Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gigantický obraz i v malém bytě: skládací projekční plátno Sony

  2:00aktualizováno  2:00
Vyzkoušeli jsme dvoumetrové projekční plátno Sony, které nejen že snadno složíte pod kanape, ale poskytne kvalitní obraz i ve světlé místnosti.

Doma obraz jako v kině | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Obraz jako v kině přestává být výsadou vyvolených a dovolit si ho může i rodina v malém panelákovém bytě. Jednak proto, že cena základní sestavy projekčního plátna a videoprojektoru je již prakticky stejná, jako u televizoru s poloviční úhlopříčkou, ale především postupně odpadají i složité a nákladné instalace.

Instalace plátna bez jediného šroubu

Testované plátno Sony VPS-80DS je navzdory úhlopříčce 80", tedy 203 centimetrů, velmi skladné a relativně mobilní. Celé lze totiž "narolovat" do malého pouzdra a schovat pod postel či do komory. A nebo vzít na rameno a dovést ke kamarádovi - při hmotnosti 7 kg to není velký problém.

Instalace trvá jen pár desítek sekund – složené plátno položíte na správné místo, vytočíte podstavné nožičky a vztyčíte středovou teleskopickou vzpěru. Ta lze podle potřeby "vytáhnout" až na dvojnásobek původní délky (tj. necelé dva metry) a páčkou zaaretovat ve správné poloze. 

Uprostřed vrchní lišty plátna, která vykukuje pár milimetrů z pouzdra, je úchyt, za který plátno vytáhnete ven a uchytíte za ráfek na konci středové vzpěry. Posledním krokem je připnutí bočních výztuží se suchým zipem, které zabraňují kroucení plátna po vertikálních okrajích. Tím je instalace kompletní. 


Detail ráfku na zachycení plátna ...


... na teleskopické vzpěře.Vzpěru lze snadno složit k pouzdru ...


...ze kterého je snadno vytaženo plátno.


Jako dvě bílé desky

Těmito snadnými úkony vznikne v kterékoli místnosti projekční plátno s více než dvoumetrovou úhlopříčkou, které je navíc ve správné pozorovací výšce.

Osobně považuji za šikovnější konkurenční řešení, při kterém pouzdro neleží na zemi, ale je vysuté na tripodu. Celek pak nepůsobí tolik monumentálně, navíc pak odpadají potíže s umístěním reprosoustav ... ale o tom až dále.

Koncová a zaváděcí část plátna je prakticky černá, samotná projekční plocha s poměrem stran 16:9 je zbarvena do stříbrna.

Plátno nabízí solidní zisk 2,1 - to znamená, že míra její odrazivosti se rovná 2,1 násobku odrazivosti bílé desky. Jde o velmi dobrou kompromisní hodnotu - na trhu se vyskytují plátna v rozmezí odrazivosti od zhruba 0,8 do 6,0 (vyjímečná hodnota, většina pláten nepřesáhne hodnotu 3,0). Vysoký zisk ale znamená také nižší pozorovací úhly, v prostředí domácího kina tedy nejsou nejvyšší hodnoty zisku vždy výhrou.

Nyní se opět dostáváme ke zvuku. Při instalaci musíte počítat s tím, že jde o neprůzvučné plátno - homogenní plachtu - takže reproduktory musíte umístit před plátno, nikoli za něj. Opačný přístup vede především k nepříjemnému poklesu vysokých kmitočtů a ztrátě lokalizace. 

Nešťouchat a nefoukat

Navzdory malému rozsahu nožiček je plátno stabilní, ačkoli tak zprvu nepůsobí. Ani větší šťouchnutí nebo menší průvan ho neschodí. Je dobré ho však umístit tak, aby bylo pohybu zamezeno - koukat se na film na klátícím se plátně velký požitek není.

Plechové pouzdro plátna je velmi slušně utěsněno – na plátno se nedostane prach a ani v rozbaleném stavu ho nijak zvlášť nechytá. Povrch je poměrně odolný i proti otiskům prstů, ale i tak – sahat by se na něj rozhodně nemělo, ulpělá mastnota chytá prach a mění odrazivost v daném místě. 

Velmi dobré parametry obrazu i ve světlé místnosti

Vyšší hodnotu zisku má na svědomí plocha s firemní technologií DynaClear. Díky perfektní odrazivosti zajišťuje velmi solidní parametry obrazu i ve světlé místnosti.


Rozložená konstrukce - stačí jen vytáhnout plátno.


Plátno je připraveno k projekci.

