Gates chce do dvou let zatočit se spamem

  • 3
Slovensko bude mít digitální televizi; připojení k internetu přes ADSL podlehlo mobilům a kabelu, EU chce rozdělit Microsoft před 1. květnem; IBM a Philips budou společně vyrábět RFID...

NEW YORK - Zakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates předpokládá, že výrobci programů si dvou let poradí s problémem nevyžádané pošty, tak zvanými spamy. Jen Microsoft už pracuje na třech variantách, jak problém uchopit, a do roku 2006 chce být s vývojem hotov, řekl Gates.
Hlavní softwarový architekt Microsoftu podle amerického listu International Herald Tribune nastínil, jak by měl účinný software vypadat. V první fázi jde podle Gatese o to, že počítač uživatele si před přijetím e-mailové zprávy zkontroluje adresář kontaktů, a pokud v něm nenajde odesílatele, e-mail hned nepřijme.
Počítač vyšle dotaz, a pokud odesílatel nebude schopen odpovědět na požadavky počítače, e-mail bude odmítnut a na počítač uživatele nedorazí. Důležité je to, že odpovídat na dotazy bude muset člověk, a nikoliv automat. Miliony nevyžádaných e-mailů totiž rozesílají právě automaty.
Za dlouhodobé řešení ale Gates považuje něco jiného. Ve finále chce zavést takový postup, že k e-mailům od neznámých lidí budou připojeny požadavky na platbu. Uživatel si tedy sám vybere, který e-mail přijme a který ne. Rozesílání spamů by se tudíž mělo stát neekonomické, protože jejich přijetí budou lidé odmítat.
   
BRATISLAVA  - Slovensko začíná v letošním roce s digitalizací televizního vysílání. Pilotní projekt začne v okolí středoslovenské Banské Bystrice a východoslovenských Košic a vyžádá si 30 milionů slovenských korun. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval ministr dopravy Pavol Prokopovič.
"V letošním roce se pouštíme do velkého projektu digitalizace televize. Pokud najdeme každý rok po 30 milionů korun, do tří let by mohla být digitalizace televize na Slovensku ukončena," uvedl Prokopovič.
Pravidelné digitální vysílání by se mělo rozběhnout v příštím roce, přechod na úplné digitální vysílání by měl být dokončen do roku 2015.
V případě úspěšného přechodu ze současného analogového na digitální vysílání by na Slovensku mělo být šest souborů programů. Dva budou nekódovány a budou sloužit pro celostátní pokrytí televizním signálem, jeden bude regionální a jeden bude pro datové služby. Zbylé dva kanály zůstávají pro perspektivní vysílání televize s vysokým rozlišením obrazu (HDTV).
Informace o projektu digitální televize v ČR naleznete zde.

PRAHA - Alternativní způsoby připojení k internetu prostřednictvím kabelové televize či přes mobilní telefon předstihly v počtu uživatelů přístup přes ADSL. Vyplývá to z průzkumu společnosti iAudit z poloviny ledna, mapujícího počet uživatelů, kteří využívají jiné způsoby připojení než běžný vytáčený přístup přes telefonní linku.
Připojení na internet prostřednictvím kabelové televize UPC využívalo v druhém lednovém týdnu téměř 45.000 uživatelů. Počet samotných přípojek je přitom zhruba o deset až 15 tisíc nižší, což znamená, že službu používá například více členů jedné domácnosti. Mobilní připojení od Eurotelu využívalo více než 40.000 zákazníků. Eurotel se svou službou Data Nonstop přitom UPC rychle dotahuje. Zatímco v říjnu byl rozdíl v počtu uživatelů
téměř 25.000, v poslední době se jejich množství téměř vyrovnalo. Přípojku pro připojení přes telefonní linku prostřednictvím ADSL mělo začátkem ledna kolem 15.000 uživatelů.

BRUSEL - Antimonopolní orgán Evropské komise chce vynést verdikt nad americkým softwarovým gigantem Microsoft ještě před 1. květnem, aby do kauzy nemohli zasahovat noví členové Evropské unie. Nové země včetně České republiky by mohly vystupovat vůči americké firmě vstřícněji, napsal dnes britský list Financial Times.
Microsoftu hrozí, že by mohl od EU dostat pokutu až 3,2 miliardy dolarů za zneužívání dominantní pozice na trhu. Komise EU v listopadu uspořádala třídenní slyšení zástupců Microsoftu a jeho konkurentů a odpůrců. V posledních týdnech komise vedla interní studium kauzy a celý tříletý spor se blíží ke konci.
Komise by měla vynést rozhodnutí v kauze do konce pololetí. Pokud by se jí to podařilo ještě před 1. květnem, zjednodušilo by to úkol antimonopolního komisaře Maria Montiho, protože by nemusel vedle dosavadních 20 komisařů přesvědčovat desítku nových zástupců zemí střední a východní Evropy.
Komise viní firmu z toho, že se s pomocí téměř úplného monopolu v operačních systémech osobních počítačů snaží získat neúměrný vliv na nových rostoucích trzích multimediálních přehrávačů a některých serverů. Brusel kromě pokuty zvažuje, že nařídí firmě odstranit z Windows přehrávač a donutí ji předat konkurentům technické specifikace svého softwaru.
Microsoft zneužívání své pozice popírá a říká, že řada navrhovaných řešení je pro něj nepřijatelná. Firma se stále nevzdává naděje na dosažení smírné dohody, podobně jako se jí to podařilo v USA. Americké soudy po dlouholetých sporech došly k závěru, že Microsoft se provinil porušováním antimonopolních zákonů. Firmě se však po útocích z 11. září 2001 podařilo dojednat s vládou smírnou mimosoudní dohodu.   

AMSTERDAM - Americký počítačový gigant International Business Machines a nizozemský výrobce elektroniky Philips budou spolupracovat na radiových značkách, které by měly nahradit čárové kódy. Oznámily to dnes firmy, neposkytly však žádné finanční podrobnosti dohody.
Polovodičová divize společnosti Philips bude vyrábět malé radiové čipy RFID, které mohou být umístěny na různém zboží od oděvů po láhve s mlékem, zatímco IBM bude zajišťovat počítačové služby a systémy.
Díky používání radiových čipů budou výrobci a obchodníci schopni lépe sledovat své zásoby. V pozdější fázi by čipy měly pomáhat rovněž spotřebitelům, protože by díky nim měla být například automatická pračka schopna rozeznat, že do ní byl mezi bílým prádlem vložen i barevný kus oděvu.
Čipy RFID, které by během několika málo let měly stát jen pár centů, jsou tenké a malé a vysílají základní informace o zboží přijímači, jenž je schopen signál přečíst. Údaje mohou zahrnovat například popis produktu, způsob balení, záruční dobu, barvu a cenu. Čipy jsou pokročilejší metodou pro sledování a popis zboží než čárové kódy, které se nyní požívají u většiny výrobků, píše agentura Reuters.