Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Freemail na Centru má 30MB a na Memory Stick Pro se vejdou 2 GB

aktualizováno 
Celý týden jsme vám přinášeli zajímavé novinky ze světa digitálních technologií. Zaujal vás flashdisk se čtečkou otisků prstů, ale i třeba brazilská pokuta pro Microsoft.

Jestli nechcete promeškat žádný článek nebo aktualitu na Technet.cz, máte tři možnosti. Můžete odebírat denní přehled článků a aktualit e-mailem. Ten ve své e-mailové schránce najdete každé ráno a získáte tak přehled o aktuálních článcích a aktualitách vydaných v uplynulém dnu. A nebo si můžete zobrazit archiv vydaných článků (jsou tam i aktuality), najdete jej na této adrese.

Čtenáři, kteří chtějí být informováni o novinkách neustále, po celý den, si mohou přihlásit upozornění na nové články e-mailem. Tato zpráva vám přijde vždy nanejvýš do půl hodiny poté, co vyjde nový článek. Registrace této služby je ve vašem osobním profilu, kam se dostanete po přihlášení. A nebo si můžete přihlásit náš RSS kanál. Ten je na adrese http://servis.idnes.cz/rss.asp?c=technet.  

Týdenní souhrn aktualit technet.cz

Hudba zdarma pro studenty 20 amerických škol
pátek, 27. srpna 2004 10:27 
Studenti dvaceti amerických univerzit se dočkají od nového školního roku možnosti neomezeného stahování hudby zdarma z několika hudebních on-line obchodů. Staženou hudbu bude však možné pouze poslouchat na PC, pokud studenti zatouží po jejím vypálení či zkopírování na přenosný přehrávač, již zaplatí standardní cenu, která je obvykle 99 centů za skladbu.

Možnost stažení hudby bez poplatku již několik amerických škol využívá. Například univerzita v Pensylvánii hlásí až 100 tisíc stažených skladeb za jeden den. Právě studenti této školy byli nechvalně proslulí jako nejaktivnější uživatelé P2P sítí.

Zdroj: Reuters.com

Související odkazy:

 Sony Portable Photo Storage - chytrá krabička pro fotografy
pátek, 27. srpna 2004 08:43 
Společnost Sony začne již brzy v Evropě prodávat "chytrou krabičku" Portable Photo Storage HDPS-M1. Toto externí zařízení o kapacitě 40GB využijí hlavně fotografové na cestách. V momentě, kdy dochází kapacita paměťové karty v digifotoaparátu jej připojí k přenosnému disku a snímky stáhnou.

Zařízení podporuje několik typů paměťových karet - všechny druhy Memory Stick a Compact Flash. Má dva vstupy, tudíž lze kopírovat z karty na kartu a to stisknutím jednoho tlačítka.

HDPS-M1

Přenosný pevný disk HDPS-M1 o váze 300 gramů pohání Li-Ion baterie, zařízení podporuje standard USB 2.0. Jeho cena pro Evropu, kde se začne prodávat v září, činí 330 eur.

Zdroj: www.digitalmediathoughts.com

Související odkazy:

 Brazílie klepla Microsoft přes prsty
čtvrtek, 26. srpna 2004 19:14 

Brazilský antimonopolní úřad CADE se rozhodl pokutovat místní pobočku softwarové společnosti Microsoft a jejího prodejce TBA Informatica za nekalou soutěž. Microsoft Brasil musí zaplatit pokutu, která odpovídá deseti procentům celkových příjmů firmy v Brazílii v roce 1998 a TBA zaplatí částku odpovídající sedmi procentům, oznámil ve čtvrtek zástupce CADE, který měl případ na starosti, Roberto Pfiffer.

Microsoft si pro prodej svého zboží a služeb v Brazílii vybral pouze jednoho prodejce. Tím zabránil federální vládě, aby nakupovala zboží a služby prostřednictvím veřejné nabídky. "Microsoft se rozhodl, že bude prodávat výrobky přes jednoho prodejce, kdyby jich bylo víc, nebyl by to problém," dodal Pfiffer. Firmy, které kvůli tomu byly vyloučeny z vládních tendrů, si na Microsoft a TBA stěžovaly již v roce 1999.

