WD MyPassport SSD | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Gigabajt za pět sekund. Externí 1TB SSD se vejde do kapsičky u košile

  • 40
Maličký lehoučký externí disk s elektronickou pamětí pojme až 1TB dat a ukládat i číst je můžete extrémně vysokou rychlostí. Vyzkoušeli jsme nový WD MyPassport SSD. O důvodech, proč WD pohltil producenta elektronických pamětí, společnost SanDisk, už nikdo nepochybuje.

V dobách cloudových úložišť, síťových disků se vzdáleným přístupem a různých datových úschoven se mohou „USB disky“ zdát nepotřebnými. My tento pocit nesdílíme. Zejména ne v situaci, kdy potřebujete přenášet nikoli desítky megabajtů, ale desítky či stovky gigbajtů.

Gigabajt za pět sekund

Maličká škatulka o rozměrech 90 x 45 x 10 mm a prakticky zanedbatelné hmotnosti 41 gramů v sobě ukrývá 1 TB elektronické paměti. Ačkoli krabička není, alespoň na pohled, nijak zásadně zodolněná, podle výrobce má vydržet pád z výšky bezmála dvou metrů.

V balení najdete i redukci z USB-C na klasické USB 3.0.

Co je důležitější, na rozdíl od pevných disků, jejichž rotující plotny a pohybující se čtecí a záznamové hlavičky jsou za provozu velmi choulostivé na pohyb a otřesy, elektronické paměti nevadí. To jednak znamená že uložená data mají větší šanci přežít i nešetrné zacházení a především, že můžete disk bezpečně používat i za chůze, či za jízdy.

Další výhodou elektronické paměti je její rychlost, která ke výrazně vyšší, než u klasických pevných disků s rotujícími plotnami. U testovaného disku jsme pomocí HD Tune Pro naměřili rychlosti 230 MB/s čtení a 240 MB/s zápis, což jsou hodnoty přinejmenším dvojnásobné, než jakých dosahujeme s externím klasickým  pevným diskem z řady MyPassport.

Zkušební 43GB složku jsme na disk přenášeli 2 minuty 33 sekund, tedy průměrnou rychlostí 281 MB/s (2,2 Gbit/s). V opačném směru (tedy z ext. disku na interní SSD notebooku) jsme pak v reálném provozu dosáhli kupodivu „jen“ 191 MB/s (1,5 Gbit/s).

V testu úložiště v PC Mark 2007 dosáhl testovaný disk skóre 4 303 bodů. To je méně, než zahraniční kolegové naměřili disku Samsung T5 (5 449 bodů), ale více než naměřili kupříkladu disku Adata SE730 (3 076 bodů).

Je pravda, že jak SSD úložiště, tak USB 3.1 připojení nabízí i vyšší rychlosti, ale je pravdou, že si neumíme představit situaci, kdy by zdržoval. Jen málokdy bude nějak zdržovat. Celý disk, tedy 1 TB dat, lze zaplnit zhruba za hodinu.

Zatím drahá kapacita

Výhody máme za sebou, teď ty nevýhody. Tou nejzřetelnější je poměrně vysoká cena. 9 999 Kč za 1 TB kapacity je v porovnání s klasickým pevným diskem - kapacitně srovnatelný model WD přijde na zhruba 1 990 Kč - opravdu hodně a tak si musí každý sám zvážit, nakolik si vysoké rychlosti a mechanické odolnosti cení. Nunto podotknout, že například výše srovnávaný Samsung T5 je ještě o více než 2 000 Kč dražší.

WD MyPassport SSD

Za stejné peníze můžete mít 1 TB SSD, nebo dva 4TB HDD. Tedy 1 TB versus 8 TB úložného prostoru.

Druhá nevýhoda je spíše teoretická. Je jí sporná obnovitelnost dat v případě poškození média. Pokud u klasického pevného disku odejde elektronika a v omezené míře i mechanika, často z něj dovedou ve specializovaných firmách data dostat. U SSD je to zatím nepříliš známá oblast, pokud však dojde k poškození samotné paměti, je šance na obnovu minimální.

Závěr

Pokud potřebujete často přenášet velké objemy dat, je externí SSD úložiště velmi zajímavou volbou. Testované WD sice nepatří k rychlostní špičce, ale na druhou stranu ani k cenové. Každopádně nás v reálném provozu ani nenapadlo si na rychlost přenosu jakkoli stěžovat.