Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Freeamp 2.0.8 - kvalitní a rychlý MP3 přehrávač

  0:31aktualizováno  0:31
Kvalitní a hardwarově nenáročný frewarový MP3 přehrávač nyní nabízí mnoho zajímavých funkcí a vynikající podporu internetového vysílání.
Jméno přehrávače Freeamp je symbolické. Freeamp byl od počátku zamýšlen jako program s otevřeným zdrojovým kódem. Tento moderní způsobem tvorby programů, který je spojen s internetem umožňuje, aby se k jeho vývoji připojil každý vážný zájemce. Zároveň je možné kód kompilovat pro více počítačových platforem, a tak máme kromě verze pro Windows i Freeamp pro stále populárnější Linux a připravují se i verze pro Macintosh., BeOS a Solaris.

Instalaci můžete provést automaticky nebo si vybrat jen některé součásti, ale tím mnoho místa neušetříte. Na výběr máte kromě programových souborů komponenty pro zobrazení ID3 tagu v.1 i v.2, pro playlisty formátů M3U, PLS., pro příjem dat z různých internetových zdrojů, pro zvukový výstup přehrávače přes zvukovou nebo přes DirectSound, pomůcky pro tvorbu vlastních skinů. Jak ke obvyklé můžete si FreeAmp nastavit jako základní přehrávač ve Windows.

Po spuštění program nabízí průvodce, který pomůže uživateli využít okno My Music, které slouží k organizování hudebních souborů. Program může automaticky prohledat pevné disky počítače a uložit soubory do databáze. Správce MP3 souborů je vyřešen velmi přehledně. Jeho okno je rozděleno na dva panely. Levý panel My Music Collection nabízí přehled o zvukových souborech, jež máte v počítači. Jsou roztříděny podle jmen interpretů. Pravý panel Currently Listening To je playlist ze souborů k poslechu. Soubory do playlistu může lehce přenášet z levé části okna, playlisty můžete importovat, editovat i ukládat.

Samotný přehrávač je řešen velmi jednoduše a účelně. Využívá vylepšený GPLed Xing MPEG dekodér, díky němuž se vyznačuje kvalitním zvukem a rychlostí. Také systémové nároky programu jsou malé. U Freeampu najdete všechny funkce potřebné k přehrávání MP3 souborů. Jak bylo výše zmíněno, program zobrazuje základní informace z ID3 tagu včetně je neoficiální druhé verze.

Program je dobře připraven i na spolupráci s internetem. V přehrávači jsou integrovány funkce pro stahování souborů přímo ze serverů, které podporují RMP formát pro download (používaný RealJukeboxem).. Důležitější je podpora streamingových technologií. Freeamp podporuje ShoutCast, Obsequiem a IceCast Velmi pozoruhodný je příjem streamingů SHOUTcast a IceCast. Freeamp umožňuje ukládat přijímaný zvukový proud na disk ve formě MP3 souborů. Tuto funkci byste u jiných přehrávačů marně hledali. U Winampu byla zrušena a umožňují ji jen některé speciální programy, jako je MP3 Stream Recorder 2.2.

Přes internet je možné provádět update přehrávače, který automaticky zjišťuje přítomnost nové verze při každém spuštění. Z dalších méně důležitých rysů můžeme zmínit podporu pro dnes velmi oblíbené skiny - grafická témata, která mění vzhled programového panelu podle vkusu uživatele. Podrobnější informace a řadu skinů ke stažení naleznete na adrese http://www.freeamp.org/index.html?mode=themes.

Jedním z mála nedostatků programu jsou chybějící pluginy. Zde je zatím Winamp nenahraditelný. Freeamp obsahuje pouze dva pluginy pro zvukový výstup (zvuková karta, DirectSound). Pro běžné použití je však Freeamp vůči Winampu velmi dobrou alternativou.

Výrobce: Open Source projekt vedený Mark B. Elrodem
Website: http://www.freeamp.org/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT4
Download: http://www.freeamp.org/index.html?mode=download (2.24 MB)
Cena: freeware

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz