Fruity Loops 3.30 - hudebníkem snadno a rychle

  5:00aktualizováno  5:00
Zajímáte-li se o hudební komponování na počítači PC, potom by vám rozhodně neměly uniknout Fruity Loops 3.30 - virtuální hudební studio a velmi zajímavá alternativa k profesionálním MIDI/Audio sekvencerům v jednom.

Profesionální audio aplikace běžně používané počítačovými hudebníky a v nahrávacích studiích dnes nabízejí donedávna zcela netušené možnosti. S rostoucím počtem dostupných nástrojů a funkcí však obvykle roste i cena programu, který se tak stává pro méně majetné zájemce z řad muzicírování chtivých uživatelů prakticky nedostupný. Určité řešení představují freeware a shareware programy, mezi nimiž se čas od času objeví aplikace nabízející opravdu pozoruhodné možnosti za zlomek ceny profesionálních aplikací. Mezi audio programy zaujímají přední místo v této kategorii ovocné smyčky nebo-li Fruity Loops.

Fruity Loops 3.x

Původně navržené pouze pro tvorbu rytmických smyček pod operačním systémem Windows prošly Fruity Loops postupem času bouřlivým vývojem a v současné podobě představují výkonný nástroj - cenově výhodnou alternativu k profesionálním MIDI/Audio sekvencerům jako například Cakewalk Pro Audio, Logic Audio a Cubase VST. Umožňují vytvářet hudební nahrávky studiové kvality bez potřeby dalších externích programů a jejich hlavní předností vedle výhodného poměru cena/výkon je přehledné a intuitivní uživatelské rozhraní eliminující dlouhé hodiny seznamování s možnostmi programu (zcela běžná věc u profi sekvencerů). O kvalitách Fruity Loops svědčí i skutečnost, že je do svého distribučního programu zařadila společnosti Twelve Tone Systems mající na svém kontě MIDI/Audio sekvencer Cakewalk Pro Audio, multitrack editor SONAR a další.

Fruity Loops 3.x Piano Roll

Fruity Loops jsou ideálním nástrojem především pro začínající počítačové hudebníky, na své si ale určitě přijdou i pokročilejší uživatelé. Pro zadávání a editaci not slouží maximálně přehledný krokový sekvencer, jehož obsluhu hravě zvládne i hudebně nenadaný uživatel. Jedná se o ideální nástroj pro vytváření rytmických částí hudební kompozice. Při tvorbě melodických částí určitě přijde vhod tzv. Piano Roll s Event Editorem, umožňující editaci MIDI dat stejným způsobem jako profesionální sekvencery. U stop, které používají Piano Roll, je v okně krokového sekvenceru vidět místo klasických krokových přepínačů zmenšený grafický průběh jednotlivých not - velmi šikovné.

Pro skládání ve Fruity Loops není třeba nákladného syntezátorového parku. Hravě postačí obyčejná zvuková karta (například populární Sound Blaster Live!) a MIDI Master Keyboard pro zadávání not prostřednictvím MIDI rozhraní. Ve skladbách lze využít přímo samply ve formátu WAV, nebo pro generování zvuků využít některý z dodávaných virtuálních syntezátorů. Pokud nabídka dodávaných virtuálních efektových a syntezátorových plug-inů nebude někomu vyhovovat, netřeba smutnit, neboť díky podpoře standardů VST, VST 2.0 a DirectX je možné použít některý ze stovek existujících komerčních, sharewarových i freewarových audio plug-in modulů. Hotové skladby lze v maximální kvalitě vyrendrovat do WAVu pro další zpracování (obvykle pro aplikaci masteringových efektů a pro vypálení na CD-R), nebo je vyexportovat do komprimovaného MP3 formátu.

Podrobný popis Fruity Loops by bezesporu několikanásobně přesáhl povolený rozsah článku. Pokud vás i tento velmi stručný popis zaujal, potom určitě uvítáte možnost vyzkoušet si možnosti programu sami. Na svých stránkách nabízí společnost Image Line Software volně ke stažení plně funkční demo verzi, která se od registrované komerční verze liší pouze chybějící funkcí SAVE.

Fruity Loops v aktuální verzi 3.3 existují ve dvou provedeních. Tzv. FULL verze přijde na $99 a obsahuje všechny dostupné funkce a nástroje. Levnější PRO verze stojí pouze $49 a oproti registrované verzi postrádá podporu rozhraní ASIO, plnou automatizaci a Piano Roll. Váháte-li stále, zda uhradit registrační poplatek, potom vás možná přesvědčí doživotní update zdarma. V rámci unikátního programu FREE FOR LIFE obdrží registrovaní uživatelé všechny budoucí verze zcela zdarma. Bez ohledu na to, zda se bude jednat o verzi 3.5 nebo 4.0, a to už určitě stojí přinejmenším za zvážení.

Website: http://www.fruityloops.com

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...Najdete na iDNES.cz