Fujitsu Stylistic zblízka a pod kůži. Mají tablety smysl?

Tablet v našich rukou se ukázal jako zhůry podarovaný, ale chvílemi i určený do pekel k zatracení. Je Stylistic k něčemu? Naopak. On zvládne vše: stolní PC, notebook, tablet. Od každého nabídne tak akorát dost. V druhé části našeho seznámení s tablety jsme se zaměřili na konkrétní přednosti a mínusy a tři typická použití tabletu Fujitsu Siemens. Vyplatí se za (tento) tablet dát ne právě nejmenší peníze?

Příjmy versus výdaje

Zkusme se z čistě uživatelského hlediska zaměřit na užití tabletu v běžném podnikovém prostředí a zhodnotit jeho reálný přínos oproti obdobně drahému business notebooku za cca 60 až 70 tisíc. Vyplatí se připlatit si něco málo navíc nebo nabízí standardní business notebook více?

Použití č.1 - stolní PC

Fantastickou vlastností FSC Stylistic je schopnost pracovat jako plnohodnotné, nadmíru elegantní stolní PC. Jeho dok - stolní "stojan" alias svérázný, vzhledově unikátní držák tabletu - obsahuje ve své základně optickou mechaniku a rozhraní pro připojení sítě, klávesnice, myši a dalších periferií. Do ramena se "usadí" tablet a jedním pohybem páčky zajistí. Pokud je tablet zadokovaný ve stolním stojanu, chová se jako zcela běžné PC s LCD displejem, až na to, že veškerá elektronika je přímo v displeji, stojan je pouze držák, resp. modulární pozice pro optickou mechaniku a replikátor rozhraní, neobsahuje žádnou vlastní inteligenci.

Po zadokování má uživatel k dispozici lehce podprůměrné stolní PC, s 256 MB operační paměti a 800MHz procesorem Pentium III, s dostatečným diskem, sítí, s DVD-ROM a vypalovačkou. Což není špatný základ, je to rozhodně více, než potkáte ve většině českých kanceláří a pro práci s většinou běžných aplikací je dostačující.

Nicméně, při delším užívání se projeví i jiné vlastnosti než jen velmi atraktivní vzhled. Displej je darem i zatracením tohoto PC: vadila mi malá úhlopříčka displeje (10,4"), která při vysokém rozlišení nabízí velmi ostrý, detailní obraz, viditelný dobře i z boku - ale ne z větší dálky. Body jsou příliš malé a standardně velké písmo takřka neviditelné (čitelnost se lehce zlepšila po úpravě nastavení velikosti fontu Windows na "velké").

Naopak jsem si pro editaci textu oblíbil otočný kloub držáku, díky kterému lze displej používat jak na šířku (poměr 4 : 3 jako běžný displej či monitor), tak na výšku (3 : 4 aneb list A4 na výšku). Pak máte před sebou stránku, tak jak na ni jsme zvyklí - vidíte ji celou nebo většinu, namísto jen poloviny. Stojan také eliminoval další z nevýhod notebooku, kterou znají všichni, co na něm pravidelně pracují bez monitoru - displej byl daleko blíže optimální pozici zhruba ve výšce očí, než na desce stolu. Za těch dvacet centimetrů rozdílu krk a oči děkovaly.

Z vlastních zdrojů jsme si k PC dodali myš, FSC nám s tabletem a stojanem dodalo menší, mobilní klávesnici, která neměla numerickou část - zato zabírala na stole jen opravdové minimum místa. Hned na úvod mne přestalo bavit ovládat "stolní" PC tužkou-stylusem, pokud sedíte u stolu a píšete na klávesnici, myš leží už jen ze zvyku blíže, je daleko rychlejší a pohodlnější. Zajímavostí byla nezávislost stojanu na vnějším napájení - i při výpadku energie byl stojan schopen zachovat si plnou funkčnost a napájet se z akumulátorů tabletu. Zkrátka zabudovaná UPS ve "stolním" PC.

Použití č.2 - Tablet PC

Zatlačit, povolit. A jdeme. Tablet je zprvu opravdu lehký a netradičně pohodlný i pro ostřílené vlastníky ultralehkých notebooků, nicméně pokud skutečně uvažujeme o jeho nošení kamkoliv a kdekoliv s sebou, hodí se přibalená Fujitsu Siemens miniaktovka, do které se vejde tak akorát tablet, blok, pár tužek a nějaké to lejstro. (Nám se tam toho vešlo víc, ale aktovku jsme lehce přetěžovali. Viz č.3 - Notebook.)

Pro miniaktovku máme pár námětů na zlepšení - slouží opravdu jen jako obal, umožňuje o něco snažší a bezpečnější nošení, ale jen o něco: chybí zde jakákoliv měkká výplň, která by tablet odstínila v případě pádu, a není zde ani náznak ucha pro přenášení či popruh pro přehození si aktovky přes rameno.

Použití samotného tabletu je takřka dětsky jednoduché - zapnete, během pěti vteřin naskočí celý systém (je běžně ve stavu stand-by) a otevře se Journal pro psaní a kreslení poznámek. A můžete začít psát, kreslit, diktovat, editovat text, zvýrazňovat v dokumentu. Můžete provádět cokoliv, co vám umožňuje váš stolní Word, Excel, PowerPoint, tady ovšem doslova na dosah tužky (nebo jak Messieur Gates tak rád zdůrazňuje: "na konečcích prstů"). Bez složitého ovládání.

Ale není to vše zcela bez potíží, tužka sice ledacos usnadňuje, nicméně občas reagovala jinak, než jsme očekávali, a jindy vůbec. Nelze než doporučit, abyste si vyhradit si čas a věnovali nácviku ovládání pomocí stylusu opravdu dostatek pozornosti! Avšak i po delší době užívání se nám zdál stylus někdy poněkud pomalejší v reakci na pohyb a na naše úmysly.

Jako tablet Stylistic vydržel tři hodiny provozu na akumulátory při běžném používání - FSC někdy uvádí až pět hodin, které možná jsou teoreticky dosažitelné, ale pouze při práci jen v Journalu, s maximálně ztlumeným osvětlením displeje, vypnutou bezdrátovou sítí a velice agresivním nastavením úspory energie. Náš výsledek se nám zdá podstatně realističtější. Tablet je tak ještě stále na hony vzdálen ideálu počítače na celý den - zvláště cílová skupina manažerů je často v práci od nevidím do nevidím.

Do jednacích místností a vůbec kamkoliv "obchodně" se hodí svým vzhledem - tmavá a světlá šeď jsou naprosto ideální. Předností v podnikovém sektoru je také jiná výhoda Fujitsu Siemens: dlouholetá zkušenost s tablety a ultralighty. Ze současných výrobců má s jejich integrací do kompletních řešení největší zkušenosti - Stylistic je pro Fujitsu tablet již 18. generace, což dává koncernu solidní náskok před konkurencí.

Použití č.3 - ultralehký notebook

Když jsme z vlastních zdrojů doplnili miniaturní optickou USB myš a vzali na milost dodanou USB klávesnici FSC, z "holého" tabletu se stal kompletní notebook. Při používání v autobuse jsem nadával na nevhodné umístění USB portu (na pravém boku, resp. horním) a na krátký, vzpurný kabel klávesnice, protože před násilným natažením stínil obrazovku.

Zcela nemobilní je však základna, takže optickou mechaniku si musíte dokoupit, pokud ji uvažujete používat na cestách, úplně novou přes USB či PCMCIA. Podobně je tomu s disketovou jednotkou, ale při existenci zapisovaček CD však není tak aktuální. Dokovací stanice však i přes svou fyzickou nemobilnost - nedá se rozumně složit a převážet - je schopna pracovat čistě z akumulátorů tabletu, cenou je však zvýšená spotřeba.

Tablet se jako notebook osvědčil díky možnosti otočení displeje dle libosti - i v autobuse tak můžete pohodlně editovat text na displeji postaveném na výšku, jako na stránce A4. Nicméně se musíte patřičně "zapřít", totéž bude platit i pro Economy třídu letadla. FSC by k tabletu mělo dodávat "redukci", která se o správné držení displeje a klávesnice postará.

Asi jen těžko bych se však obešel bez externí myši - při pohybu na silnicích je exaktní navigace tužkou podstatně ztížená, minimyš je tu podstatně lepší variantou, lepší než touchpad. Malá FSC klávesnice měla výhodu i mínus ve své velikosti - vešla se takřka kamkoliv, ale měla poměrně nejisté vedení a pro příliš velké prsty byla poměrně malá.

