakupuje ještě externě. Pracovní stolek pokrývají sklenice, které obsahují snad vše, čím se lze doma nebo v práci znečistit. Mrkvovou šťávu, třešně, červené víno, kečup, olivový olej, fritovací olej nebo kakao.

"Pevné látky jako hlínu ze zahrady, rtěnku nebo krém na boty musíme na roztok nejprve předělat," dodává Riebe. Na právě probíhající sérii pak ukazuje fleky od make-upu, omáčky z pečeně, dýňového oleje a použitého motorového oleje.

Protože prací prášky od Henkelu se prodávají po celém světě, na řadu přicházejí i krajové speciality. "Například americká hořčice se odstraňuje daleko hůře než evropská," říká odborník.

Po strojovém znečištění se kusy látky se skvrnami očíslují a na týden se uloží do temné místnosti, aby skvrny zaschly. Tím se simulují podmínky, které obvykle panují v domácnostech, kde se oděvy také hned neperou, ale nějaký čas leží ještě v koši na prádlo. Výzkum také ukázal, že týden je přesně ta doba, po níž se skvrny už dál nemění.

Po týdnu navazují prací testy. Zkoumá se nejen účinek prostředků vyrobených v koncernu Henkel, ale i konkurenční přípravky. Účinnost prášků se testuje za různých teplot, při různých délkách pracích cyklů nebo v rozdílných typech praček. Výzkumníky zajímají i výsledky na různých typech látek – od bavlny přes polyester až po různé směsi.

Po vyprání putují látky do dalšího stroje, kde se zbytkové skvrny prosvítí a měří se jejich intenzita. Testují se i tzv. sekundární efekty, tedy takové, které nejsou vidět po prvním praní. Zjišťuje se tedy také, zda výrobek nešedne, nebo nebledne jeho barva.

"Mezi jednotlivými produkty jsou určité rozdíly, každý z nich je účinný na různé typy skvrn. Cílem je vyvinout takový prostředek, který by byl účinný na všechno," říká Riebe.

Pračky z celého světa

Sada kohoutů umožňuje přivádět do praček různé typy vod, například podle tvrdosti. I to má vliv na výsledek pracího testu.

Výsledek praní závisí hodně i na typu pračky. Ty evropské jsou poměrně úsporné, plní se zepředu nebo shora a buben se v nich otáčí podle horizontální osy.

Americká pračka je proti evropské mnohem větší. Voda v ní prádlo zcela zaplaví, proto potřebuje hodně vody. Buben se nepohybuje, točí se jen šnek uvnitř. Takové praní mnohem více namáhá prádlo, ale prací program je kratší. V USA trvá třeba jen 30 minut proti až dvěma hodinám v Evropě. V Evropě se také na jedno praní spotřebuje kolem 40 litrů vody, v Americe až 120 litrů.

Asijská pračka upoutá pestrým panelem. Plní se shora, ale víření vody zajišťuje jen lehce zakřivená plocha úplně na dně. Také tento typ pračky spotřebuje více vody.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Teror na obou stranách, zbraně z ČSR. Stát Izrael se rodil v bolestech

David Ben Gurion čte Deklaraci nezávislosti Státu Izrael 14. května 1948 v Tel...

Navzdory sabatu hájili Židé svůj nově vzniklý stát i o sobotách. Takřka klíčový význam pro ně měly dodávky zbraní z...

Zlaté české ručičky aneb prošli jsme to nejlepší z festivalu Maker Faire

Pohled do vnitřku turbíny, jejíž díly byly vytištěné 3D tiskárnou.

Redakce Technet.cz prošla v přímém přenosu nejzajímavější projekty, které jsou na festivalu Maker Faire Prague 2018 k...

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz