Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Generátor klíčů pro XP produkty: vztek Microsoftu či mnoho povyku pro nic?

  5:00aktualizováno  5:00
Na internetu uveřejněný generátor klíčů pro Windows či Office XP opravdu funguje. Otestovali jsme jej a výsledky přinášíme v článku. Má se Microsoft právem obávat množství stížností od legálních uživatelů, kterým registrační klíč "vyfoukl" někdo jiný - uživatel generátoru?

Před několika dny se na internetu objevily první zmínky o generátoru klíčů pro microsoftí produkty řady XP, konkrétně Office Pro i Plus, Windows Professional, Home či Corporation a pro aplikaci Visio Pro. Pomocí programu je možné vygenerovat platný klíč, který je při instalaci produktů Microsoftu vyžadován. Pirátsky vygenerované klíče prý navíc budou chybět někde jinde - uživatel by si mohl zakoupit legální produkt a zjistit, že ten je již zaregistrován. Součástí Keymakergenerátoru je také crack umožňující zrušení aktivace produktů Microsoftu. Aktivace se u nás objevila právě v řadě XP a uživatel musí svůj produkt kromě vepsání registračního klíče také aktivovat - pomocí telefonu či internetu.

Mohlo by se zdát, že v Microsoftu bude opět o jedno pozdvižení navíc. Možná však nikoli.

Jak jsme zjistili, generátor opravdu dokáže určit správný registrační klíč; proces jeho určování je závislý na výkonu počítače a udává se, že úspěšnost zjištění je zhruba 1:50. Za zhruba půl hodiny je tedy možné platný klíč vlastnit a tím následně produkt registrovat. I to jsme zkusili a vše proběhlo bez problému. Obavy, že klíč pozbyde platnosti, poté co byl unikátně vygenerován a následně použit, se ukázaly jako plané. Po další zkoušce, na jiném počítači se zcela jinou konfigurací, bylo možno produkt opět registrovat. Kdyby však pouze to, nic nebránilo ani jeho zaktivování přes internet. A právě to je zarážející, Microsoft kladl velký důraz na zabezpečení svých produktů, od aktivace si hodně sliboval. Jak vyšlo najevo, tentýž produkt s týmž registračním číslem (navíc vygenerovaným) lze zaregistrovat i aktivovat vícekrát!
Pokus byl proveden na legálních Office XP Professional i Windows XP Professional.

Generátor tedy zřejmě není tak nebezpečný, jak se očekávalo. Klíč je sice vygenerován, jeho ztrátu však nikdo nepocítí. Navíc generátor ukázal to, oč se nikdo nepokoušel; a to možnost víceré aktivace jednoho produktu.Výsledek generování programem XP KeYmAkEr

Aplikace se navíc objevila trochu s křížkem po funuse; první nelegální Windows XP (byť v anglické verzi) se daly sehnat již v létě, česká warezová verze byla k mání zhruba dva měsíce před oficiálním zahájením prodeje. Podobný stav panoval s kancelářským balíkem Office XP.
Uživatel warezových verzí se navíc nemusel o nějaké generování klíče starat; ten byl povětšinou dodáván k vypálenému CD a po instalaci stačilo jen z adresáře (pojmenovaného typicky - "warez") překopírovat několik megabajtů souborů a Windows či Office XP se chovaly jako již aktivované.
Další možností, jak možným problémům s aktivací předejít, byla instalace podnikové (Corporate) verze operačního systému či kancelářského balíku; v jejich případě nebyla aktivace vyžadována.

Používání warezových XP produktů má, kromě možného postihu uživatele či "paliče", také další nevýhodu. Na crackem aktivovaný operační systém nelze použít service packy či opravné balíky vydané Microsoftem. Nehledě na to, že výrobce zřejmě takovéto uživatele připojené k internetu monitoruje.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz