Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Genica CD/MP3 Player - MP3 Discman (recenze)

  0:45aktualizováno  0:45
Díky laskavosti firmy Gippy, která nám promptně dodala jeden kousek CD/MP3 Discmana firmy Genica doslova až na stůl, vám dnes můžeme nabídnout detailní recenzi prvního sériově vyráběného CD/MP3 Discmana dostupného na našem trhu.
Když v průběhu minulého týdne dorazila do ČR debutová várka prvního sériově vyráběného CD/MP3 Discmana firmy Genica, rozpoutalo se okolo něho nefalšované davové šílenství. Po uveřejnění našeho informačního příspěvku jsme byli my i uvedení dovozci doslova zavaleni otázkami potenciálních zájemců. Není divu, vždyť na cenově dostupný přehrávač, který by přehrával vypálené CD-R nebo CD-RW disky s MP3 soubory určitě čeká každý, kdo vlastní nějakou tu sbírku MP3 souborů. Základní výhodou MP3 Discmana při porovnání s klasickými přenosnými MP3 přehrávači je možnost přímého přehrávání MP3 souborů z CD-R/CD-RW disku. Díky tomu odpadá potřeba "tankování" nových skladeb z počítače a absence megabajtů FLASH RAM paměti se také nemalou měrou pozitivně promítla do ceny přehrávače, která byla výrobcem stanovena na $99.

Genica - Krabice

Firma Genica dodává přehrávač v barevné krabici, uvnitř které najdete přehrávač samotný, sluchátka (pecky), síťový adaptér a velmi stručný (8 stránek A6) manuál v angličtině. Vše pečlivě zabalené do bublinkového PVC, aby při transportu nedošlo k poškození přístroje a jeho příslušenství.

Genica - Přehrávač

Po vybalení přehrávače jsem byl trochu nemile překvapen, protože zatímco na propagačních fotografiích vypadá elegantně a bytelně, ve skutečnosti se jedná o celoplastový výrobek, který je navíc poněkud "otylý" (v profilu má na výšku přes 3cm). Ostatní rozměry jsou srovnatelné s komerčními přenosnými CD přehrávači.

Genica - Přehrávač z profilu

Před vyzkoušením jsem si nejprve pročetl manuál. Jak už bývá u levnějších výrobků vyráběných na dálném východě zvykem, i zde byla celá řada překlepů a gramatických chyb, nicméně teoretickému seznámení se základními pravidly pro obsluhu přehrávače a pro pochopení jeho funkcí posloužil dobře. Co byste však v manuálu hledali marně, je jméno výrobce a spojení na něho. Výrobce dokonce není uveden ani na krabici ani na přehrávači samotném. Jedná se tedy o naprosto anonymní výrobek, o jehož původu se nedozvíte vůbec nic.

Genica CD/MP3 přehrávač přehrává jak standardní zvuková CD, tak i CD-R a CD-RW disky s MP3 soubory, které mohou mít dlouhé názvy a mohou být umístěny v direktorářích. Výrobce sice uvádí, že disk musí mít systém souborů kompatibilní s formátem ISO 9660, ale přehrávač překvapivě přečetl i disky ve formátu Joilet. Podporovány jsou rychlosti datového toku od 32kbps až do 192kbps. Soubory s vyšší rychlostí datového toku (224kbps, 256kbps, 320kbps) přehrávač nepřehrává korektně. Místo oblíbené nahrávky uslyšíte ve sluchátkách směsici podivuhodných zvuků, která má na míle daleko k původnímu MP3 souboru. Přehrávač rovněž nepřehrává MP3 soubory s proměnnou rychlostí datového toku (VBR). Toto není na závadu, protože VBR MP3 soubory se přílišné popularitě netěší. Kvalitu přehrávaných MP3 souborů je možné zlepšit pomocí šesti pásmového ekvalizéru s pěti firemními přednastaveními (Normal, Super Woofer, Low, High, Super High), které nelze měnit. Pro běžný poslech však postačují. Plynulé přehrávání i při nejsilnějších otřesech zajišťuje 50ti sekundová vyrovnávací paměť, jejíž kapacita hravě pokryje i ten nejsilnější otřes (odzkoušeno v praxi :-)).

Po vložení disku přehrávač automaticky rozezná o jaký druh média se jedná. V případě disku s MP3 soubory provede jejich setřídění tak, aby při jejich postupném přehrávání byl pohyb laserové čočky zmenšen na minimum. Přehrávač nabízí několik módů přehrávání MP3 souborů:

 • All - přehrává v setříděném pořadí všechny MP3 soubory, které najde na vloženém disku
 • Intro - z každého souboru přehraje prvních 10 vteřin
 • One - opakuje přehrávaný soubor
 • Rand - hraje soubory v náhodném pořadí
 • Dir - hraje soubory umístěné ve zvoleném direktoráři
 • DirProg - hraje soubory umístěné ve zvoleném direktoráři ve zvoleném pořadí
 • Prog - hraje soubory z vloženého disku ve zvoleném pořadí

  Největší slabinou přehrávače je použitý LCD displej, který nezobrazuje název skladby ani název interpreta, ale zobrazuje pouze číselné údaje. Nalézt oblíbenou skladbu, nebo se rychle zorientovat v novém disku s MP3 soubory, je téměř nemožné a časově velmi náročné. Podle vyjádření výrobce by připravovaná nová generace tohoto přehrávače již měla umět zobrazovat názvy skladeb i interpretů.

  Po zvukové stránce je kvalita přehrávaných MP3 souborů plně srovnatelná s ostatními MP3 přehrávači. U přenosných MP3 přehrávačů obvykle sklízejí největší kritiku sluchátka. Ani Genica CD/MP3 přehrávač není výjimkou, dodávaná sluchátka nejsou příliš kvalitní a nezbývá než doporučit koupi nových sluchátek - například PortaPro od firmy Koss, se kterými si vychutnáte poslech MP3 souborů na maximum.

  Přehrávač nabízí také možnost nahrát přes mikrofon až 500 sekund audio dat do interní paměti s automatickou regulací nahrávané úrovně. Pochybuji o tom, že se tato funkce bude těšit velké oblibě mezi uživateli přehrávače. Navíc jejímu využívání brání jednoduchá skutečnost - s přehrávačem není žádný mikrofon dodáván a v manuálu není žádná zmínka o požadovaných parametrech mikrofonu. Naopak, užitečný je konektor pro vyvedení výstupu na externí stereo soupravu a konektor pro připojení dálkového ovládání přehrávače (lze dokoupit v rámci doplňkového příslušenství).

  Přehrávač je napájený dvěma 1.5V AA tužkovými monočlánky, jejichž výdrž závisí především na nastavení hlasitosti a na parametrech připojených sluchátek. Obyčejné nealkalické tužkové monočlánky Ucar Wonder Ultra Plus vydržely hrát s dodávanými sluchátky při nastavení hlasitosti na 50% něco málo přes 5 hodin. Integrovaná dobíječka umožňuje dobíjet dobíjitelné baterie přímo v přehrávači. Stačí jej připojit prostřednictvím adaptéru do sítě. Dokončení nabíjení je signalizováno na LCD displeji.

  Genica CD/MP3 přehrávač je rozhodně zajímavým produktem, který si zájemce z řad příznivců formátu MP3 určitě najde. Bude těžit především ze skutečnosti, že je první sériově vyráběný CD/MP3 přehrávač dostupný na tuzemském trhu. Mezi jeho slabiny patří především LCD displej, který nezobrazuje názvy skladeb a interpretů, nekvalitní sluchátka a celoplastové "otylé" provedení. Při ceně $99 snad ani nelze očekávat žádné zázraky, ale vzhledem k vysokému kurzu dolaru mi nepřijde poměr cena/výkon příliš výhodný.

  K recenzi zapůjčila firma Gippy

  Výrobce: Genica
  Website: http://www.genica.com
  Cena: 6999Kč včetně DPH
 • Autor:
  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Šíření nenávisti hudbou má mnoho podob. Na Spotify by se však už vyskytovat...
  Spotify odstraňuje neonacistické a další nenávistné kapely ze své služby

  „Kapely hlásající nebo podněcující nenávist proti rase, náboženství, sexualitě a podobně u nás nebudou tolerovány,“ prohlásila mluvčí služby Spotify. Zejména...  celý článek

  Vnitřní výbava chytrého reproduktoru Sonos One
  Sonos má reproduktor, který vám umožní mluvit nejen s Alexou a Siri

  Sonos One je nový chytrý reproduktor, který umožní majiteli komunikovat se všemi rozšířenými chytrými asistenty.  celý článek

  Sennheiser SET 900 a Panasonic RP-WFG20
  Špatně slyšíte třeba televizi? Tato speciální sluchátka to vyřeší

  Neustále u vás doma řve televize? Vy zesilujete a partnerka hlasitost ubírá? Nebo naopak? Vyzkoušeli jsme dvojici sluchátek pro nedoslýchavé. Funkčnost během...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.