"Hodnota pokuty bude ještě přesně vypočtena, což bude trvat několik dní," dodal Pfiffer. Obě společnosti pak budou přidány do seznamu Consumers National Data Base, kde jsou uvedeny všechny firmy praktikující nekalou soutěž. Microsoft v prohlášení dodal, že od roku 1998 již jmenoval další prodejce svých výrobků a ukončil regionální rozlišovaní prodejců. Mluvčí brazilské divize dodala, že firma nyní studuje, zda se proti rozhodnutí odvolá. TBA se podle prezidenta firmy Fernanda Rodriguese hodlá proti rozhodnutí odvolat, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Související odkazy:

 • Pokuta Microsoftu - jeden tah ve válce o mediální království
  Microsoft ohrozil chybou v softwaru na 200 miliónů uživatelů
 • Microsoft odsouzen jako pirát. Není to k popukání?


  Kupte si kalendář se největšími legendami za 25 Euro
  čtvrtek, 26. srpna 2004 15:13 

  Vzpomínáte ještě dnes na staré počítače? Ukápne vám nostalgická slza na bezdrátovou klávesnici, když si vzpomenete na první kazetu plnou her a  nastavování hlavy přehrávače u C64? Vzpomene si ještě někdo, že Amiga zvládala multitasking i s 512 kB paměti? Našli jsme malou záplatu na váš žal.

  Pro milovníky starých počítačů se na trhu objevil kalendář na příští rok. Namísto očekávaných nahých lepých žen ztělesňují dvanáct měsíců zástupci vývoje počítačů. Téma kalendáře je Computer Classic, a obsahuje všechny zásadní modely, které se staly legendami. C64, Atari, Amiga a nebo první ATéčka.

  Jestliže byste takový kalendář chtěli, neváhejte. Do konce října je nástěnný kalendář o velikosti 44 x 60 cm nabízen za 25,40 Euro namísto 29,90, což je cena předvánoční.  Fotky z jednotlivých měsíců si můžete prohlédnout na stránkách prodejce.

   kalendar_comps  V Kadani se budou vyrábět solární panely
  čtvrtek, 26. srpna 2004 14:26 

  Japonská společnost Kyocera Corp. rozšíří svou výrobu v České republice o solární panely. Plánovaný montážní závod v severočeské Kadani zahájí výrobu nejpozději počátkem příštího roku a stane se výrobní základnou firmy v tomto oboru pro evropský trh, oznámila ve čtvrtek Kyocera.

  Závod bude mít zpočátku měsíční kapacitu produkce dva megawatty. To představuje zařízení pro výrobu energie ze slunce pro 500 domácností. Hodnotu investice Kyocera podle agentury Reuters nesdělila. Firma však investovala loni do podobného závodu v Číně s kapacitou jednoho megawattu 2,2 milionu dolarů (asi 58 milionů korun). Kyocera rovněž chce začít produkci solárních panelů letos v Mexiku. Zatím má závody na tuto produkci v Japonsku a Číně. Do konce příštího finančního roku v březnu 2006 chce firma zvýšit celkovou výrobní kapacitu těchto zařízení na dvojnásobných 240 megawattů.

  Kyocera je významným výrobcem elektronických komponentů a optických a elektronických systémů včetně kamer a laserových tiskáren. V České republice má od roku 1994 výrobu kondenzátorů v Lanškrouně a pobočný závod v Uherském Hradišti.

  Zdroj: ČTK

  Související odkazy:

 • Došly vám baterie? Rozšlapejte svého notebooka!


 • Školství dostane miliardu na komunikační služby
  čtvrtek, 26. srpna 2004 11:59 

  S jednou miliardou korun ze státního rozpočtu ročně počítá Koncepce financování informačních a komunikačních služeb ve školách po roce 2005, kterou na středečním zasedání schválil kabinet. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně školství Petra Buzková.

  Pokud by byl realizován i proces spolufinancování ze strany škol, zřizovatelů, obcí a krajů, prostředky na provoz, údržbu a inovaci technologického vybavení ve školách by se mohly vyšplhat až na 1,5 miliardy korun. Ministerstvo školství navrhuje přidělování financí školám formou účelových dotací. Koncepce vychází z modelu vícezdrojového financování a stanovuje standard informačních a komunikačních služeb, které má škola zajistit. Ta bude povinna každý rok předkládat plán školy v oblasti informačních a komunikačních technologií. V současné době se financování informačních a komunikačních technologií ve školství řídí Státní informační politikou ve vzdělávání, která byla prodloužena do roku 2006.

  Zdroj: Česká informační agentura

  Související odkazy:

 • Školní počítače jsou špatně zabezpečeny. Spammeři pomocí nich rozesílají nevyžádanou reklamu
 • Internet do škol: úředníci to umějí nejlépe!
 • DOPLNĚNO: V projektu Internet do škol nehospodárně vynaloženo 884 miliónů korun
 • Internet do škol: ztráta sto milionů
 • Dluh MŠMT vůči Autocontu OnLine je přes 600 milionů


 • Přehrávač Auvi SA1500 - inspirace iPodem více než zřejmá
  čtvrtek, 26. srpna 2004 10:24 
  Auvi SA1500 je klasický harddiskový přehrávač v poměrně pěkném šasi. Svými rozměry 96 x 60 x 13,1 se blíží velikosti iPodu mini, oproti němu však nabídne 20 či 40GB kapacitu na 1.8" pevném disku. Váha zařízení má činit 116 gramů, nechybí USB 2.0, stejně jako podpora MP3 a WMA formátu. Výdrž na baterie by se měla pohybovat nad 20 hodin.

  Auvi SA1500

  Zařízení, které se úspěšnému modelu společnosti Apple podobá možná více, než se sluší, bude v prodeji od konce roku a o jeho úspěchu rozhodne především cena. Tu však výrobce doposud neoznámil.

  Zdroj: www.auviworld.com

  Související odkazy:

 • Sony Vaio Pocket jako konkurent iPodu
 • Ideální kapacita pro přenosný přehrávač je 1000 skladeb
 • Apple: Více prodaných přehrávačů iPod než Maců
 • Apple prošetřuje možný problém sluchátek iPod Mini
 • iPod mini beznadějně vyprodán
 • HP bude prodávat vlastní iPod
 • Linux už běží i na MP3 přehrávači Apple iPod
 • Francouzi nechtějí přehrávač Apple iPod, hraje prý moc hlasitě
 • Apple potvrdilo problémy se svými přehrávači MP3 iPod
 • Přehrávač iPod je po updatu neviditelný
 • Dell nabízí 15GB přenosný MP3 přehrávač za 99 USD - při odevzdání iPodu k likvidaci  
 •    Vláda odložila zákon o elektronických komunikacích, ale přijala prováděcí vyhlášku k elektronickému podpisu
  čtvrtek, 26. srpna 2004 10:01 

  Schvalování návrhu zákona o elektronických komunikacích vláda odložila na pozdější termín. "Bude pokračovat připomínkové řízení, aby se k návrhu mohli vyjádřit i noví členové kabinetu," zmínil po zasedání kabinetu Jindřich Marek z tiskového oddělení vlády.

  Návrh zákona, který nahrazuje současný zákon o telekomunikacích a splňuje požadavky Evropské unie, dokončilo ministerstvo informatiky již v březnu. Legislativní rada vlády k němu zaujala stanovisko až 13. srpna. Tato norma usnadní vstup nových subjektů na trh, zruší dosavadní licenční systém, včetně odstranění stotisícového poplatku za udělení licence, a zjednoduší pravidla a podmínky pro podnikání v oblasti elektronických komunikací. Mimo jiné též zavede přenositelnost čísel při změně mobilního operátora.

  Nový zákon dále obsahuje ustanovení, že na zajištění univerzální služby bude regulační úřad vypisovat výběrová řízení. Ztráta z provozování linek bude hrazena z účtu univerzální služby, do kterého budou přispívat všechny společnosti podnikající v oblasti elektronických komunikací. Hospodaření s účtem bude veřejné. Regulace sektoru telekomunikací zůstane v kompetenci Českého telekomunikačního úřadu.

  Naopak prováděcí vyhláška k zákonu o elektronickém podpisu, která stanoví povinnost veřejných orgánů zřídit takzvané e-podatelny, vládou bez problémů prošla. Po zasedání kabinetu to uvedl Jindřich Marek z Úřadu vlády. Návrh předložil ministr informatiky Vladimír Mlynář.

  Návrh dále ukládá úřadům povinnost zajistit bezpečnost přenosu dat a ochranu zpracovávaných informací. Zavede též povinnost zveřejnit informace, které jsou k využívání služeb e-podatelen nezbytné. "Seznam adres e-podatelen zveřejníme na portálu veřejné správy," sdělila ČIA tisková mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

  Zákon o elektronickém podpisu platí od počátku července letošního roku. Kromě elektronického podpisu zavedl též elektronickou listinu, čili dokument nahrazující list papíru s podpisem a razítkem. Novela platná od konce července do zákona přidala takzvaná kvalifikovaná časová razítka a elektronické značky. Jejich využití se předpokládá zejména v situacích, kdy je nutné posílat velké objemy dat v krátkém časovém intervalu.

  Zdroj: Česká informační agentura

  Související odkazy:

 • Vládu čeká schvalování důležitého zákona


 • Při razii proti spammerům zatčeno v USA přes 100 lidí
  čtvrtek, 26. srpna 2004 08:51 
  Na sto rozesílatelů nevyžádaných e-mailů bylo zatčeno v minulých dnech při razii proti spammerům po celé Americe. Mezi zatčenými jsou zejména rozesilatelé podvodných e-mailů, vydávajících se za finanční nabídky. Pokud se podaří spammery usvědčit, hrozí jim za jejich činy až pět let odnětí svobody a až několikamiliónová pokuta.

  Zdroj: ČTK

  Související odkazy:

 • Antispamový zákon jde do rukou prezidenta
 • Další krok ČR k antispamovému zákonu
 • Američané nemohou zatočit se spamem
 • Buffalo Spammer jde na 7 let za mříže kvůli rozesílání nevyžádané pošty
 • Za rozesílání nevyžádané pošty dostal Buffalo Spammer pokutu půl miliardy korun
 • Spam ochromil parlament, když projednával zákon o nevyžádané poště
 • USA připravují nový antispamový zákon - letos již osmý
 • Spam bude v EU od listopadu nezákonný
 • Mlynář chce trestat spam až 10 miliónovou pokutou
 • Více než polovina e-mailů je spam, každý 166. mail nakažený virem
 • Možná i vy jste spammeři a ani o tom nevíte
 • Centrum.cz likviduje spam pomocí statistiky
 • Spam Interceptor šetří čas i peníze
 • Seznam zavedl kvalitní filtr proti spamu zdarma
 • Japonskými verši proti spamu
 • Školní počítače jsou špatně zabezpečeny. Spammeři pomocí nich rozesílají nevyžádanou reklamu
 • Do roka a do dne bude e-mail nepoužitelný
 • Porsche zabavené spammerovi získal 73-letý senior
 • Spam stojí průměrného internetového uživatele 10 minut času denně
 • Rozesílateli spamu hrozí vězení za krádež identity
 • Čtyři velké společnosti žalují stovky spammerů
 • Spammerům bude hrozit pokuta až deset milionů korun
 • Nejvíce spamu pochází z USA, odesílatelé se však stále více maskují
 • Výrobce Viagry začal bojovat proti spammerům
 • Dva ze tří e-mailů jsou spam
 • Internetem se valí lavina a jmenuje se spam
 •    Windows Media Player 10 bude zřejmě provázán s hudebním obchodem Microsoftu
  středa, 25. srpna 2004 11:58 
  Nastávající multimediální přehrávač Windows Media Player 10, který již existuje v betaverzi, bude zřejmě úzce provázán s on-line hudebním obchodem Microsoftu. MSN online music store by měl být spuštěn zhruba ve stejné době,  kdy bude přehrávač uvolněn ke stažení.

  Potenciál hudebního obchodu Microsoftu je veliký, celkem by podle serveru SiliconValley mohla společnost Microsoft oslovit kolem 430 miliónů uživatelů přehrávače či návštěvníků webu MSN.

  Stažená hudba by měla být podle Microsoftu poslouchatelná v celkem 60 přenosných přehrávačích - nikoliv však v iPodu, jehož výrobce, společnost Apple, provozuje  konkurenční obchod iTunes.

  Podle předchozích informací Microsoftu by se WMP 10 mohl objevit ke stažení již letos na podzim.

  Zdroj: SiliconValley

  Související odkazy:  Google dostal od ISS pětku
  středa, 25. srpna 2004 10:23 

  Americký provozovatel nejpopulárnějšího internetového vyhledávače Google má nejhorší řídící strukturu ze všech 500 firem akciového indexu S&P 500. Uvedla to podle britského listu Financial Times vlivná poradenská firma Institutional Shareholder Services (ISS).

  Google minulý týden vydal své první akcie, s nimiž se hned začalo obchodovat na trhu Nasdaq. Dostal se tím do centra pozornosti investorů. ISS radí investičním institucím, jak uplatňovat hlasovací práva na valných hromadách.

  Zjištění ISS je v přímém rozporu s obrazem nekonvenční idealistické firmy, jaký se její zakladatelé Larry Page a Sergey Brin snažili vtisknout Googlu před primární emisí. Firemním mottem se stala věta "nebuď špatný". Zjištění ISS však potvrzují známou pravdu o tom, že "ušlechtilé záměry často vedou do pekel". ISS připsala Googlu "kvocient firemního řízení" 0,2 z možných 100 bodů. "Řekl bych, že ta čísla zní po čertech špatně," uvedl s odkazem na firemní heslo viceprezident ISS Patrick McGurn.

  ISS zjistil u Googlu celkem 21 slabin a chyb z hlediska vlastnické správy a řízení firmy. Mezi nimi je například příliš malý počet nezávislých ředitelů nebo duální kapitálová struktura, která zajišťuje kontrolu nad firmou jejím manažerům a zakladatelům. Těm slabá struktura řízení bez jasných směrnic pro řadu otázek například umožňuje čerpat od firmy úvěry.

  Zdroj: ČTK

  Související odkazy:

 • Akcie Googlu získaly za první dva dny 27 procent
 • Google zatím nesmí s akciemi na burzu
 • Prodej akcií Google možná skončí blamáží
 • Aukce akcií Googlu budí rozpaky, ještě než začala
 • Google vládne vyhledávání na webu, ale konkurence si na něj brousí zuby
 • Google pod palbou dalších gigantů
 • Google v boji o froogles.com zatím prohrává
 • Google chce dokončit primární nabídku akcií do konce měsíce


 • Dva gigabajty na kartách Memory Stick Pro
  středa, 25. srpna 2004 10:07 
  Společnost Sony začne ještě letos prodávat své karty Memory Stick Pro o kapacitě 2 gigabajty. Na trh se dostanou v listopadu za cenu zhruba 700 USD. Od října budou k dostání i 256-1000MB modely za cenu 100-350 amerických dolarů.

  Zdroj: Golem.de

  Související odkazy:  Freemail na Centru po faceliftu a s 30MB kapacitou
  středa, 25. srpna 2004 08:31 
  Freemail portálu Centrum.cz se v noci na dnešek dočkal navýšení kapacity ze stávajících 10MB na rovných 30 megabajtů (s možností rozšíření až na 100MB). Kromě toho přibyla možnost odesílání až 5MB přílohy, uživatele bude před viry chránit antivir NOD32. Integrován byl rovněž připomínkovač svátků či narozenim a zápisník. Celkem měl freemail doznat 27 změn, ty se ostatně budou týkat také samotného designu, který by měl zajistit rychlejší načítání služby.

  Třicet megabajtů zřejmě není v navyšování kapacity konečnou. Provozovatel freemailu před několika měsíci avizoval, že se jeho služba dočká ještě letos gigabajtové kapacity a nyní se zřejmě testuje, jak se s navýšením vypořádají servery. Pokud zátěž ustojí, bude se následně na kapacitě nejspíše přidávat.

