Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Freeamp 2.0.8 - kvalitní a rychlý MP3 přehrávač

  0:31aktualizováno  0:31
Kvalitní a hardwarově nenáročný frewarový MP3 přehrávač nyní nabízí mnoho zajímavých funkcí a vynikající podporu internetového vysílání.
Jméno přehrávače Freeamp je symbolické. Freeamp byl od počátku zamýšlen jako program s otevřeným zdrojovým kódem. Tento moderní způsobem tvorby programů, který je spojen s internetem umožňuje, aby se k jeho vývoji připojil každý vážný zájemce. Zároveň je možné kód kompilovat pro více počítačových platforem, a tak máme kromě verze pro Windows i Freeamp pro stále populárnější Linux a připravují se i verze pro Macintosh., BeOS a Solaris.

Instalaci můžete provést automaticky nebo si vybrat jen některé součásti, ale tím mnoho místa neušetříte. Na výběr máte kromě programových souborů komponenty pro zobrazení ID3 tagu v.1 i v.2, pro playlisty formátů M3U, PLS., pro příjem dat z různých internetových zdrojů, pro zvukový výstup přehrávače přes zvukovou nebo přes DirectSound, pomůcky pro tvorbu vlastních skinů. Jak ke obvyklé můžete si FreeAmp nastavit jako základní přehrávač ve Windows.

Po spuštění program nabízí průvodce, který pomůže uživateli využít okno My Music, které slouží k organizování hudebních souborů. Program může automaticky prohledat pevné disky počítače a uložit soubory do databáze. Správce MP3 souborů je vyřešen velmi přehledně. Jeho okno je rozděleno na dva panely. Levý panel My Music Collection nabízí přehled o zvukových souborech, jež máte v počítači. Jsou roztříděny podle jmen interpretů. Pravý panel Currently Listening To je playlist ze souborů k poslechu. Soubory do playlistu může lehce přenášet z levé části okna, playlisty můžete importovat, editovat i ukládat.

Samotný přehrávač je řešen velmi jednoduše a účelně. Využívá vylepšený GPLed Xing MPEG dekodér, díky němuž se vyznačuje kvalitním zvukem a rychlostí. Také systémové nároky programu jsou malé. U Freeampu najdete všechny funkce potřebné k přehrávání MP3 souborů. Jak bylo výše zmíněno, program zobrazuje základní informace z ID3 tagu včetně je neoficiální druhé verze.

Program je dobře připraven i na spolupráci s internetem. V přehrávači jsou integrovány funkce pro stahování souborů přímo ze serverů, které podporují RMP formát pro download (používaný RealJukeboxem).. Důležitější je podpora streamingových technologií. Freeamp podporuje ShoutCast, Obsequiem a IceCast Velmi pozoruhodný je příjem streamingů SHOUTcast a IceCast. Freeamp umožňuje ukládat přijímaný zvukový proud na disk ve formě MP3 souborů. Tuto funkci byste u jiných přehrávačů marně hledali. U Winampu byla zrušena a umožňují ji jen některé speciální programy, jako je MP3 Stream Recorder 2.2.

Přes internet je možné provádět update přehrávače, který automaticky zjišťuje přítomnost nové verze při každém spuštění. Z dalších méně důležitých rysů můžeme zmínit podporu pro dnes velmi oblíbené skiny - grafická témata, která mění vzhled programového panelu podle vkusu uživatele. Podrobnější informace a řadu skinů ke stažení naleznete na adrese http://www.freeamp.org/index.html?mode=themes.

Jedním z mála nedostatků programu jsou chybějící pluginy. Zde je zatím Winamp nenahraditelný. Freeamp obsahuje pouze dva pluginy pro zvukový výstup (zvuková karta, DirectSound). Pro běžné použití je však Freeamp vůči Winampu velmi dobrou alternativou.

Výrobce: Open Source projekt vedený Mark B. Elrodem
Website: http://www.freeamp.org/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT4
Download: http://www.freeamp.org/index.html?mode=download (2.24 MB)
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Najdete na iDNES.cz