FSC: Nejmenší USB myš - a optická

aktualizováno 
Blueline Touchbird Mobile Mouse: hlodavci jsou různí - tentokrát se jedná o údajně nejmenší myš rodu počítačového a druhu optického. Miniprodukt Fujitsu - Siemens.
Fujitsu Siemens Computers Blueline Touchbird Mobile Mouse

Mini myš z CeBITu: nejmenší USB myš - a optická

Hlodavcijsou různí - tentokrát se jedná o údajně nejmenší myš rodu počítačovéhoa druhu optického. Protože uživatelé notebooků mají různé požadavky,vyhovět jim všem je takřka nemožné - nicméně asi všichni se alespoň napočátcích zvykání si na notebook shodnou na těžkopádném ovládáníkurzoru: ať touchpad či trackpoint, ani jedno z těchto ukazovátek není ideálnínáhradou i té nejlevnější, zcela obyčejné myši. Natož potom ergonomickytvarované, lehounké, optické s kolečkem - jako třeba originál Microsoft(vzhledem k astronomické ceně si ji u nás zasloužil pouze jeden kolega -snad za časté pracovní vypětí:-). Běžnou myš si s sebou však budounosit asi jen zavilí přátelé myši, ostatním nezbude než si dříve čipozději zvyknout.

Že však lze dilema "myš nemyš" řešit i elegantněji, o tom náspřesvědčil miniprodukt Fujitsu - Siemens. V krabičce malé byla schována myšještě menší - na současné poměry nezvykle hranatá, v šedém kabátku.Po vybalení jsme zjistili, že všechno na ní je jakési menší - i kabel kpočítači byl sotva třetinové délky co u běžného "hlodavce".USB konektor nakonec vypadal až neproporcionálně velký oproti rozměrůmzbytku.

Samotnámyš je opravdová zmenšenina - navíc i jinak tvarově pojatá než běžnémyši, evidentně při jejím návrhu mysleli inženýři na stísněnéprostory přeplněných aktovek: něco přes centimetr a půl široká (úzká?),v nejvyšším bodě skoro dva centimetry vysoká a cca sedm dlouhá. Vešly sepouze dvě tlačítka, z toho pravé zmenšené na úkor levého, v doběInternetu takřka povinné kolečko však chybí zcela.

Instalace

Přiběžícím notebooku zasunete myš do USB slotu - a začne světelná show!Skrz tlačítka a ze dna myši září červené paprsky. Zvláště v přítmímůžete osvětlenou myší udivovat přátele a známé, kteří zatím nepřišlido styku s optickým senzorem nových myší.

Windows 2000, stejně jako Windows 98 Druhé vydání či Millenium Edition,rozeznají myš a nabídnou instalaci Microsoftích ovladačů, či od výrobce- MS úplně postačí, budete potřebovat nanejvýš systémové CD. A myš jenainstalována.

Zpět k osvětlení a optickému principu - minimyš FSC se odpoutala odletitého dědictví a místo kuličky zjišťuje polohu optický senzor: ten si"svítí" na podklad, podle odraženého světla vypočítává polohua tu pak jako obyčejná myš přenáší do PC - oproti klasickému způsobu jetento podstatně náročnější na nutné výpočty, v myši je integrován čip,který polohu musí vypočítat ze zaznamenaných odrazů, oproti převodupohybu kuličky pomocí dvou čidel v běžné myši.

Spací, šetřivý mód

Protože vyzařování myši Vás něco stojí - a to hned dvakrát (energiia životnost osvětlení) - má zabudouvaný automatický šetřícímechanismus, který však nijak nezpomaluje práci, na rozdíl od usínajícíchdisků či zpomalujícího se procesoru).

Po chvíli inaktivity - když s myší cca po jednu minutu nepohybujete - onazaregistruje absenci pohybu a sníží intenzitu osvětlení podložky asi na třetinu:takže opět, především večer, vytváří zajímavé efekty intervalovýmztlumováním a opakovaným rozsvěcením při pohybu. Nutno dodat, že toto mneani kolegy nerušilo - a ani při snížení intenzity osvětlení jsmenezaregistrovali zpomalenou odezvu při následném pohybu.

Pocity a dojmy

"To je nepoužitelný. Takhle malá myš je k ničemu!", tak lzeshrnout první dojem mého kolegy. Po dvou týdnech jsem měl problém,"vyreklamovat" od něj myš zpátky - jako občasný uživatelnotebooku, nepříliš srozuměný s touchpadem testovaných kousků se jeho přístupk myši postupně měnil k lepšímu - až k symbióze. Pak už myš šlakamkoliv mířil notebook: ovládat je s ní možné kurzor doslova i koleně,je pravda malá - a doma si možná spíše připojíte větší, levnou PS/2 myš- ale také je lehounká, zabírá v zavazadle minimum místa, má krátkýkabel, který nemá tendenci se zamotat při delším pobytu v aktovce - a jerychle k dispozici: zasunete, jedete, vysunete, jdete!

K mínusům patří především chybějící posuvné kolečko - je opravdumalá, takže jej skutečně zřejmě nebylo kam integrovat, nicméně někam(?) se vejít snad mohlo... Druhým, zřejmě teoretickým mínusem je udávanáživotnost - kdo ví kolik najezdí s myší? Tahle prý po 150 kilometrechvypustí duši... Nevím, kolik to je, ale zdálo se, že by s námi ještě párlet vydržela.

Škoda je, že k ní není dodáváno i malé pouzdérko či alespoň kryt naoptický senzor - protože jeho otvor se zdá jako stvořený pro drobnou nečistotuz aktovky, eventuálně při používání na méně vhodných materiálech(kalhoty, džíny) jej není od věci "profouknout", nicméně při našempoužívání se žádné negativní ovlivnění funkce běžným prachemneprojevilo.

Závěrem

Nejmenší USB optická myš nás přesvědčila - kdo je zvyklý na touchpadči trackpoint, ten se zřejmě jen usměje nad potřebou podobné drobnosti,ale pro mnoho uživatelů (viz kolega, počítačům vesměs uvyklý systémovýadministrátor) může být minimyš tím pravým lékem na chronické problémys notebookovými "ukazovátky".

Fotografie zblízka přibudou během dneška. Zatím alespoň ta, kterou jsme našli na stránkách Fujitsu Siemens Computers.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Advantage Consulting, s.r.o.
APPLICATION ARCHITECT - RMM TEAM

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 65 000 - 95 000 KčNajdete na iDNES.cz