  Kompletní seznam novinek i s komentářem si můžete prohlédnout v této flashové animaci.

  Zdroj: Netcentrum

  Související odkazy:  Intel začne podporovat standard 802.11a
  úterý, 24. srpna 2004 13:23 

  Nové tři-módové čipy zvládnou kromě dvou nejpopulárnějších Wi-Fi standardů 802.11b a 802.11g i méně rozšířenou verzi 802.11a. Doposud přitom podporoval Intel ve svých Wi-Fi čipech pouze varianty „b“ a „g“.

  Standard 802.11a nabízí stejně jako 802.11g rychlost 54 megabitů za sekundu. Podle analytiků by však 802.11a mohl více vyhovovat síťovému provozu ve vyšších rychlostech než 802.11g, a to díky absenci nepříjemného rušení s mikrovlnnými troubami a bezdrátovými telefony. Jeho masovějšímu rozšíření však brání nekompatibilita s ostatními Wi-Fi technologiemi a nedostatek certifikovaných Wi-Fi produktů. Z 1250 certifikovaných Wi-Fi produktů je pro 802.11a určeno pouze 24.

  Zdroj: ZD News UK

  Související odkazy:

 • Domácí sítě: po kabelu nebo bezdrátově?
 • Kolik chceme platit za Wi-Fi připojení?
 • Skupina WWiSE připravuje novou verzi Wi-Fi
 • Nové logo pro certifikované Wi-Fi
 • Objeven závažný nedostatek Wi-Fi
 • Za Wi-Fi od Českého Telecomu se bude platit
 • Intel s partnery vypustí WiMAX již v druhé polovině roku 2005
 • Uvolnění 5GHz pásma se odkládá na konec roku
 • Wi-Fi Alliance připravuje bezpečnostní standard WPA 2
 • Není Wi-Fi jako Wi-Fi – stovky produktů neprošly testem
 • Paměťové USB klíčenky získávají podporu Wi-Fi
 • Zjistěte si existenci Wi-Fi pomocí přívěsku na klíče
 • IEEE 802.11i: Za bezdrátové sítě bezpečnější
 • Bezdrátová síť 802.11g se již brzy dočká specifikace
 • První Wi-Fi čeká drastický propad cen. Co takhle karty za 10 USD?
 • První certifikované bezdrátové komponenty standardu 802.11g budou až v červnu
 • Bezdrátové sítě 802.16 – nahradí současné 802.11 nebo je spíše doplní?
 • První telefonní budky s Wi-Fi budou patrně v Kanadě
 • Český Telecom nabízí připojení k Wi-Fi síti zdarma
 • Ještě jste nezkoušeli Wi-Fi od Českého telecomu? My ano!
 • Budeme volat přes globálně propojené bezdrátové počítačové sítě?
 • Zabiják UMTS dorazil: ČR dostane bezdrátovou WiFi síť
 • Rychlejší bezdrátové sítě? To musíte mít!
 • Wi-Fi Zone chce přinést globální přehled přístupových bodů
 • VancoNet: Další dva Wi-Fi přístupové body v Praze
 • Název Wi-Fi5 se nebude oficiálně používat


 • W64.Shruggle - virus pro systém, který ještě není
  úterý, 24. srpna 2004 12:04 
  Antivirová společnost Symantec oznámila, že narazila na šíření nového viru W64.Shruggle, určeného pro 64-bitové Windows. Virus však podle Symantecu nemá velké ambice na množení, neboť Windows, pod kterými je to možné, ještě nejsou oficiálně na trhu. Na 32-bitových Windows (například XP) se červ šířit nedokáže.

  Zdroj: ZDNet

  Související odkazy:  Dvojitá aktualizace pro XPAntiSpy
  úterý, 24. srpna 2004 10:30 
  Populární program XPAntiSpy, který dokáže z Windows vymazat jinak neodstranitelné programy (či zabránit jejich automatickému spouštění), se dočkal v minulých dnech hned dvou nových verzí. První aktualizace na verzi 3.82 z víkendu přináší možnost odstavení informování o chybách v programu Office 2003. Ve verzi 3.83, která se objevila jen o několik hodin později jsou odstraněny některé chyby v programu.

