Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fresh UI – jednoduchý „konfigurovač“ Windows 9x/2000/XP

aktualizováno 
Microsoft se rozhodl, že sice bude vytvářet svoje operační systémy velmi konfigurovatelné, ale mnoho nastavení zůstane skryto v registru Windows a nebude jednoduše přístupné přes Ovládací panely. Zde se otevřelo pole lidové tvořivosti a vzniklo mnoho programů, které zpřístupňují skryté možnosti; jedním z nich je i Fresh UI.

Vzhůru do hlubin registru
Je mnoho uživatelů, kteří nepoužívají Odpadkový koš Windows – chtějí, aby se po smazání souboru skutečně uvolnilo místo na disku, a ne aby se soubor jen přemístil do skrytého adresáře Recycled a tam čekal, až na Ploše vysypete koš. Takovéto přímé mazání lze snadno nastavit ve vlastnostech koše. Microsoft se ale rozhodl, že i když se uživatel cíleně zbaví výhod recyklace, zbytečná ikona nefunkčního koše mu na Ploše stejně zůstane. To ovšem neznamená, že by se jí nebylo možné zbavit – jde to, a dokonce naprosto „legálními“ prostředky. Stačí provést příslušnou změnu v registru Windows, k čemuž nám (nemáme-li komfortnější nástroj) poslouží editor registru, standardní to součást instalace operačního systému. Jsou tu jen dvě „drobná“ nepohodlí: nutnost zacházet s registrem a potřeba vědět, kam v té obří databázi jít a jakou změnu tam provést. (Většina lidí pravděpodobně ví či tuší, že nepatřičné zásahy do systémového registru jim mohou řádně znepříjemnit jejich počítačový (i jiný :-) život.)

Výše popsaná operace s Odpadkovým košem je jen jedním z mnoha příkladů toho, co lze s Windows provádět pouze prostřednictvím registru – anebo pomocí prográmků, které příslušnou změnu v registru provedou za vás. A protože je těch skrytých nastavení tolik, vzniklo mnoho utilit, které v přehledné formě nabízejí možnost tweakovat Windows a jejich standardní programy. Standardními programy rozumím software, který je součástí operačního systému, např. Internet Explorer, Notepad apod. Jedním z nejjednodušších tweakovacích programů je Fresh UI od firmy Fresh Devices, momentálně k dispozici ve verzi 3.0.

Co čerstvého má pro nás Fresh UI
Na úvod je třeba poznamenat, že Fresh UI je (stejně jako všechny ostatní produkty firmy Fresh Devices) zdarma – musíte se pouze zaregistrovat a dát v plen některou ze svých e-mailových schránek. Pak už si můžete stáhnout program a (pokud ho chcete používat déle než 11 dní) aktivovat neomezenou životnost pomocí kódu, který vám přijde mailem. A nyní se podívejme, co se dá z Windows pomocí Fresh UI vykouzlit; nastavení jsou zde shrnutá do pěti skupin, které si postupně probereme. Předesílám také, že Fresh UI při svém prvním spuštění moudře vytvoří soubor Original.fbu, který obsahuje vaše původní nastavení registru – vznikne-li potřeba se k nim vrátit, stačí je volbou Restore Windows settings obnovit.

Fresh UI

Skupina Applications umožňuje nastavit některé parametry standardních aplikací Windows – momentálně se jedná o Media Player, Notepad, Regedit a Task Scheduler. Zde bych se zmínil o užitečné možnosti zakázat spouštění Editoru registru (která ovšem nechrání před spuštěním jakýchkoli jiných utilit pro tento účel).

Další skupinou je Explorer – zde lze ovlivnit chování Průzkumníka Windows. Užitečných nastavení je zde celá řada; například pro správce systému je bezpochyby zajímavá možnost skrýt určité logické disky, nebo na ně dokonce zakázat přístup (to druhé lze pouze pod Windows 2000/XP). Další nastavení se týkají položek kontextového menu a zacházení se soubory, s jejichž příponou není asociována žádná aplikace.

Ve skupině Hardware se skrývají možnosti nastavení CD, CPU, myši a power managementu. Vlastnost automatického přehrávání CD lze, bohužel, nastavit lépe z ovládacího panelu Systém – tam můžete nastavovat individuálně jednotlivé instalované CD mechaniky - zda se mají automaticky spouštět datová a/nebo zvuková CD. Fresh UI vám dá pouze jednu globální možnost Autoplay ano/ne, která ovlivní všechny mechaniky a typy CD. Zejména počítačovým začátečníkům dělá problémy provést dvojklik, aniž by mezitím pohnuli myší; Fresh UI umožňuje nastavit rozměry obdélníku, uvnitř něhož bude dvojí po sobě jdoucí kliknutí systémem interpretováno jako dvojklik na daný objekt.

Nejobsáhlejší skupinou je přirozeně Windows Interface. Zde lze například zakázat uživateli přístup k Ovládacím panelům či jejich určitým složkám, ovlivňovat vzhled a obsah Plochy, nastavit specifické chování oken a menu (animace, zobrazování obsahu při přetahování myší, vyhlazování fontů, ...), upravit vzhled a chování menu Start a spodní lišty, zobrazující spuštěné úlohy.

Pro pokročilejší je určena skupina Windows System. Zde lze například nastavovat různé atributy souborového systému, operační a virtuální paměti, zacházení Windows se „zamrzlými“ programy, měnit chování Windows při jejich spouštění a ukončování a obrazovky, které se přitom objevují, a mnoho dalších věcí.

Zadarmo je to dobré
Ve srovnání s jinými produkty tohoto ražení není Fresh UI žádnou hvězdou ani po stránce množství tweakovatelných nastavení, ani co se týče uživatelského rozhraní pro prohlížení aktuálních nastavení a aplikaci nových, a už vůbec ne co do rozsáhlosti a popisnosti nápovědy. Přesto, nemáte-li peněz na rozdávání, ctíte autorské právo a/nebo máte potíže se sháněním cracků něčeho lepšího (:-), můžete Fresh UI vyzkoušet – je to spolehlivý prográmek a možná bude vašim potřebám postačovat.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...Najdete na iDNES.cz