Plátna s nízkým ziskem zpravidla nelze sledovat v nezatemněné místnosti. Za dne, byť se žaluziemi, bývá obraz takřka nesledovatelný – nezřetelný a bez kontrastu. Plocha DynaClear se ziskem 2,1 během testu vykazovala velmi slušné obrazové vlastnosti i za denního světla – stačilo v místnosti stáhnout vertikální žaluzie a obraz byl velmi dobrý.

Kam ho nejlépe postavit?

Nejprve jsem plátno instaloval naproti oknu - což je (potvrzená premisa) asi nejhorší možné řešení. Při plném osvětlení místnosti (světlý den, žaluzie vytaženy) byl obraz málo zřetelný, ale při zatažených žaluziích se dal poměrně rozumně sledovat. Kontrast i jas však nebyly zdaleka optimální.  

 Cena:  
 Set (plátno + projektor):  45 590 Kč


Jako další pokusnou polohu jsem zvolil postavení kolmo (bokem) k oknu. To představuje typickou instalaci před nábytkovou stěnou. Parametry byly v obou případech (s žaluziemi i bez nich) lepší. Obraz byl zřetelný, ale co do kontrastu i jasu měl stále nedostatky.  


Obraz při plném denním světle. Plátno stojí před oknem.

Nejlepších výsledků lze dosáhnout (opět potvrzená premisa), když je plátno postaveno přímo před okny a samo si tak vlastně stíní. Při zatažení byl obraz perfektní, při běžném osvětlení velmi dobrý. V tmavých scénách samozřejmě černá není černá, ale při normálně jasném a barevném obrazu je příjemně sledovatelný.


Obraz v zatemněné místnosti. Plátno stálo naproti oknu se zataženými horizontálními žaluziemi.

 Na čem jsme testovali
 zdroj obrazu:
 Blu-ray přehrávač Samsung BDP-1000

 software:
 Spider-Man 3 (Blu-ray)*
 Catch and Release (Blu-ray)*
 Cruel Intensions (Blu-ray)*
 Hunting Season (Blu-ray)*
 Edith Piaf (DVD-V)
 Vratné lahve (DVD-V)

*za zapůjčení Blu-ray titulů děkujeme společnosti Bontonfilm

 doprovodný zvuk:
 zesilovač Yamaha AX-892
 reprosoustavy Xavian XN-185II


Vytvořit s projektorem ve světlé místnosti perfektně kontrastní obraz s opravdovou černou zatím nelze. Obraz samozřejmě není dokonalý, především při srovnání s kvalitní plazmou či lcd panelem, ale obrovské rozměry obrazu zážitek ze sledování filmů rapidně zvyšují.

Plátno bez projektoru není moc platné ... 

Plátno jsme zkoušeli s pomocí projektoru Sony VPL-AW15. Jde HD Ready projektor, jehož obraz kreslí trojice 0,73" LCD panelů s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Díky 165W lampě dosahuje jasu 1300 ANSI Lumen a kontrastu 12 000:1.

Ačkoli rozlišení projektoru patří k těm nižším (jde o druhý nejnižší model z produkce Sony), kreslil kvalitní obraz se sytými barvami, plynulým pohybem a minimem vad. Ačkoli s FullHD projektorem nelze jeho obraz přímo srovnávat (také stojí zlomek jejich ceny), dokáže spolu s testovaným plátnem přinést v domácích podmínkách perfektní divácký zážitek.Projekční plátno Sony VPS-80DS - klady a zápory

 klady  zápory
 - velmi dobrá hodnota zisku  - mohutnost a neprůzvučnost komplikuje instalaci ozvučení
 - relativně vyrovnaná odrazivost celé plochy  - celková stabilita instalovaného plátna by mohla být vyšší
 - velmi dobrý obraz ve světlém prostředí  
 - výborný obraz v tmavém prostředí  
 - skladné a kompaktní řešení


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

První 8K monitor na světě, který se na stůl nevejde. Sharp má 70" obra

Kužník Jan: První 8K monitor na světě s úhlopříčkou 70 palců vyrobil Sharp.

Sharp na konferenci IFA Global Press Conference představil světově první 8K monitor s úhlopříčkou 70 palců. Prodávat se...

ČT Sport zatím z DVB-T nezmizí, všem kanálům ale zhorší obraz

HD příjem kanálu ČT :D/art dnes najdete v DVB-T2 v přechodové síti 11. (příklad...

Česká televize se rozhodla navzdory původním záměrům ponechat v celoplošného DVB-T multiplexu sportovní kanál ČT Sport....

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

Najdete na iDNES.cz