Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Bill Gates věří „horké“ solární elektrárně. Ale bude k něčemu?

Kalifornská firma, do které investoval i Bill Gates, oznámila, že postavila solární elektrárnu vyvíjející rekordní teplotu přes tisíc stupňů Celsia. Ale bude tato technická zajímavost v dohledné době k něčemu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Tady se zase jde do extrémů.

Ale když si uvědomíte, jak jednoduché je třeba akumulovat teplo v izolované nádrži s vodou, jak malé jsou zde ztráty, pak možná zkusíte vytápět moderní energeticky autonomní dům raději těmi tepelnými kolektory a vodou.

Oklika přes fotočlánky vypadá na první pohled také jednoduše, ale ty fotobaterie jsou vyráběné s velkým zatížením pro životní prostředí i spotřebují mnoho energie i materiálů.

Kdyby při tavení ocele Gatesovi do toho přišel mráček, tak má po žížalkách.

0 0
možnosti
JP

J90a75n 18P22u53l15e39c

28. 11. 2019 9:32

Většinu vynálezů, které lidstvo posunuly dál, provázel při jejich vzniku výsměch a u “nástrojů“ pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů to nemůže být jinak. Chytří lidé to zkouší, hloupí se jim smějí, aby se jednou ti, co to zkouší, zapsali do historie, zatímco posměváčci budou zapomenuti. R^R^

0 0
možnosti
LK

L42u28k70á36š 42K57ř30í83ž

11. 12. 2019 10:20

Zapíšou se do historie ...... asi stejně významně jako vynálezce větrné elektrárny, uhelné elektrárny apod? ....... kdo je zná?

0 0
možnosti
FP

Úvahy a špekulácie o výrobe ocele sú nelogické. Veď stačí vyrobiť elektrinu a tú využiť pri výrobe ocele. A potom netreba k tomu 1000 stupňov a už vôbec sa neohrieva voda na výrobu pary pre turbíny priamym ohrevom, ale cez medziokruh z roztavenej soli alebo Sodíka.

A špekulácia, že sa prevádzkovala elektráreň len 4 hodiny denne kvôli cene, tiež nemá logiku. Elektrárne sa dosť často prevádzkujú aj v čase, keď je to zdanlivo neekonomické. Hovorím zdanlivo, lebo odstavovať a nabiehať elektráreň tiež niečo stojí. Je asi výhodnejšie prevádzkovať, veď slnko je zdarma a predať elektrinu za nižšiu cenu je lepšie ako nepredať nič.

0 1
možnosti
Foto

"Ale bude k něčemu?"

To už někdy za totáče říkal slušovický boss Čuba, že je normální, že z projektů uspěje jeden z deseti. Ale protože dopředu nevíte, který to bude, musíte investovat do všech.

Tak tohle asi vyhodnotil jako zajímavé - když to uspěje, vydělá balík, když ne, sice přijde o prachy, ale i tak posune technologie o kus dál.

0 0
možnosti
JK

Čakal by som, že autor článku bude mať širší rozhľad o tejto technológií, ktorý by pomohol prekonať jeho nadmieru skeptické postoje.

Tento "zrkadlový" typ slnečnej elektrárne má jednu veľkú výhodu - dokáže elektrinu vyrábať aj v noci. Samozrejme nie pomocou dízlových agregátov ako v našich končinách... :-)

Celé to je o tom, že elektrina sa vyrába pomocou morskej soli roztavenej na cca 550 stupňov. Tá zohrieva vodnú paru a tá zase poháňa generátor. Teplota roztavenej zmesi v noci trochu klesne tým, že odovzdáva teplo, ale stačí to nočnú prevádzku.

Každá krajina či oblasť má podmienky pre iný typ obnoviteľnej energie. V Severnom mori by s takouto slnečnou elektrárňou moc úspech nemali, ale zato tam majú veľa vetra.

A čo sa týka toho tepla, ktorého nedostatku sa autor obáva. Jednak svet zatiaľ nekončí a je tu predpoklad, že ľudia budú existovať, vyvíjať a vyrábať ešte aspoň niekoľko storočí. Súčasné malé pokroky sú základy, na ktorých ďalšie generácie budú stavať.

Druhá vec je, že obrovský a nevyčerpateľný (z hľadiska dĺžky civilizácie) zdroj tepla máme pod svojimi nohami. Vnútri Zeme je železné roztavené jadro, ktoré sa neustále pomaly otáča a trením generuje teplo. Pomocou tepelných čerpadiel sa dá vyprodukovať dostatok tepelnej energie pre všetkých a hlavne všade - aj na zamrznutej Sibíri... Pretože ani tam zem nezamŕza až do hĺbky 100 či viac metrov...

