Gates: Hardware bude za deset let téměř zdarma...

Internetové obchody Internet Mall zvýšily čtyřnásobně tržby; Počítačové viry loni narušily provoz až 22 procent malých firem; Pardubický kraj byl loni největším vývozcem počítačů a jejich součástí mezi ostatními regiony České republiky...

SAN DIEGO - Cena hardwaru, tedy počítačů a jejich doplňků, se bude v nejbližších letech na rozdíl od programů výrazně snižovat. Do deseti let už nebude cena hlavním problémem, který by lidem bránil pořídit si byť i nejnovější technologické vybavení. Tvrdí to zakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates.
Za deset let bude podle Gatese běžné, že budou v domácnosti i v kancelářích počítače, které budou umět s uživateli komunikovat a písemně zaznamenávat jejich hlasové pokyny. "Až budete za deset let přemýšlet o ceně hardwaru, budete moci říct, že je skoro zadarmo," řekl Gates.
"Netvrdím, že bude zcela zdarma, ale vzhledem k síle serverů nebude výkonnost sítě limitujícím faktorem," uvedl Gates. Dotknul se tak problematiky počítačů zapojených v síti a pokroku, kterého bylo dosaženo při přenosu informací přes internet, píše agentura Reuters.
Microsoft sám je nicméně často spojován s nevhodným chováním ve vztahu k výrobcům počítačového hardwaru, a to už prakticky 20 let. Microsoft má dominantní postavení na trhu operačních systémů a kvůli jeho zneužívání se dostal do sporu s úřady v Evropě i v USA. Evropská unie mu před týdnem udělila pokutu asi půl miliardy eur (téměř 17 miliard Kč).
Microsoft předpokládá, že díky pokroku ve výrobě hardwaru již nebude v blízké budoucnosti problémem, aby počítače komunikovaly se svými uživateli pomocí řeči. Zcela běžné budou také počítače, které si poradí s ručním písmem a budou s ním umět pracovat, říká Gates.
Řada věcí, na kterých počítačový průmysl pracoval posledních 30 let a které jsou zatím záhadou, se podle Gatese podaří vyřešit právě v tomto desetiletí. Gates na konferenci Gartner Symposium ITxpo řekl, že prakticky každé počítačové zařízení, které se bude používat ke komunikaci, již bude pracovat s lidských hlasem.

PRAHA  - Největší tuzemská skupina internetových obchodů Internet Mall v loňském roce zvýšila tržby o 400 procent na 301 milionů korun. Zisk vzrostl více než čtyřnásobně na 4,1 milionu korun, oznámili zástupci společnosti na tiskové konferenci.
Celý trh tuzemských internetových obchodů zaznamenal podle obchodního ředitele Internet Mallu Ondřeje Fryce růst zhruba o 50 procent a pohybuje se v miliardách korun. Jen obchody s elektronikou mají podle něj dohromady obrat kolem jedné miliardy Kč. Největšími konkurenty Internet Mallu jsou společnosti Obchodnidum.cz a skupina InternetShops, kam patří například obchod Vltava.cz. Obě firmy dosud výsledky nezveřejnily.
Nákupy na internetu se stávají stále oblíbenějšími a lidé podle odborníků začínají počítačovou síť vnímat jako standardní prodejní kanál. Například v USA stouply v posledním loňském čtvrtletí tržby internetových obchodníků meziročně o čtvrtinu. V Británii loni rostl internetový obchod dvakrát rychleji než celkový maloobchod a lidé za dodávky zboží do domu utratili o sedm procent více. Během listopadu a prosince utratili Britové za pomoci internetu v maloobchodě 2,5 miliardy liber (přes sto miliard korun).
    
SAN FRANCISCO - Největší světový internetový vyhledavač Google spustil na svých webových stránkách nákupní službu Froogle a zahájil testování nové služby zaměřené na vyhledávání informací podle preferencí jednotlivého uživatele.

LONDÝN - Internetové viry stále více ohrožují malé společnosti v Evropě. Až 22 procent těchto
společností muselo loni kvůli útoku virů dočasně zastavit provoz. Mezi nejvíce postižené země patřily Francie a Itálie. Každý útok internetového viru stojí firmu kvůli zastavení provozu a vyčištění počítače až 5000 eur. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnil významný dodavatel antivirových produktů McAfee Security.

PARDUBICE - Pardubický kraj byl loni největším vývozcem počítačů a jejich součástí mezi ostatními
regiony České republiky. Celkově se na exportu zboží ze země podílel 8,5 procenta, a obsadil tak mezi jednotlivými kraji třetí místo. ČTK o tom informoval Český statistický úřad s tím, že výše celkově skončily pouze kraje Středočeský a Moravskoslezský.
"Tato velmi příjemná zpráva je určitě způsobena dobrou investorskou politikou našich obcí. Lze jmenovat Pardubice, Vysoké Mýto nebo Lanškroun," řekl ČTK první náměstek hejtmana Michal Rabas. Tento trend bude podle něj pokračovat i do budoucna, neboť na území kraje sídlí významné výrobní společnosti jako Foxconn, Karosa či AVX.      

PRAHA - Spory o doménová jména s koncovkou .CZ bude od 1. srpna letošního roku řešit Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR. Ve čtvrtek 25. března o tom rozhodla valná hromada sdružení CZ.NIC. Jak ČIA potvrdil výkonný ředitel sdružení Jiří Dohnal, ke změně pravidel dochází především proto, že ani jeden z desítek v minulosti vyvolaných sporů nebyl dosud vyřešen a řešení soudní cestou je zdlouhavé.