Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gericom Webboy recenze

aktualizováno 
Mohli jsme si vyzkoušet dvě varianty Webboye, jenž je určen pro ty, kteří za minimum peněz chtějí maximum notebooku. Ambiciózní, nicméně dosažitelný cíl. S jistými oběťmi.
Gericom Webboy recenze

Dvanotebooky, dva rozdílné příběhy - jakkoliv se tomu snaží výrobci zabránit,evidentně i u notebooků platí, že některé kousky musely vzniknout v pátekodpoledne nebo v pondělí ráno - a jiné jako by si již od výroby zvykaly natempo workoholika...

Vstupní model proti střední třídě?

Po ranních nesnázích, díky ochotě a promptnímu zaslání ze stranyGericomu jsme si mohli vyzkoušet dvě varianty jejich nejlevnějšího modeluWebboy, jenž je určen pro ty, kteří za minimum peněz chtějí maximumnotebooku. Že toto není cíl zrovna málo ambiciózní, není pochyb. Nicméněje dosažitelný. Gericom Webboy je dodáván jako levnější model sprocesorem Celeron, menším displejem 13,3 palce a v druhém vydání splnohodnotným Pentiem III a profesionální úhlopříčkou 14,1 palců.

Design pro mladší generaci?

Jako by dokresloval své jméno i barvou - tmavě modrá až fialová nepatřído tradičního portfolia notebookové šedi či černě. Nápis Webboy s oranžovýmzvýrazněním nenechá nikoho na pochybách o modelové řadě - celkově sedesign povedl: co do mechanické odolnosti se nám líbily především dvě úchytkydispleje, na stole vypadá Webboy i přes svou nižšícenu jako každý jiný notebook - nic provokativně extravagantního, méněobvyklá barva, jinak kostka pár centimetrů vysoká jako většina jinýchall-in-one notebooků.

Prohlídka zblízka

Pod drobnohledem již Webboy odhaluje, kde se šetřilo: pouze jeden PCMCIAslot (alespoň s plastovou západkou chránící jej před prachem). Pevněintegrovaná optická mechanika, taktéž na druhé straně nevyjímatelnádisketová mechanika - přeci jen však, kdo z méně profesionálních uživatelůbude požadovat více než CD či DVD a disketu?

Na pravém boku se najde ještě vedle infra konektor napájení, ten mohl býtvyvedený vzadu, ačkoliv zde v rohu také příliš nepřekáží. Na zadnístraně najdeme zbytek rozhraní - na levný notebook až překvapivý dostatek:zdířka pro bezpečnostní zámek, jeden USB port, zdířka pro telefonníkabel, PS/2 pro myš a klávesnici (sjednocené), žel pouze dva audio konektory(sluchátka a mikrofon, linkový vstup byl vynechán), VGA výstup, sériové aparalelní rozhraní a konektorsítě.

Nutno přiznat - na levný notebook škála velmi uspokojující, nechybízde nic, co budete pro běžnou práci požadovat: modem, síť, výstup naexterní monitor, připojení tiskárny paralelně či mobilního telefonu přesinfra či sériový port, stejně jako velké klávesnice a myši není problém.Na druhé straně, vzdejte se myšlenky na cokoliv nadstandardního - žádnéFireWire, TV výstup či vícero USB portů. Postačující, solidní základ.

Otevíráme

Dvě horní úchytky displeje zaručují dostatečnou odolnost a stabilitu víkadispleje při nadměrném tahu či tlaku v aktovce, výrobce ukotvil displej v základnědvěma klouby, ač je displej dělen na třikrát - tři pevné body by bylysamozřejmě lepší, dva stačí.

Záhřev strojovny

Ozákladní funkce se stará starý dobrý AMI BIOS, v základních nastaveníchje asi nejzajímavější možností variabilní velikost videopaměti - podle nárokůi 32 MB, i když na displeji stejně nevyužijete více nežli 4 MB, takže i snejnižší 8 MB variantou budete dobře obslouženi - a zůstane více prooperační systém a aplikace: videopaměť je sdílená s operační (více té,méně oné).

Již zde se odlišil "high-end" od svého levnějšího kolegy. Včem se lišily naše modely? Především Celeron 700 vs. Pentium III 800 MHz,64 MB oproti 128 MB, 10 a 20 GB, DVD versus CD-ROM. To byly rozdíly nejmarkantnější,které oba stroje přinejmenším "papírově" postavily do různýchsegmentů.

Teprve po naběhnutí Windows ME jsme mohli "zkoumat" zbytekvybavení - v tom jsou již tyto modely takřka nachlup shodné. Integrovaná čipovásada SiS 630 s většinou funkčnosti na jediném čipu - elektronika SiliconIntegrated Systems obstarávala funkce sítě (SiS900 FastEthernet), zvukovéhosubsystému (SiS7018 audio), USB řadiče (SiS7001), dokonce i SmartLink56Kfaxmodem nesl stopy inženýrů SiS. AGP grafika jakbysmet - díky tomu všakpracovala v tempu u Intelovskýchčipových sad zatím takřka neznámém: plná 4x AGP akcelerace (266 MHz)oproti standardní notebookové 2xAGP (133). Moc toho nezbylo, co by nepocházeloz dílny SiS. DVD mechanika byla nám neznámé provenience, O2Micro řadičCardBus/PCMCIA slotu, paměť, procesor, disk...

Pod obojí

Vzhledemk odlišným konfiguracím notebooky absolvovaly svůj pobyt u nás v rozdílnýchoperačních systémech - oba prošly testy původně ve Windows MilleniumEdition, vzhledem ke specifikacím lepšího Webboye jsme usoudili, že by jehovýkonu odpovídalo více nasazení Windows 2000 Professional.

Vysoce integrovaná sada má přinejmenším jednu výhodu - bez dlouhéhohledání na Internetu naleznete nejaktuálnější ovladače pro většinuperiferií notebooku, pokud by Vám původní Windowsí nebo z CD nevyhovovali.Instalace se obešla bez větších problémů a notebooky spolupracovaly jak sWinME, tak Win2k uspokojivě.

Zapřaženy

Je to rozdíl, přeci jen - ač se stejným rozlišením a s rozdílem 100MHz, polovinou paměti - oba Gericomy podávaly poměrně vyrovnaný výkon, vesvém prostředí. Pokud bych měl volit, Windows 2000 na výkonnějšímGericomu se mi zdály lepší volbou, nicméně slabší stroj s WindowsMillenium Edition bohatě vystačil pro většinu našich úkolů a práce.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Pokud nevíte, co si s takovým výkonem počít, není to notebook pro vás

Eurocom Sky X7C nesmíte porovnávat s notebooky. Je to desktop.

Otestovali jsme notebook Eurocom Sky X7C. Je to v podstatě výkonný stolní počítač s monitorem a klávesnicí zabalený do...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Najdete na iDNES.cz