Panasonic TH-58PZ700E _2

Panasonic TH-58PZ700E _2

Gigantická plazma s plným HD rozlišením. Přímo z Japonska

  • 6
Test špičkové plasmy s plným HD rozlišením, která do redakce dorazila přímo z Japonska.

HD čili vysoké rozlišení je v současné spotřební elektronice žhavým tématem. Přesto, že na starém kontinentu bychom zatím televizní stanice vysílající programy ve vysokém rozlišení (HDTV) snadno spočítali na prstech a ani oba konkurenční HD záznamové formáty Blu-ray a HD-DVD se zatím nestaly očekávaným tahákem, televizory, které vysoké rozlišení podporují, se prodávají o sto šest. Zdá se, že marketingově perfektně zvládli výrobci kupující přesvědčit, že televizor schopný přehrávat HD je to pravé, když už ne pro současnost, tak alespoň jako příprava na časy budoucí – nekupujeme si ho přece na rok...

Schopnost přehrávat HD signál, tedy kompatibilita se specifikací HD-Ready, je tedy dnes už u naprosté většiny plazmových i LCD přijímačů samozřejmostí, modely se standardním rozlišením se houfně stěhují do výprodejových nabídek obchodů. Přední výrobci ovšem přicházejí s dalším esem – už ne jen „schopnost“ přehrávat HD signál pomocí přepočtu při digitálním zpracování obrazu na panelu s nižším počtem bodů (což je právě to, co dělají televizory označené logem HD-Ready), ale přímo obrazovka tvořená stejným počtem bodů, s jakým pracuje i plný HD formát, tedy 1920x1080 bodů.

Televizory s tímto bodovým rastrem nesou označení “plné vysoké rozlišení“ čili Full HD (můžeme se proto už setkat i se zkratkou FHD). Z podstaty technologie vytváření obrazu je plné HD rozlišení poměrně snadno dosažitelné u LCD televizorů, ale u plazmových obrazovek představuje poměrně značný výrobní problém a to paradoxně tím větší, čím menší má být velikost obrazovky. Jde totiž o to, že v případě plazmového panelu je každý obrazový bod tvořen miniaturní komůrkou naplněnou plynem/plazmou a obsahující vrstvu záření schopného luminoforu. Při plném HD rozlišení je obrazových bodů přes 2 miliony a to se ještě každý dělí na tři části v základních barvách skládajících obraz – RGB. Není tedy divu, že zatímco v případě LCD modelů se plné HD rozlišení objevuje poměrně často a to i u relativně malých obrazovek, v kategorii plazmových přijímačů byly Full HD modely donedávna bílými vránami. Pionýrem se v této oblasti stal hoden svého jména už loni japonský Pioneer s 50palcovým (tj. úhlopříčka127 cm) televizorem PDP-5000EX, nyní přichází další japonská společnost – Panasonic – se skutečnou ofenzívou plazmových Full HD přijímačů.

Konkrétně je to celá řada označená PZ700, do níž patří modely s úhlopříčkami obrazu 65, 58, 50 a 42 palců, tj. 165, 147, 127 a 106 cm. Všechny tedy mají rozlišení 1920x1080 bodů. Pro HD video je nezbytností konektor HDMI, nové přijímače jsou jimi vybaveny hned ve trojím provedení – dva vstupy vzadu, jeden vepředu. Což není nijak předimenzovaná výbava, protože si lze snadno představit, že k televizoru připojíme HD přehrávač (Blu-ray nebo HD-DVD), HD satelitní přijímač (HD vysílání se zatím distribuuje vesměs ze satelitu) a do čelního vstupu třeba HD videokameru s tímto výstupem (může jít o formáty HDV či AVCHD) nebo některou z nových herních konzolí... Pro příjem běžného televizního vysílání jsou pak televizory řady PZ700 (stejně jako ostatní aktuální přijímače Panasonic) vybaveny jak analogovým tunerem, tak i digitálním pro pozemní příjem (DVB-T). Specialitou televizorů Panasonic je už po několikerou generaci také výbava čtečkou paměťových karet SD – slot pro vložení karty je na čelní straně pod obrazovkou. Z karty ale lze číst jen digitální fotografie – možnost záznamu programů, kterou měly některé předchozí modely, byla vynechána.