  Aktuální verzi XPAntiSpy 3.83 můžete stahovat přímo ze stránek výrobce zde.

  Zdroj: XP-AntiSpy

  Související odkazy:  Klávesnice navržená přesně pro potřeby linuxářů
  úterý, 24. srpna 2004 09:16 
  Uživatelé Linuxu si již brzy budou moci koupit klávesnici přesně šitou na míru. Společnost Cherry oznámila, že uvede na trh klávesnici speciálně navrženou pro open-source systém. Cherry CyMotion Master Linux keyboard bude obsahovat namísto "windows" klávesy tlačítko s tučňákem, stejně jako dalších 29 hot keys pro snazší ovládání Linuxu.

  Klávesnice je vyvíjena ve spolupráci s linuxovým distributorem SuSE. Zařízení by mělo být v prodeji od října za cenu 30 liber.

  Zdroj: ZDNet

  Související odkazy:  Továrny na mikročipy jedou téměř na maximum
  úterý, 24. srpna 2004 08:59 

  Továrny na mikročipy po celém světě pracovaly ve druhém čtvrtletí na nejvyšší obrátky za poslední téměř čtyři roky. Zasloužila se o to vysoká poptávka po čipech do mobilních telefonů a digitálních přístrojů jako televizorů s plochou obrazovkou a přehrávačů DVD, uvedla v úterý skupina pro sledování statistik o polovodičích SICAS.

  Míra využití kapacit dosáhla 95,4 procenta a v mezičtvrtletním srovnání byla vyšší již šestým čtvrtletím po sobě. Tempo výroby čipů bylo nejrychlejší od třetího čtvrtletí 2000. Tehdy trh polovodičů zažíval prudký boom, po němž však následoval dvouletý propad.

  Zástupce SICAS agentuře Reuters řekl, že využití kapacit zůstane v odvětví relativně vysoké i po zbytek roku. Klesnout by pak mělo v příštím roce, kdy se čeká prudké zpomalení globálního prodeje polovodičů z letošního tempa téměř 30 procent. Pro rok 2006 se čeká pokles prodeje. Japonská skupina NEC Electronics minulý měsíc oznámila, že její čtvrtletní zisk vzrostl meziročně o 43 procent právě díky silné poptávce po mikročipech v digitální spotřební elektronice.

  Zdroj: ČTK

  Související odkazy:

 • Prodej čipů by měl vzrůst o pětinu...


 • Akcie Googlu získaly za první dva dny 27 procent
  pondělí, 23. srpna 2004 14:05 

  Akcie americké internetové společnosti Google získaly za první dva dny obchodování 27 procent. Jejich kurz se tím na konci pátečního obchodování dostal do pásma, které původně stanovili organizátoři primární emise firemních akcií.

  Google získal na trhu Nasdaq již ve čtvrtek 18 procent a v pátek dalších více než osm procent. Skončil na 108,31 dolaru, a dostal se tím do rozpětí 108-135 dolarů, původního orientačního pásma pro primární investory. Původní pásmo musel provozovatel nejpopulárnějšího internetového vyhledávače kvůli slabší poptávce razantně snížit. Akcie se nakonec primárním investorům prodaly po 85 dolarech.

  Vzhledem k použití neobvyklého typu takzvané holandské aukce by měla emise akcií Google dosáhnout teoreticky nejvyšší možné ceny. Tím by se eliminoval prudký růst kurzu první den obchodování, tedy jev, který obohatil ty šťastné investory, kterým se v 90. letech podařilo dostat k primární emisi jiných internetových firem.

  Google tak získal z prodeje jen 1,67 miliardy dolarů (44 miliard korun) proti původně očekávaným více než třem miliardám. Následný růst akcií pak již bezprostředně neobohatí samu firmu, nýbrž jen "papírově" její akcionáře, včetně zakladatelů. Firmě však růst akcií vytváří dobré podmínky pro budoucí akciové emise.

