Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Galaxie si kradou plyn z okolí. Doposud se myslelo, že rostou jen srážkami

aktualizováno 
Nejnovější data pořízená teleskopem VLT Evropské jižní observatoře ukazují, že galaxie ze svého okolí nasávají chladný plyn, který pak využívají ke svému růstu.

Mladá galaxie zhruba dvě miliardy let po Velkém třesku | foto: ESO/L. Calçada

První galaxie ve vesmíru vznikaly asi miliardu let po Velkém třesku. Tehdejší galaxie byly ovšem daleko menší než ty současné, které můžeme spatřit na dnešní obloze. Některé galaxie se od těch dob pořádně zvětšily. Otázkou ale zůstává jak.

Jak rostou galaxie

Dosud se soudilo, že galaxie rostou pouze slučováním při vzájemných kolizích. V nekonečném kosmickém prostoru není nic výjimečného, když se čas od času dvě nebo více galaxií srazí. Výsledkem pak často bývá nová a mnohem větší galaxie.

Vědci z Evropské jižní observatoře (ESO) však nedávno přišli s ještě jednou možností, jak by mohly galaxie nabývat na své hmotnosti, a sice postupným pohlcováním chladného plynu ze svého okolí.

V mezigalaktickém prostoru a vůbec všude ve vesmíru je tohoto plynu (který je tvořen zejména vodíkem a heliem) dostatek. To platí už od dob Velkého třesku, takže galaxiím v jejich růstu nic nebrání. K potvrzení svých předpokladů se vědci rozhodli prozkoumat tři vzdálené galaxie Velmi velkým teleskopem (VLT, Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře.

Tyto galaxie si vědci nevybrali náhodou, k výzkumu potřebovali totiž galaxie, které v minulosti nebyly narušeny pokud možno žádnými interakcemi s jinými galaxiemi.

Zvolené galaxie mají tvar velmi pravidelných rotujících disků, podobně jako naše Mléčná dráha, nalézají se ovšem v obrovských vzdálenostech od nás. Nynější pozorování nám je ukazují ve stavu, v jakém se nalézaly asi 2 miliardy let po vzniku vesmíru.

Méně "kovů", než se čekalo

U typické dnešní galaxie se nejvíce "kovů", jak astrofyzici ve své hantýrce nazývají všechny těžší prvky než helium, nachází v jejím pomyslném středu. Ovšem u všech tří zkoumaných galaxií vědci nic takového nepozorovali, a to ani když použili spektrograf SINFONI, kterým teleskop VLT disponuje.

Naopak v centrech galaxií objevily zóny s velmi nízkým výskytem "kovů", a přesto v nich docházelo k intenzívní tvorbě nových hvězd. Z toho vědci usuzují, že materiál, ze kterého se nové hvězdy rodí, nemusí nutně pocházet jen ze samotných galaxií. Využívají totiž prvotní plyn, který galaxie obklopuje a ve kterém se "kovy" až na výjimky téměř nevyskytují.

Což tedy vlastně znamená, že galaxie ke svému růstu využívají akrece (zvětšování hmotnosti gravitačním přitahováním okolní hmoty) chladného plynu z okolí.

„Nové výsledky získané teleskopem VLT představují první přímý důkaz toho, že k akreci prvotního plynu skutečně docházelo. Navíc byla tato akrece dostatečně silná, aby mohla pohánět jak překotnou tvorbu hvězd, tak i růst hmotných galaxií v raném vesmíru," vysvětluje Giovanni Cresci, který celý výzkum vedl.

Zmíněný objev se jistě odrazí ve vývoji teorií popisujících chování vesmíru v jeho počátečních fázích.

Zdroj: www.eso.org

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Na Sojuzu u ISS se našly další stopy po vrtání, oznámila zpráva TASSu

Pohled z ISS

V pátek 14. září ráno agentura TASS vydala zprávu, že podle jejích zdrojů kosmonauti našli na plášti kosmické lodi...

Tankocaching zaujal víc čtenářů, než do Československa přijelo okupantů

Prostějovská keška a její první nálezci, kteří jsou v komunitě kačerů známí po...

Na příkaz z Moskvy přitáhlo v srpnu 1968 do Československa více než půl milionu okupačních vojáků. O padesát let...

Astronauti na lupíncích, lupínky na raketě? NASA zkoumá zavedení reklamy

Jak by mohla vypadat ISS ověšená reklamou? (montáž)

Loni jmenovaný ředitel NASA nařídil vytvoření komise, která by zvážila možnosti rozšíření spolupráce s komerčními...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz