Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Geniální řešení: bezdrátová síť i skladiště dat v jednom

  2:00aktualizováno  2:00
Otestovali jsme box na pevný disk, který vaše data zpřístupní v počítačové síti, bezdrátově připojí notebooky a multimediální přehrávače k internetu a sám dokáže stahovat soubory z výměnných sítí.

Bezdrátový síťový disk AirLive WMU-6500FS | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Jakmile se začne mluvit o počítačové síti, většina lidí se začne tvářit nepřítomně a maximálně podotkne, že tomu nerozumí, protože nejsou "ajťáci". Otestovali jsme zařízení, se kterým bezdrátovou síť se sdílením dat a přístupem na internet rozběhne doma úplně každý. A i bez manuálu.

AirLive WMU-6500FS od společnosti OvisLink je externí box na 3,5" pevný disk. S okolím může komunikovat kabelovým i bezdrátovým síťovým rozhraním, můžete k němu připojit i dvě USB paměti, například pevné disky. Bez problémů tak můžete mít stále k dispozici třeba terabyte prostoru, podobně jako slečna na obrázku.


K AirLive WMU-6500FS můžete připojit dva externí USB disky. Snadno tak v domácích podmínkách překročíte terabyteovou kapacitu. Na snímku je celkem 1070 GB.

Zde musím uronit první slzu - USB porty fungují pouze pro připojení paměťových (mass storage) zařízení. Nelze je využít pro připojení tiskárny (print server), nebo webkamery. Škoda, flexibilita zařízení by byla ještě o něco větší. 

Co všechno dovede: uchovává data, routuje internet, stahuje torrenty ...

... Úložný prostor

Testovaný box na pevný disk je především NAS (Network Attached Storage), tedy v síti dostupný úložný prostor. Můžete do něj nainstalovat prakticky libovolný 3,5" pevný disk, k dispozici je starší rozhraní PATA i moderní SATA. Lze tedy použít i kupříkladu nepoužívaný disk ze starého počítače, z hlediska bezpečí dat je však lepší zvolit nový kvalitní model.

Pokud budete mít zařízení instalované v obytné místnosti, doporučuji při výběru disku věnovat pozornost jeho hlučnosti. Samotný box je zcela tichý (nemá ventilátor), ale především starší disk může akustickou pohodu místnosti docela narušit.


Čelní panel zabírají hlavně stavové diody a dvě tlačítka se třemi funkcemi (shutdown, backup, reset). Na snímku chybí plastový podstaveček, na kterém může box stát.

Disk může být formátovaný v souborových systémech FAT/FAT32 nebo EXT2. První dva jmenované však mají nepříjemný limit, omezení maximální velikosti jednoho souboru na 2, respektive 4 GB, což může být například u videií v HD zásadní překážka. Proto doporučuji vždy volit filesystém EXT2. Box si disk umí zformátovat sám, nemusíte ho tedy nijak připravovat. 

Data na disku jsou dostupná jednak přes FTP protokol, ale ještě snadněji přes Sambu. Samba je softwarová implementace protokolu SMB, který je použit pro sdílení souborů v operačním systému Windows ... jinými slovy, disk je normálně přístupný v průzkumníku Windows. Zkoušel jsem jak na Windows 2000, tak Windows Vista a v obou případech sdílení fungovalo bez problémů.

Komunikace funguje identicky prostřednictvím kabelu (100 Mbit ethernet) i Wi-Fi (802.11g - rychlost až 54 Mbit, podpora Turbo G - rychlost až 125 Mbit). Ačkoli se jistě najdou lidé, kteří by u takovéhoto zařízení uvítali spíše gigabitový ethernet, jsem přesvědčen, že 100 Mbit poskytuje rychlost zcela dostatečnou. Při testu jsem mohl ve stejnou chvíli přehrávat HD video na dvou počítačích, poslouchat muziku na mediaplayeru a ještě zbyla kapacita na surfování po internetu.   

Rychlosti čtení i zápisu na zabudovaný disk byly vyrovnané, přes LAN činila 4 MB/s, u WLAN byla zhruba o 1 MB nižší. Pro představu: 700 MB soubor je přenesen za necelé tři minuty. Hodnoty nijak závratné, ale v praxi dostačující.

... Routování internetu

Pokud disk připojíte ethernetovým kabelem k síťovému routeru, či třeba kabelovému modemu a aktivujete jeho DHCP server, nastane malé kouzlo. Disk se v tu chvíli postará i o routování internetového připojení do bezdrátové sítě. Skrze disk tak můžete snadno bezdrátově připojit třeba notebook, iPod Touch či mediaplayer, který tak bude mít přístup na sdílený disk v NAS boxu i na internet. Pochopitelně funguje sdílení adresářů i mezi jednotlivými počítači, ať se nacházejí v bezdrátové či metalické síti.


Na zadní straně jsou připraveny dva USB 2.0 porty, RSMA konektor pro Wi-Fi anténu, RJ-45 konektor pro ethernet, síťový vypínač a konektor externího napájecího zdroje.

Bezdrátová síťová karta může pracovat v režimech Client (zařízení se pasivně připojuje k řídícímu AP), AP (Acces Point - přístupový bod, ke kterému se připojují klienti), WDS (Wireless Distribution System - propojení několika přístupových bodů pro zvýšení dosahu bezdrátové sítě) a Hybrid (kombinace WDS a AP). Přenos dat můžete zabezpečit šifrováním WEP (64/128 bit), WPA a WPA2.

Zabezpečení dat na samotném disku zvyšuje možnost jeho rozdělení na veřejně přístupnou a soukromou oblast. Pro přístup do neveřejné části je vyžadováno uživatelské jméno a heslo.

... Stahování torrentů a iTunes server

Velmi příjemným doplňkem je manager pro stahování souborů z internetu - můžete tak stahovat soubory i bez puštěného počítače. Hodí se pro stahování velkých souborů (v řádu stovek megabajtů či jednotek gigabajtů) - nastavíte stahování, necháte router pracovat a za několik hodin (či dní - podle rychlosti linky) máte soubor stažený. A nemusíte přitom nechávat puštěný počítač.

Manager si poradí s protokoly HTTP (soubory na webových stránkách), FTP (soubory na FTP serverech) a nezastaví se ani před Torrenty (soubory v P2P sítích). Nastavení stahování probíhá přes konfigurační utilitu (podíváme se na ni později), při stahování z HTTP/FTP stačí zadat adresu souboru, u Torrentů je potřeba nejprve uploadovat soubor metadat (*.torrent).


Pouzdro je příjemně kompaktní a oblé. Designově neurazí, ale ani neuchvátí.

Před započetím stahování můžete nastavit omezení rychlosti downloadu (stahování) i uploadu (odesílání dat na internet), během stahování se mi je však již změnit nepodařilo. O výsledku stahování vás systém může upozornit e-mailem.

Aby toho nebylo dost, testovaný box umí zároveň sloužit i jako iTunes server (přes protokol DAAP), což znamená, že na něm nahranou muziku (a video) můžete poslouchat jako samostatnou knihovnu ve všech iTunes přehrávačích, které doma máte.  

Jak se nastavuje: webové rozhraní i samostatná utilitka

Veškeré nastavení boxu probíhá přes webové rozhraní, které můžete spustit na jakémkoli připojeném počítači. Využít můžete i samostatnou utilitu, která však umí totéž.


Webové rozhraní

Rozhraní je jednoduché a návodné, pro nezkušené je připraven i průvodce nastavením. Nejjednoduší (a zpravidla funkční) je nechat vše na DHCP serveru a režim v poloze "Auto". V případě komplikací je možné vše nastavit manuálně.


Konfigurační utilita

Ze stejného prostředí probíhá i nastavení download manageru, na snímku (výše) je zobrazen stav během stahování souboru z peer-to-peer sítě.

Co se skrývá uvnitř: deska elektroniky a plastový rámeček

Většina prostoru hliníkového boxu je vyplněna pevným diskem, který šroubky uchytíte do plastového rámečku. Škoda, že není kovový, lépe by odváděl teplo, které harddisk produkuje. Vzhledem k absenci ventilátoru by to bylo vhodné řešení. Ačkoli jsem během testu problémy s teplotou neměl, v horkých letních měsících by mohlo chlazení přijít disku vhod.


Instalovaný disk vyplňuje většinu pouzdra.


Disk lze připojit prostřednictví rozhraní PATA i SATA.

Pod diskem, na druhé straně plastového rámečku, je uchycena deska s elektronikou. O řízení disku se stará 32-bit procesor AMRISC 2000, který pracuje s 32 MB SDRAM operační paměti a k dispozici má i 4 MB flashové paměti, kde je uložen firmware přístroje. Další dva čipy jsou řadiče - IT8211F pro paralelní ATA disky, Satalink SPIF213A pro sériové ATA disky. Bezdrátové rozhraní je tvořeno miniPCI síťovou kartou Ralink.


Pohled na desku s elektronikou. Největší čip je řídící procesor, nad ním jsou jeho paměti. Nalevo od procesoru je PATA řadič, pod ním (ještě víc vlevo) je SATA řadič. Úplně dole je bezdrátový síťový adaptér.

Proč a pro koho?

AirLive WMU-6500FS lze doporučit každému, kdo doma používá víc počítačů, má (nebo zvažuje nákup) multimediálního přehrávače či MediaCentre PC a chce mít na všech přístup ke stejným souborům, fotogaleriím, hudební knihovně a své videotéce. Mimo úložného prostoru získáte i bezdrátový AP a možnost stahování souborů bez počítače. Záloha celého externího USB disku (pouze stiskem tlačítka Backup) se také hodí.

Klady a zápory

 Klady  Zápory
 • elegantně řeší uložení dat i routování bezdrátového internetu
 • download manager, iTunes server
 • zcela bezproblémová a stabilní funkčnost
 • mnoho možností nastavení a provozních režimů
 • snadno obslouží i amatér
 • výkon a rychlosti jsou pro domácí použití zcela dostatečné
 • snadná záloha USB disku
 • výborná cena
 • neslouží i jako printserver
 • rozhraní pro správu stahování by mohlo být komfortnější
 • přenos dat by mohl být rychlejší (v rozsáhlých sítích by zdržoval)
 • nedořešené chlazení
 • neumí přesouvat data z interního na USB disk
 OvisLink AirLive WMU-6500FS  
 cena:  2 990 Kč s DPH
 procesor:  32-bit RISC
 bezdrátový standard:  802.11g, 802.11b, Turbo G
 dosah bezdrátové sítě:  100 - 300 metrů
 zabezpečení bezdrátového přenosu:  WEP (64 / 128 bit), WPA, WPA2
 režimy bezdrátové komunikace:  Client, AP, WDS, Hybrid (WDS+AP)
 podporované disky:  3,5" SATA i PATA
 podporované systémy souborů:  FAT, FAT32, EXT2
 služby download manageru:  HTTP a FTP stahování, stahování Torrentů
 přípojná místa:  2x USB, 1x LAN (RJ-45), 1x WLAN (RSMA)
 podporované operační systémy:  Windows (98, ME, NT, 2000, XP, Vista), Mac OS X, Linux
 rozměry (š x v x h):  57 mm x 152 mm x 219 mmNejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Najdete na iDNES.cz