Gates jde v Česku po lidech s nelegální kopií Windows

  • 860
Česko je jednou z devíti zemí, kde společnost Microsoft přitvrzuje v boji proti majitelům nelegálního softwaru. Lidem, kteří nemají ve svých počítačích nainstalovaný originální operační systémWindows XP, se natrvalo objeví na monitoru vzkaz od Microsoftu, aby si koupili legální kopii.

Tohoto upozornění se lze velmi těžko zbavit. A nejen to. "Chceme takovým lidem znepříjemnit fungování počítače, zabránit jim, aby si stahovali některé programy," říká mluvčí české pobočky Microsoftu Jiří Grund.

V Česku mají pirátský software stovky tisíc lidí. Pokud mají operační systémWindows XP a jsou připojeni k internetu, Microsoft je umí najít. Rovnou jim pak nabízí koupi originálních Windows za zvýhodněnou cenu.

První fáze kampaně Microsoftu začala v říjnu 2004, kdy firma lidem nabídla dobrovolné ověření legálnosti softwaru. Představitelé Microsoftu tvrdí, že o majitelích pirátského softwaru firma nesbírá konkrétní informace, které by poskytla policii.

Jste piráti?

„Je možné, že jste se stali obětí softwarové kriminality. Kopie systému Windows nainstalovaná v tomto počítači není originální.“ Okno s tímto varováním začalo vyskakovat na počítačových monitorech minulý týden a objeví se na počítačích, které neprojdou „testem pravosti“ Windows. 

„Mnoho lidí ani netuší, že je to protizákonné. My je na to upozorníme a pak už necháme na jejich úsudku, jak s touto informací naloží,“ vysvětluje Jiří Grund. Windows jsou vlajkovou lodí Microsoftu - v Česku běží na 95 procentech domácích počítačů. Podle odhadu Microsoftu, který vynesl Billa Gatese na trůn mezi nejbohatší lidi světa, je na čtyřiceti procentech nových počítačů nainstalovaná jeho pirátská kopie.

Varování má jen psychologický efekt, používání počítače omezuje jen minimálně. Okno se na počítači s „podezřelými“ Windows objeví při každém spuštění, upozornění je nutné potvrdit.

Statisíce počítačů se vzkazem

Microsoft tím přitvrzuje v kampani za „legálníWindows“, která odstartovala v Česku, Spojených státech, Číně a Norsku před rokem a půl. V jejím rámci si lidé mohli nechat dobrovolně prověřit legálnost programů na svém počítači.

V druhé fázi, která začala v minulém roce, už musel provést striptýz každý, kdo si chtěl z webových stránek Microsoftu stáhnout opravy a vylepšení programů pro Windows. Tímto prvním sítem prošlo asi půl milionu počítačů v Česku. „Z toho zhruba třicet procent mělo nelegální software,“ říká Grund.

Další krok má podle něj nelegálním uživatelům znepříjemnit život a přimět je, aby si koupili pravý program. Prodejci počítačů se tedy v nejbližších týdnech mohou připravit na větší nápor na svých telefonních linkách - upozornění od Billa Gatese se totiž může začít postupně objevovat až na stovkách tisících počítačů v Česku.

Kdo má totiž ve svém počítači zatím poslední verzi Windows XP a má nastavenou automatickou aktualizaci svého počítače ze stránek Microsoftu, podobný vzkaz ho nemine. Při spojení s počítači Microsoftu totiž musí projít ověřením pravosti a při něm se od 1. března stáhne do „závadných“ počítačů i program s výzvou k nápravě.

Microsoft očekává, že díky tvrdšímu postupu projde sítem asi čtyřicet procent všech počítačů s nainstalovanýmiWindows. „Rozhodně to vítáme. Lidé si stále nechtějí připustit, že by se za tyto programy mělo platit,“ říká Jan Hlaváč, který mediálně zastupuje BSA, mezinárodní sdružení výrobců softwarů, které bojuje proti krádežím počítačových programů. Nelegální software má v Česku podle odhadů sdružení asi čtyřicet procent lidí, zneužívají ho především domácí uživatelé, kteří spoléhají na anonymitu.

Anonymita zachována

Podle Microsoftu se ani nyní nemusí lidé u počítačů bát ztráty soukromí. „Neumíme určit, o který konkrétní počítač se jedná. Umíme tomu člověku zabránit, aby si stáhl některé nové programy nebo hry,“ říká Jiří Grund. Podle seznamu zveřejněném na webových stránkách Microsoftu sbírá nyní jen údaje, které umožňují identifikovat přesně programy a vybavení počítače, ne však jeho uživatele či kde se nachází.

Poslední způsob ověření pravosti je přesto důmyslnější a běžným uživatelům s nelegálními Windows ho prakticky neumožňuje obejít. Počítačoví nadšenci a profesionálové si však stejně jako v předchozím případě cestu najdou. V internetových diskusích se již začaly objevovat návody, jak inspekci pravosti obejít. S předchozí verzí testování si totiž dokázali poměrně jednoduše poradit a na různých internetových stránkách se již nyní objevují návody, jak kontrolu programů obejít.

Do budoucna asi dál přituhne. Na podzim se v Česku začne prodávat nová verze Windows s označením Vista. Pro domácí uživatele budou čtyři verze, od jednoduché až po nadupanou. Doplňky pro vyšší verze se budou stahovat z internetu za peníze. Bill Gates tedy bude mít i mnohem větší šanci své programy „proklepnout“.

Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft. (Ilustrační foto)