Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gates chce zastavit spam a zvýšit úroveň bezpečnosti

aktualizováno 
Bill Gates, který zakládal společnost Microsoft a nyní předsedá její dozorčí radě, navštívil potřetí Prahu. V rámci svého programu měl více než půlhodinovou přednášku, na níž představil strategii své firmy. Zaměřil se na bezpečnost.
Již třetí návštěva zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese v České republice jej mimo jiné zavedla na celodenní konferenci o bezpečnosti, kterou pořádala česká pobočka Microsoftu. Zhruba půlhodinová přednáška nepřinesla žádné speciální odhalení, ale posluchač měl alespoň možnost seznámit se s minulou, současnou a budoucí strategií společnosti Microsoft.

Microsoft Security Summit

V Pražském kongresovém centru se konala v úterý konference Microsoft Security Summit 2003, kterou společnost Microsoft pořádala pro širokou odbornou veřejnost. Firma se touto akcí snaží zvýšit povědomí o možnostech zabezpečení počítačových systémů. Také ukazuje vývojářům a dalším zájemcům, jak co nejlépe vytvářet relativně bezpečné aplikace. Hlavním lákadlem však byla přednáška Billa Gatese, která měla začít v 11 hodin.

Microsoft Security Summit 

Gates dorazil se zhruba dvacetiminutovým zpožděním. Těsně před jeho příchodem vedoucí české pobočky Microsoftu Devát sehrál s přítomnými komedii, když naznačoval, že stejně jako u pražské konference společnosti SUN a Oracle, hlavní řečník nedorazí. Vzápětí však za potlesku účastníků konference vstoupil na pódium.

V úvodu přednášky, která byla zaměřena na bezpečnost, nejdříve stručně shrnul poslední vývoj posledních let ve společnosti Microsoft. Ta se prý v první polovině 90. let zaměřila na tehdejší požadavky, když uživatelé chtěli systém, který bude jednoduše ovladatelný a bude spolupracovat s maximálním množstvím hardwarových a softwarových produktů. Nové tisíciletí však přineslo nové požadavky, které se soustředily na bezpečnost. Bill Gates představil několik systémů, které mají zabezpečení systémů zvýšit, a ukázal také postupy, které Microsoft přijal pro vývoj bezpečnějších produktů. To má zajistit větší odolnost proti útokům, i když není instalovaná záplata. Podle Gatese jde nyní velká část prostředků určených na výzkum a vývoj právě do položky týkající se zabezpečení. Výzkumné oddělení Microsoftu přitom ročně spolkne kolem 6 800 miliónů amerických dolarů.

Hovořil také o tom, že se Microsoft bude snažit mezi uživateli rozšířit povědomí o možnostech zabezpečení jejich systémů. „Pravidelně svůj systém aktualizuje pouze asi 20 % uživatelů. Naším cílem je, aby s nástupem Longhornu toto procento vzrostlo na 80,“ řekl Bill Gates.

Bill Gatese na pražské konferenci o bezpečnosti 

Další téma, kterým se zakladatel Microsoftu zabýval, se týkalo nevyžádané pošty. Té dává Gates život nejdéle do roku 2006. V té době by si již se současným spamem měly systémy poradit. Měla by k tomu dopomoci kombinace několika systémů. Prvním z nich je bezproblémový příjem zpráv, které by pocházely z prověřených adres. Pokud by e-mail nepocházel z ověřené adresy, automaticky bude odesílateli poslán požadavek na potvrzení existence, které bude moci provést pouze živý člověk. To zabrání tomu, aby do e-mailové schránky adresáta dorazil mail odeslaný strojově. V podstatě by se jednalo jakousi podobu elektronických poštovních známek, které by umožňovaly identifikaci odeílatele. Konečně třetí směr obrany proti spamu má spočívat v jeho zpoplatnění, třeba prostřednictvím již zmíněných elektronických známek. Za každý obdržený reklamní mail by měl adresát obdržet určitou částku od odesílatele. Již dřive bylo oznámeno, že by sám uživatel rozhodl o tom, který přijatý e-mail bude chtít zaplatit a který nikoliv.

Komentář redakce: Řešení je to zajisté zajímavé, avšak již nyní spameři využívají nástroje, které tyto systémy částečně obcházejí. Nikdo například neví, kolik počítačů běžných uživatelů bylo tajně ovládnuto útočníkem, který může využívat e-mail jejich vlastníka.

Budoucnost v režii Microsftu

Další velké téma se týkalo budoucího vývoje. Microsoft se snaží propojit softwarové a hardwarové systémy na nejvyšší možné úrovni. Přispět k tomu má i rozvoj komunikačních sítí jako širokopásmové připojení na internet nebo bezdrátové služby. V Gatesově vizi vývoje do roku 2010 má jako další ovládací prvek nejen počítačů přibýt hlas.

Spíše zbožným přáním se z dnešního pohledu zdá být tvrzení, že v roce 2010 v oblasti serverů budou pouze dva systémy - Windows a Unix  - a stolní počítače budou využívat systém Longhorn.

Na závěr své účasti na konferenci ocenil Bill Gates nejmladšího a nejstaršího odborníka na technologie Microsoft v České republice. Čtrnáctiletý Jiří Zavadil se stal nejmladším držitelem certifikátu Microsoft Certified Professional. Naopak nejstarším odborníkem na technologie společnosti Microsoft je osmdesátiletý Antonín Zítka z Ústavu pro informace ve vzdělávání.

Billova hvězda

O tom, že se kolem osob typu Billa Gatese vznáší aureola výjimečnosti, asi nikdo nepochybuje. Mnozí, kdo se s ním přímo setkali, možná nemohli najít ta správná slova. Z tohoto pohledu byl patrně nejveselejší výrok pražského primátora Pavla Béma, který Gatese nazval duchovním otcem digitalizace dat.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Najdete na iDNES.cz