Gericom Supersonic 2 Pentium III na 1,2 Ghz recenze

Pracovní stanice za poloviční cenu? Tak nějak by se dal nazvat poměr cena výkon u Supersonicu 2. Podívali jsme se na něj zblízka a nevypadá špatně.
Pracovní stanice za přijatelnou cenu

Když jsem poprvé zahlédl reklamu na Supersonic, přišla mi cena více než agresivní - pravda, nepatří do nejnižší kategorie vstupních modelů mezi 30 až 40 tisíci korun, ale zmiňované vybavení bralo dech. Sestavy v těchto konfiguracích se pohybují blízko stotisícové hranice, a Gericom se viděl někde na vstupní hranici střední třídy - za šedesát tisíc byla tehdejší reklama prostě "agresivní". Vzhledem k vysoké poptávce jsme měli problém získat notebook na otestování, díky ochotě GericomShopu však nakonec vše vyšlo. A my jsme se tak mohli podívat na zoubek sestavě, která v nás budila zvědavost - a soudě dle četných dotazů čtenářů, nejen v nás. Tedy, konečně můžeme říci: zde je recenze Gericom Supersonicu 2.

Doprava a přeprava

Solidně zabalený v kartonové krabici, chráněn plastovými výplněmi, by se mu i při jen minimální péči nemělo při transportu nic přihodit. V krabici krom samotného notebooku byl manuál, licence Windows ME, napájecí kabel a adaptér. Aktovka žádná - tu si budete muset dokoupit individuálně.

Vzhled a design - vybalujeme

Ve stříbrném provedení, s čelem aerodynamicky tvarovaným zaujme - osobně dávám přednost kompaktnějším tvarům, ale dopředu vysunuté naspod zaoblené reproduktory základny spolu s displejem a ovládáním CD působí elegantně. Víko tak zabírá menší plochu nežli základna a skrývá displej s úhlopříčkou 14,1 palce, který se nemá zač stydět: nula vadných pixelů. Tmavší klávesnice i touchpad jsou standardní plných rozměrů, ostatní "venkovní" vybavení též na úrovni: vpravo "klasická" disketová mechanika a DVD mechanika, FireWire alias IEEE1394 konektor v mini čtyřvývodovém provedení, VGA a TV výstup, USB, sériové, paralelní, infračervené, PS/2 rozhraní, dva PCMCIA sloty.

Instalace - start!

Gericom si troufnul jít netradiční cestou - hned při bootování naskočí informace o instalované čipové sadě. VIA Twister - mnohaslibný název... Instalace Windows Millenium Edition zabrala nezbytnou čtvrthodiny, při započítání dalších cca 45 minut na instalaci Office lze říci, že do hodiny od rozjezdu notebooku můžete na Supersonicu pracovat.

Vybavení - pod kapotou tygr

Pentium III na 1,2 gigahertzi je přesvědčivá koncentrace výkonu. Ovšem, bližší pohled odhalil jeden z důvodů, který umožňuje Gericomu nabízet Supersonic za přijatelné ceny - nové stolní Intelovské procesory se již hřejí tak málo, že je možné je s úspěchem nasadit v dobře chlazených noteboocích. Takže místo drahých mobilních procesorů lze využít "běžné krámové" Pentium III ve stolní FCPGA patici. Oproti mobilním Pentiím III na téže frekvenci má tento procesor jen polovinu interní vyrovnávací paměti - ale 256 KB je stále více než dostatek - a neumožňuje snižovat spotřebu a zvyšovat dobu provozu na akumulátory přechodem do SpeedStep módu.

VIA Twister - upřímně, na tu jsme se "těšili" nejvíce. Ve značné úctě držíme čipové sady Intelu, poněvadž většina konkurentů se ani po více letech snahy nedostala na úroveň osvědčené BX sady a jejích následovníků. Nuže, VIA Twister alias modifikovaná stolní VIA Apollo Pro 133A je první sada, o které můžeme s klidným svědomím prohlásit, že se vyrovná i nejnovější sadě Intel 830M pro Pentium III-M s Tualatin jádrem. S paměťovým průtokem 345 MB/s hravě překonává magickou hranici 300 MB/s, kterou považujeme za únosnou hranici pro solidní jádro systému a vyrovnává se Intelovským sadám - i těm nejvýkonějším s rozdílem maximálně v řádu procent. (Opět cenová poznámka - stolní VIA sady jsou notoricky známe svojí výhodností oproti Intelovským a teprve pak oproti mobilním Intel sadám - druhý důvod láce Gericomu nasnadě.)

A do třetice všeho dobrého - ATI Radeon Mobility-P AGP 4x. Magická formulka, která předznamenává nástup plnohodnotné 3D grafiky do mobilních PC. (Pozn.redakce: "Konečně!") S plnou přenosovou rychlostí 266 Mhzové AGP 4x sběrnice a SideBand adresováním využívá nejrychlejšího spojení s procesorem, k tomu s 32 MB videopaměti umožňuje zvládat i nejvyšší rozlišení na 21 palcových monitorech či na textury náročné 3D hry. 3D a 2D ve velmi konkurenceschopném podání, což se o mobilních grafických čipech s výjimkou GeForce2Go nedá říci. ATI čipy s Radeon jádrem jsou k vidění v nejvýkonějších současných noteboocích a inženýrům navrhujícím tento Gericom patří díky za volbu jednoho z nejvýkonějších současných řešení (i přes zcela jistě vyšší cenu). Spolu s čipovou sadou a procesorem tak ATI Radeon Mobility vytváří ideální jádro výkonné mobilní sestavy.