Je to len otázka financií, resp. ceny technológie.

1 0
možnosti
Foto

Pokud jde o tu výrobu paliv z CO2 zachyceného ze vzduchu, tak firma Audi se už několik let zabývá vývojem technologie, která umožňuje výrobu nafty za pomoci vody, vzduchu a elektrické energie. Auta, která budou spalovat takovouto e-naftu, by měla být z hlediska produkce CO2 neutrální. Společně s Audi na tomto projektu pracuje i společnost Sunfire, která se zabývá právě energetickými technologiemi a provozuje továrnu, kde je e-diesel již pokusně vyráběn. Proces výroby funguje na principu Power to Liquid a využívá pro výrobu kapalného paliva energie z obnovitelných zdrojů. Jediné potřebné suroviny jsou tu voda a oxid uhličitý (CO2), jenž je dodáván dvěma způsoby – z bioplynového zařízení a pomocí využití technologie Direct Air Capture (DAC), díky níž se získává přímo z okolního vzduchu. Tuto technologii vyvinula partnerská společnost Climeworks. Jinak řečeno, tento nejnovější výdobytek vědy a techniky by umožnil obyčejným lidem, co si nemohou dovolit nákup drahého elektromobilu, jezdit na motorovou naftu CO2 neutrální.

0 0
možnosti
RP

V technologii není problém, první pokusy se získáváním uhlovodíků ze směsi vodíku a oxidů uhlíku se prováděly už na začátku využívání uhlí před takovými 120 , 150 lety.

Problém je v ekonomice výroby, zařízení je energeticky hodně náročné, protože se pracuje za teplot nad 500 - 600 st C a za tlaků desítek barů.

A potom je problém v ekonomice získávání vodíku nutného jako vstupní surovina, protože i za využití nadbytečné elektřiny zdarma je vodík získaný elektrolýzou vody obnovitelnou elektřinou pořád dražší než vodík získaný v podstatě opačným procesem, štěpením zemního plynu.

O ekonomice získávání CO2 ani nemluvě, tam, se asi nejlépe musí použít takový způsob, kdy se CO2 získává přímo v koncentrované formě jako odpad nějakého technologického procesu. Třeba z kvašení kvasů pro výrobu lihu nebo kvašení vína atd.

2 0
možnosti
SR
OZ

Tak to jste si potom vůbec nedal práci abyste si tohle srovnal s tím, co už bylo postaveno.

0 0
možnosti
DS

No, na Zemi taková věc možná nebude tak efektivní, ale například na Měsíci by se daly takto z prachu vyrábět "betonové" cihly a panely.

0 0
možnosti
OZ

Mě by spíš zajímalo jestli by se tím dalo naakumulovat dostatek tepla na měsíční noc, prostě jestli by to mohlo nahradit RTG.

0 0
možnosti
Foto

"Opravdu těžko si představit například tavicí pec či výrobu stavebních materiálů, která bude fungovat pouze část dne – a některé dny vůbec, protože prostě nesvítí slunce."

Já si to naopak dovedu představit velmi dobře. Výhoda by byla v tom, že kromě prvotní investice, by pak provoz byl skoro zadarmo. Pak by se mohlo vyplatit nespěchat a vyrábět jen, když to jde. Pokud by se cenu zařízení podařilo dostatečně snížit, mohlo by jich být mnoho a mohlo by to být efektivnější než akumulace.

0 2
možnosti

Víte, problém s tavicí pecí je v tom, že když to rozjedete, tak to nesmíte nechat zase uhasnout, protože byste to pak musel složitě všechno celé vyčistit a začít zase od začátku, což je na tom právě to drahé.

7 0
možnosti

Ceny obnovitelných zdrojů nadále klesají a na některých místech světa se z nich stávají ekonomicky zajímavé alternativy fosilních zdrojů už i bez státních dotací.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/gates-solarni-elektrarna.A191120_202224_tec_technika_mla

Docela by mě zajímalo, jestli tam započítali i náklady na celý životní cyklus včetně recyklace a zejména, na co se hlavně rádo zapomíná, náklady na back up. Nikdo nechce mít elektřinu jen 360 dní v roce (či méně).

Ale jo, věřím, že určité zdroje jsou rentabilní. Větrné farmy na pobřeží se stálým větrem jsou vynikajícím nápadem a jsou ekologické ve všech ohledech. Ale to nelze říci zdaleko o všech větrnících.

0 0
možnosti
MC

U těch větrných elektráren byl nedávno článek, že mají problém co s těmi vrtulemi po skončení životnosti, že je problém to nějak recyklovat.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 29 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 16 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 4 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...