  Prodej akcií Google byl nejsledovanější americkou primární emisi posledních let. Měl symbolizovat oživení technologického trhu po krachu internetového boomu 90. let. Růstem tržní ceny se hodnota celé firmy dostala na 29 miliard dolarů. To je sice více než u největší americké automobilky General Motors, avšak pořád méně, než má hlavní konkurent, internetová firma Yahoo.

  Zdroj: ČTK

  Související odkazy:

 • Google zatím nesmí s akciemi na burzu
 • Prodej akcií Google možná skončí blamáží
 • Aukce akcií Googlu budí rozpaky, ještě než začala
 • Google vládne vyhledávání na webu, ale konkurence si na něj brousí zuby
 • Google pod palbou dalších gigantů
 • Google v boji o froogles.com zatím prohrává
 • Google chce dokončit primární nabídku akcií do konce měsíce


 • Čtečka otisků prstů na přenosném USB disku
  pondělí, 23. srpna 2004 10:23 
  Společnost Thanko Limited uvedla na trh USB přenosný pevný disk Victoria 120, který chrání přístup k datům pomocí čtečky otisků prstů. Zařízení podle výrobce kombinuje hned dva druhy ochran, klasický otisk prstu a kódování uložených dat.

  Model o velikosti 20GB stojí $260 USD. Více informací v tiskové zprávě společnosti.

  Zdroj: Gizmodo

  Související odkazy:  Český internet využívají hlavně mladí lidé
  pondělí, 23. srpna 2004 09:23 

  Na českém internetu surfují nejvíc mladí lidé ve věku od 15 do 24 let. Naproti tomu nejméně ho využívají lidé starší 65 let. Nejčastějším uživatelem internetu je mladý muž z Prahy, zaměstnaný, s ukončeným vysokoškolským vzděláním, uvedl ve svém šetření Český statistický úřad.

  V posledním loňském čtvrtletí použilo internet 28 procent lidí starších 15 let. Nejvíc uživatelů se připojovalo z domova (61 procent) a z práce (45 procent). Jednou z nejpopulárnějších činností bylo využívání elektronické pošty, se kterou pracovalo víc než 80 procent uživatelů.

  Internetové bankovnictví pro soukromé účely použilo ve stejném období 12 procent uživatelů. Tuto službu využívají hlavně mladí ve věku 25 až 34 let. Pouze necelá čtyři procenta uživatelů využívala internetu k tzv. teleworkingu, tedy k tomu, aby mohli pracovat a nemuseli sedět na svém pracovišti. To představuje 1,1 procenta populace starší 15 let.

  V posledním loňském čtvrtletí použilo osobní počítač 38 procent lidí nad 15 let. Nejčastěji ho používali doma a v práci. Za celý loňský rok si 3,4 procenta populace nad 15 let objednalo nebo koupilo přes internet nějakou službu či zboží. Největší zájem panoval o knihy, časopisy, učebnice, elektroniku a o vstupenky na kulturní akce.

  Zdroj: ČTK

  Související odkazy:

 • Internet v prosinci poklesl, Český rozhlas požádal o kmitočty na digitální vysílání
 • Také se připojujete z domova a jste muž? Pak jste většinový uživatel českého internetu
 • Pokles návštěvnosti internetu způsobilo hezké počasí
 • Český internet překonal v červnu další rekord


 • První záplata na SP2 pro Windows XP
  pondělí, 23. srpna 2004 08:53 
  Microsoft vydal minulý týden první záplatu na čerstvý Service Pack 2 pro Windows XP. Patch opravuje problém vznikající při práci s VPN, které po instalaci balíku záplat nepracovaly v některých případech korektně. Chyba je popsána zde a podle Microsoftu se týká jen minima zákazníků, proto je také možné záplatu stáhnout až po kontaktování technické podpory společnosti.

  Zdroj: PC World

  Související odkazy:  Údaje o průměrné známce, počtu známek a příspěvků v diskusi jsou platné k okamžiku vydání přehledu.
  Autor:


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  Najdete na iDNES.cz