Do dodané aktovky se tablet vešel i s klávesnicí a myší a nijak nám nepřitížil, horší to bylo když se tam měl vejít i síťový kabel a adaptér. Pro začátek tak aktovka stačí, na běžné přenášení tabletu také, na velké cestování si však kupte větší brašnu (pokud tedy neplánujete jezdit skutečně jen s tabletem - a kreditkou...).

Vyjádření Fujitsu Siemens Computers: "Pouzdro, ve kterém jsme tablet poslali, je pouze nahradní obal - staré desky Wincor-Nixdorf, nikoliv original case na Stylistic ST; ten nicméně existuje, zároveň slouží jako Vámi navrhovaná "redukce" pro zapření displeje v požadované poloze, který zde v Čechách bohužel k disposici v době testu nebyl." [Poznámka redakce: Na fotografiích již vidíte "redukci", kterou jsme my k dispozici během testu neměli.]

Závěr

Mix předností a záporů typický pro cokoliv skutečně revolučního. Tablet zatím nepodporuje češtinu v rozpoznávání hlasu a písma (do cca dvou let, dle MS); tyto rozšířené funkce, jedny z hlavních předností, tak mohou využívat jen uživatelé, kteří umí mluvit některým z "Tablet PC jazyků", u nás tedy především německy a anglicky.

Malý displej je nutný pro zachování rozumných rozměrů poznámkového bloku, při použití na stole je však až příliš malý. Jako notebook umožňuje Stylistic takřka plnohodnotné nasazení, avšak bez optické mechaniky. A jako tablet je stejně použitelný jako kterýkoliv jiný tablet, nabízí však navíc možnost použití jako průměrný notebook a lehce podprůměrné stolní PC, což je v rámci této třídy poměrně unikátní nabídka.

O tabletu by tak měli uvažovat především ti manažeři (od bohatých studentů pro tuto chvíli odhlédneme), kteří tráví značné množství času na schůzkách a zasedáních, rádi si dělají poznámky, eventuálně kreslí doplňující ilustrace, mohou a nemusí vládnout dobře některým ze světových jazyků, potřebují velice malý, kompaktní elektronický blok, který chtějí používat i jako kompletní notebook a v kanceláři jako luxusně vypadající, pomalejší LCD PC. Je určen těm, kteří na něm ocení spíše rozsah funkcí nežli hrubý výpočetní výkon - a jsou ochotni dát za extra fukčnost a snadnější ovládání tabletu cenu srovnatelnou s business notebookem vyšší třídy.

Obecné představení možností tabletů a naše dojmy z nich si můžete přečíst v tomto úvodu do hájemství Tablet PC. [Klikněte zde.]

Update z Fujitsu Siemens - základní obchodní informace:

a/ v současné době prodáváme následující tři konfigurace

  • 1. procesor Intel PIII-M 800 MHz ULV, operační paměť 256 MB RAM, pevný disk 40 GB, XGA display, Active Digitizer, operační systém Windows XP Tablet PC Edition (EN), 3letá záruka
    doporučená koncová cena (bez DPH) 85.190 Kč
  • 2. procesor Intel PIII-M 800 MHz ULV, operační paměť 256 MB RAM, pevný disk 40 GB, WLAN, XGA display, Active Digitizer, operační systém Windows XP Tablet PC Edition (EN), 3letá záruka
    doporučená koncová cena (bez DPH) 88.600 Kč
  • 3. procesor Intel PIII-M 800 MHz ULV, operační paměť 512 MB RAM, pevný disk 40 GB, WLAN, XGA display, Active Digitizer, operační systém Windows XP Tablet PC Edition (EN), 3letá záruka
    doporučená koncová cena (bez DPH) 91.630 Kč

b/ výběr prodávaného příslušenství

  • základnová stanice s combo optickou mechanikou 13.268 Kč
  • základnová stanice s CD-ROM mechanikou 8.277 Kč
  • USB klávesnice 1.590 Kč
  • infrared klávesnice 3.286 Kč
  • nabíječka 4.805 Kč
  • adaptér do auta/letadla 3.224 Kč
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...