Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fujitsu Siemens Scaleo 600

  5:00aktualizováno  5:00
Pod pojmem domácí počítač si každý představí úplně něco jiného. Tak například dítě si pod ním představí počítač na hraní, rodiče zase budou snít o dokonalém pracovním nástroji. Je zřejmé, že každý počítač tyto rozdílné nároky nemůže splnit, a tak jsou často nutné kompromisy. A jak vypadá domácí počítač Scaleo 600? Pojďte se podívat.
Ještě než se ponoříme do nitra počítače a zblízka nahlédneme na jednotlivé součásti, začneme obalem a nosným prvkem, tedy skříní.

Skříň

Fujitsu Siemens Scaleo 600Jako již tradičně začínáme skříní. Ta u počítače Fujitsu Siemens vypadá opravdu obstojně. Zaujme hlavně svým vnějším vzhledem. Štíhlý a elegantní design bez obvyklých "zbytečností" se asi bude líbit každému. Pokud by se snad někomu nelíbil, třeba díky barvě ozdobných lišt, může je bez velké námahy vyměnit (kryty jsou na západky). Na výběr má z modrých nebo oranžových a velké plus je, že je zákazník nemusí dokupovat, neboť jsou přímo přiložené k sestavě.

S funkčností je na tom skříň také dobře, i když určité slabiny by se našly. Největší výhodou a velice vtipným řešením je vyvedení zástrček na čelní stěnu. Pod malými oválnými krytkami se nacházejí USB porty a vývody ze zvukové karty. Uživatel tak není nucen pátrat na zadní straně, kam připojit sluchátka nebo repro soustavu. Každá zástrčka je navíc označena, takže se ani nemůže splést.

Důležitou vlastností je u každé správné skříně přizpůsobení a optimalizace chlazení. Odvětrávacích otvorů je dost a najdeme je jak na zadní straně, tak i na bočních krytech. Mírnou vadou na kráse je skutečnost, že hlavní nasávací otvor je dole pod čelem. Nebylo by na tom vůbec nic zvláštního, je to klasické řešení, ale nožičky Case jsou příliš malé. Pokud tedy uživatel postaví počítač na hustý koberec, nevědomky tento otvor ucpe. Proudění vzduchu ve skříni se tím radikálně změní a některé komponenty budou nepatrně hůře chlazeny.

Komentář: Nebýt ostatních otvorů pro chlazení, byl by to závažný problém a slovíčko "nepatrně" by se nedalo použít. Je všeobecně známo, že moderní počítače vyzařují velké množství tepla. Výrobci skříní však svoje modelové řady inovují nepoměrně pomaleji ve srovnání s výrobci počítačových součástí, a tak se na trhu objevují stále naprosto nevyhovující modely. Na závěr dám jeden tip. Pokud chcete ušetřit na topení, doporučuji všechny otvory ucpat. Získáte tím kvalitní akumulační kamna a PC v jednom. (Poznámka: Pouze na vlastní nebezpečí! Za vyhořelé počítače redakce nenese žádnou odpovědnost!)

Vnitřní uspořádání si zaslouží pochvalu. Case není příliš hluboká, ale je nadstandardně dlouhá. Potěší, že jsou všechny pozice pro CD-ROM použitelné, neboť žádná nově instalovaná mechanika nebude kolidovat s motherboardem. Zdroj je umístěn vodorovně nad základní deskou a ničemu nepřekáží. Jako dobré řešení se rovněž jeví uložení harddisku do umělohmotných kluznic.

Jedinou slabinou je zpracování jinak povedené konstrukce, neboť kvalita není zcela na úrovni. Tak například přední plastový kryt je z příliš měkké umělé hmoty a od plechové části viditelně odstává. Při bližším pohledu nevypadají ani rohy nijak vábně, protože do nich vyloženě fouká.

Zadní strana počítače Fujitsu Siemens Scaleo 600Zdroj

Zdroje Fortron/Source jsou absolutní světovou špičkou. Mají dlouhou životnost jsou tiché, mají redukované vlnění a jsou velmi stabilní. V počítači byl použit 250wattový typ a pro daný typ procesoru je přímo doporučen laboratořemi AMD.

Komentář: Pokud bych si měl vybrat nějaký zdroj do počítače a měl bych se rozhodnout mezi 300wattovým "noname" zdrojem a 250wattovým Fortronem, pak bych bez sebemenšího zaváhání bral Fortron. Zdá se to nelogické, brát zdroj s nižším výkonem, ale buďte si jisti, že k tomu je dobrý důvod. Papírový výkon a výkon skutečný jsou totiž dvě zcela rozdílné věci.

Procesor

Centrálním mozkem a základním stavebním kamenem počítače je AMD Duron 1000MHz.

Jádro je vyrobeno 0.18ti mikronovou (hliníkovou) technologií, je z větší části nové a jeho označení je Morgan. Má 128KB L1 vyrovnávací paměti, 64KB pro data a 64KB pro instrukce. 64KB L2 vyrovnávací paměť je přímo na čipu (což není nic nového) a pracuje na plné frekvenci procesoru. Procesor má implementovány instrukce označované 3DNow! Professional, které mají o 52 nových instrukcí více, než staré jádro Spitfire. Doplněny jsou i o instrukce SSE použité u Pentia III, ale neobsahuje instrukce SSE2, které se nacházejí v jádru Pentia 4. Jádro Morganu tvoří 25.2 milionů tranzistorů a plocha čipu je pouhých 106 mm čtverečních. Oproti starému Duronu je však jakoby otočené o 90 stupňů a poloha některých můstků na čipu je změněna. Jádro Morganu je také vybaveno přednačítací jednotkou. Její funkce je prostá. Snaží se předem odhadnout, jaká data budou požadována, a potom je uloží do vyrovnávací mezipaměti.

Proti starému jádru má i nevýhodu v podobě větší spotřeby a rovněž se více zahřívá. (Starší Spitfire na stejné frekvenci je o 5 procent pomalejší než nový Morgan.)

Základní deska

Vnitřní uspořádání počítače Fujitsu Siemens Scaleo 600Dnes již osvědčená základní deska MSI 6330 K7T Turbo vhodně doplňuje celou sestavu. Je formátu ATX, obsahuje 5 PCI slotů, 1 AGP slot a čipset VIA KT133A. SouthBridge pochopitelně tvoří nechvalně proslulé VIA 686B. Deska je určená pro paměti typu PC100/133 SDRAM, jejich možná velikost je omezena až hranicí 1.5 GB. Za zmínku ještě stojí integrovaná zvuková karta a 1 CNR slot.

Komentář: Tato deska je svojí kvalitou poměrně sporná. Kvalita není konstantní. Některým lidem první verze nepracovaly korektně (a nadávali na ní kudy chodili), jiným tato deska doteď funguje naprosto bez problémů a ještě dlouho fungovat bude. I v testované sestavě byl spíše jeden z těch méně povedených kousků. Tak například pasivní chladič na čipsetu byl nepochopitelně uvolněn a pochybuji o tom, že by něco chladil.

Pevný disk

Samsung SpinPoint SV2042H o velikosti 20.4 GB není nijak přehnaně rychlý, zaujme však poměrně tichým chodem. Bohužel, jeho vyrovnávací paměť je veliká pouze 512KB. Disk má jednu plotnu a ta se otáčí rychlostí 5,400 otáček za minutu. Přístupová doba je výrobcem udávána na 9.0 ms.

Klávesnice

Dá se říci, že Keyboard dodaný k sestavě je klasický. Nemá žádné výraznější ergonomické vady, neshledal jsem na něm ani žádné technické chyby, jak je tomu běžné u jiných výrobců. Subjektivně ale musím říci, že jsou některá tlačítka nepříjemně uvolněná.

Grafická karta

Grafická karta nVidia GeForce 2 MX 200 je patrně nejslabším článkem celé sestavy. I když podle technických specifikací vypadá dobře, praxe je zcela jiná. Nejedná se totiž o klasickou verzi GeForce 2, ale o verzi MX, která je vlastně podtaktována vůči původní verzi. A aby to nebylo všechno, jedná se ještě ke všemu o verzi 200 což je ekonomická varianta GeForce 2 s upraveným GPU a nižší propustností sběrnice. Pokud si tedy vaše dítko bude chtít zahrát třeba nejnovější hry, které dostalo například k Vánocům, má smůlu. Starší hry však fungují normálně.

Monitor

Monitor C777 celkově nijak nevyniká nad průměr, ale není ani podprůměrný. Velice potěšila lehká manipulace s otočnou nohou. Oproti normálu šla velmi zlehka. Zobrazení nebylo úplně bez chybičky, monitor měl trošku problémy s geometrií v levém dolním rohu a slabší moiré. Zatímco ostrost byla mírně nadprůměrná, kontrast byl velmi slabý.

Testy

Výkonnostní testy nám vždy něco málo napoví o tom, jak si počítač poradí s náročnými aplikacemi. Tak tedy hurá na ně, tady jsou.

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 32.1 32.9

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Bilinear

1024 x 768 53.3 55.3

MadOnion 3Dmark 2001

MadOnion 3D Mark 2001, Hardware T&L

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 2144
1024 x 768 32 32 24 1222

V testech se naplno projevují nectnosti grafické karty. V 32 bitových barvách je výkon opravdu slabý. Škoda. Z výsledků je patrné že základní deska a zejména procesor převyšuje výkonnostně všechny instalované komponenty. Z pohledu her lačnícího dítěte nutno podotknout, že se na grafické kartě nevyplatí příliš šetřit a těch pár set ušetřených korun v tomto případě přichází příliš draho.

BlueScreenStabilita

Instalovaná grafická karta se bohužel podepsala i na stabilitě. U ekonomických variant karet je to normální, a tak se není co divit, že systém nebylo problém shodit (viz obrázek "Blue Screen of Death z operačního systému Windows). O další černou kapitolu v dějinách počítačů se postaral South Bridge z čipsetu na základní desce. Známý 686B problém s kopírováním souborů větších jak 100MB se mi nechce znovu rozebírat. Za zmínku však stojí, že ani jeden z počítačů v testu (včetně Scalea) neměl nainstalovány záplaty, které tuto data likvidující chybu odstraňují.

Komentář: Nejsem si úplně jist, zda technici něco nepodcenili nebo na něco nezapomněli. Spíš se musím domnívat, že při shonu a chaosu, jaký ve většině firem panuje, na instalaci nějakého opravného patche prostě nebyl čas.

Hodnocení

I přes drobné chybičky se jedná o solidní počítač s dobrou rozšiřitelností a nadprůměrnou softwarovou výbavou.
  Vzhled Kvalita Design Parametry Velikost obrazovky Výkon Rozšiřitelnost Funkce BIOS Rychlost Celkem Maximálně možných
Skříň 9 5 9               23 30
Monitor   7   6 7     6     20 40
Základní deska   6       7 7 6 6   32 50
Chlazení   7       6         13 20
Procesor           70         70 100
Grafická karta           55         55 100
Paměť       6           8 14 20
Zvuk   5   6             11 20
Repro   7                 7 10
CD/DVD   0               0 0 20
CD/RW   7               7 14 10
HDD   7   6           5 18 30
Klávesnice   7 7               14 20
Myš   6                 6 10
Software   8                 8 10
Special   7                 7 10
                         
Hodnocení                     312 520

Počítač do testu zapůjčila firma Fujitsu-Siemens.
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.
Nečekaný dárek. Některá šestijádrová AMD mají patrně omylem osm jader

Příjemné překvapení čekalo na některé nové majitele procesorů Amd Ryzen 1600 a 1600X. Místo slibovaných šesti výpočetních jader dostali model se dvěma jádry...  celý článek

Nově verze čtečky Kindle Oasis je voděodolná.
Čtečka elektronických knih Kindle je konečně voděodolná

Po deseti letech od uvedení první čtečky se značkou Kindle vydal Amazon verzi, se kterou se nemusíte bát do vody.  celý článek

Konference Ignite je pořádána v americkém Orlandu.
Nové Windows S notebooky cenou nepřekročí 350 USD

Microsoft na konferenci Ignite představil nové modely notebooků s odlehčenými Windows S.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.