K tradičním přednostem televizorů Panasonic patří kromě kvalitních technických parametrů a z nich plynoucí reprodukce i příjemná, snadná obsluha. Tak i u modelu TH-58PZ700E, který jsme měli možnost otestovat, ocení tuzemský uživatel, že při prvním zapojení se ho televizor „dotáže“ jen na jazyk, v němž chce komunikovat, a na zemi příjmu (k dispozici je také čeština a ČR) a pak už automaticky naladí dostupné stanice analogového i pozemního televizního vysílání. Přehledná je i struktura obslužného menu (opět i s českou lokalizací), což ale není v rozporu s poměrně obsáhlou nabídkou funkcí a voleb, jimiž lze přijímač upravit podle individuálních požadavků. V případě reprodukce tak lze například volit jak předefinované režimy, tak úpravu jednotlivých parametrů, volitelné jsou vesměs i funkce digitálního zpracování signálu, včetně několika typů potlačení obrazového šumu (se zaměřením na typické vlastnosti digitálního signálu). Příkladně přehledné je uspořádání dálkového ovladače s dostatečně velkými a zřetelně označenými tlačítky – obojí není zdaleka samozřejmostí... S pohodlím obsluhy souvisí i možnost ovládat celou soustavu komponentů (například domácí kino) propojených přes rozhraní HDMI jediným dálkovým ovladačem, včetně inteligentních funkcí jako je zapnutí celé sestavy stiskem jednoho tlačítka či automatická volba vstupů apod. Všechny zapojené přístroje ovšem kromě výbavy konektory HDMI musejí být kompatibilní s protokolem CEC (Consumer Electronics Control), který ale bohužel každý z výrobců ve své produkci označuje jinak, což je pro uživatele notně matoucí; v případě Panasoniku se systém nazývá Viera Link...

Televizor TH-58PZ700E jsme v praxi zkoušeli jak se standardním televizním a video signálem (příjem vysílání, reprodukce DVD), tak s HD signálem, konkrétně z připojeného HD-DVD přehrávače. V případě HD umí televizor reprodukovat všechny obvyklé formáty až do 1080p, pro nový „filmový“ formát 1080/24p ale připraven není (signál by v tomto případě převedl na 1080p). Je docela překvapivé, že na impozantní obrazové ploše byl při dodržení rozumné pozorovací vzdálenosti vcelku „ke koukání“ i nepříliš kvalitní signál tuzemského pozemního „digitálu“, i když z větší blízkosti už jsou kompresní chyby poměrně zřetelné – to platí i o mnohých DVD discích, v tomto směru je velká obrazovka nemilosrdná, což jí pochopitelně nelze vyčítat. Výhrady lze ovšem mít k reprodukci pohyblivých objektů, které ztrácejí ostrost, zejména na hranách. Podobnými problémy ale při reprodukci standardního signálu trpí i jiné televizory s plným HD rozlišením, lhostejno zda LCD či plazmy –přepočet bodů z SD na HD je při rychlejším pohybu objektů zřejmě i na pokročilé obvody televizorů velkým soustem. Naopak oceníme vynikající podání jemných detailů, včetně opakovaných struktur, které jsou zcela bez rušivého moiré – klasickým příkladem může být zcela bezchybná reprodukce kárované látky šatů. Výhrady nelze mít ani ke kontrastu a jasu obrazu – kontrast příznivě ovlivňuje nová antireflexní vrstva na povrchu plazmového panelu, která účinně eliminuje vliv dopadajícího okolního osvětlení. Rovněž barevné podání je zcela korektní.

Pravé divácké hody ovšem nastanou, když k televizoru připojíme zdroj signálu ve vysokém rozlišení – zde je tak říkajíc parketa Full HD televizoru. Obraz s vynikající čitelností i nejjemnějších detailů, jemnou barevnou škálou i celkovým dojmem prostoru je skutečným zážitkem. Mnohem lépe jsou podány i pohybové sekvence – jen občas je např. delší švenk kamerou reprodukován s určitým narušením plynulosti, to ovšem divák v běžném provozu nejspíš ani nepostřehne.

Dodejme, že na velmi dobré úrovni je i reprodukce zvuku (mírná preference vyšších kmitočtů napomáhá srozumitelnosti dialogů), i když lze právem předpokládat, že zvláště při reprodukci videa ve vysokém rozlišení bude zvuková složka nejspíš přenechána adekvátní aparatuře domácího kina – nové formáty přece slibují vyšší kvalitu i ve zvuku, což samozřejmě není úlohou pro nevelké vestavěné reproduktorky.

Televizor TH-58PZ700E má ambici stát se srdcem náročně pojatého domácího kina s velikostí obrazu konkurující i projektorům. Především ale u těch uživatelů, kteří se už rozhodli pro některý z nových formátů videa s vysokým rozlišením, případně mají jiný zdroj HD signálu – např. příjem zahraničních stanic s HDTV programy. Což více méně platí i o ostatních modelech zmíněné řady plazem s plným HD rozlišením.

 Základní technické parametry:  
 Typ, formát a úhlopříčka obrazu:  plazma, 16:9, 147 cm
 Rozlišení obrazovky:  1 920x1080 bodů
 Kontrast:  5 000:1
 Tuner:   analogový (PAL, SECAM), digitální (DVB-T)
 Zvukový výkon:  2x 10 W
 Konektory:  3x HDMI (1x vpředu) 3x scart, vstupy YUV, AV/S-Video, D-Sub (připojení počítače), optický digitální audio výstup.
 Rozměry (včetně stojanu):  1454x970x418 mm