Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gigantický obraz i v malém bytě: skládací projekční plátno Sony

  2:00aktualizováno  2:00
Vyzkoušeli jsme dvoumetrové projekční plátno Sony, které nejen že snadno složíte pod kanape, ale poskytne kvalitní obraz i ve světlé místnosti.

Doma obraz jako v kině | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Obraz jako v kině přestává být výsadou vyvolených a dovolit si ho může i rodina v malém panelákovém bytě. Jednak proto, že cena základní sestavy projekčního plátna a videoprojektoru je již prakticky stejná, jako u televizoru s poloviční úhlopříčkou, ale především postupně odpadají i složité a nákladné instalace.

Instalace plátna bez jediného šroubu

Testované plátno Sony VPS-80DS je navzdory úhlopříčce 80", tedy 203 centimetrů, velmi skladné a relativně mobilní. Celé lze totiž "narolovat" do malého pouzdra a schovat pod postel či do komory. A nebo vzít na rameno a dovést ke kamarádovi - při hmotnosti 7 kg to není velký problém.

Instalace trvá jen pár desítek sekund – složené plátno položíte na správné místo, vytočíte podstavné nožičky a vztyčíte středovou teleskopickou vzpěru. Ta lze podle potřeby "vytáhnout" až na dvojnásobek původní délky (tj. necelé dva metry) a páčkou zaaretovat ve správné poloze. 

Uprostřed vrchní lišty plátna, která vykukuje pár milimetrů z pouzdra, je úchyt, za který plátno vytáhnete ven a uchytíte za ráfek na konci středové vzpěry. Posledním krokem je připnutí bočních výztuží se suchým zipem, které zabraňují kroucení plátna po vertikálních okrajích. Tím je instalace kompletní. 


Detail ráfku na zachycení plátna ...


... na teleskopické vzpěře.Vzpěru lze snadno složit k pouzdru ...


...ze kterého je snadno vytaženo plátno.


Jako dvě bílé desky

Těmito snadnými úkony vznikne v kterékoli místnosti projekční plátno s více než dvoumetrovou úhlopříčkou, které je navíc ve správné pozorovací výšce.

Osobně považuji za šikovnější konkurenční řešení, při kterém pouzdro neleží na zemi, ale je vysuté na tripodu. Celek pak nepůsobí tolik monumentálně, navíc pak odpadají potíže s umístěním reprosoustav ... ale o tom až dále.

Koncová a zaváděcí část plátna je prakticky černá, samotná projekční plocha s poměrem stran 16:9 je zbarvena do stříbrna.

Plátno nabízí solidní zisk 2,1 - to znamená, že míra její odrazivosti se rovná 2,1 násobku odrazivosti bílé desky. Jde o velmi dobrou kompromisní hodnotu - na trhu se vyskytují plátna v rozmezí odrazivosti od zhruba 0,8 do 6,0 (vyjímečná hodnota, většina pláten nepřesáhne hodnotu 3,0). Vysoký zisk ale znamená také nižší pozorovací úhly, v prostředí domácího kina tedy nejsou nejvyšší hodnoty zisku vždy výhrou.

Nyní se opět dostáváme ke zvuku. Při instalaci musíte počítat s tím, že jde o neprůzvučné plátno - homogenní plachtu - takže reproduktory musíte umístit před plátno, nikoli za něj. Opačný přístup vede především k nepříjemnému poklesu vysokých kmitočtů a ztrátě lokalizace. 

Nešťouchat a nefoukat

Navzdory malému rozsahu nožiček je plátno stabilní, ačkoli tak zprvu nepůsobí. Ani větší šťouchnutí nebo menší průvan ho neschodí. Je dobré ho však umístit tak, aby bylo pohybu zamezeno - koukat se na film na klátícím se plátně velký požitek není.

Plechové pouzdro plátna je velmi slušně utěsněno – na plátno se nedostane prach a ani v rozbaleném stavu ho nijak zvlášť nechytá. Povrch je poměrně odolný i proti otiskům prstů, ale i tak – sahat by se na něj rozhodně nemělo, ulpělá mastnota chytá prach a mění odrazivost v daném místě. 

Velmi dobré parametry obrazu i ve světlé místnosti

Vyšší hodnotu zisku má na svědomí plocha s firemní technologií DynaClear. Díky perfektní odrazivosti zajišťuje velmi solidní parametry obrazu i ve světlé místnosti.


Rozložená konstrukce - stačí jen vytáhnout plátno.


Plátno je připraveno k projekci.

Plátna s nízkým ziskem zpravidla nelze sledovat v nezatemněné místnosti. Za dne, byť se žaluziemi, bývá obraz takřka nesledovatelný – nezřetelný a bez kontrastu. Plocha DynaClear se ziskem 2,1 během testu vykazovala velmi slušné obrazové vlastnosti i za denního světla – stačilo v místnosti stáhnout vertikální žaluzie a obraz byl velmi dobrý.

Kam ho nejlépe postavit?

Nejprve jsem plátno instaloval naproti oknu - což je (potvrzená premisa) asi nejhorší možné řešení. Při plném osvětlení místnosti (světlý den, žaluzie vytaženy) byl obraz málo zřetelný, ale při zatažených žaluziích se dal poměrně rozumně sledovat. Kontrast i jas však nebyly zdaleka optimální.  

 Cena:  
 Set (plátno + projektor):  45 590 Kč


Jako další pokusnou polohu jsem zvolil postavení kolmo (bokem) k oknu. To představuje typickou instalaci před nábytkovou stěnou. Parametry byly v obou případech (s žaluziemi i bez nich) lepší. Obraz byl zřetelný, ale co do kontrastu i jasu měl stále nedostatky.  


Obraz při plném denním světle. Plátno stojí před oknem.

Nejlepších výsledků lze dosáhnout (opět potvrzená premisa), když je plátno postaveno přímo před okny a samo si tak vlastně stíní. Při zatažení byl obraz perfektní, při běžném osvětlení velmi dobrý. V tmavých scénách samozřejmě černá není černá, ale při normálně jasném a barevném obrazu je příjemně sledovatelný.


Obraz v zatemněné místnosti. Plátno stálo naproti oknu se zataženými horizontálními žaluziemi.

 Na čem jsme testovali
 zdroj obrazu:
 Blu-ray přehrávač Samsung BDP-1000

 software:
 Spider-Man 3 (Blu-ray)*
 Catch and Release (Blu-ray)*
 Cruel Intensions (Blu-ray)*
 Hunting Season (Blu-ray)*
 Edith Piaf (DVD-V)
 Vratné lahve (DVD-V)

*za zapůjčení Blu-ray titulů děkujeme společnosti Bontonfilm

 doprovodný zvuk:
 zesilovač Yamaha AX-892
 reprosoustavy Xavian XN-185II


Vytvořit s projektorem ve světlé místnosti perfektně kontrastní obraz s opravdovou černou zatím nelze. Obraz samozřejmě není dokonalý, především při srovnání s kvalitní plazmou či lcd panelem, ale obrovské rozměry obrazu zážitek ze sledování filmů rapidně zvyšují.

Plátno bez projektoru není moc platné ... 

Plátno jsme zkoušeli s pomocí projektoru Sony VPL-AW15. Jde HD Ready projektor, jehož obraz kreslí trojice 0,73" LCD panelů s rozlišením 1280 x 720 pixelů. Díky 165W lampě dosahuje jasu 1300 ANSI Lumen a kontrastu 12 000:1.

Ačkoli rozlišení projektoru patří k těm nižším (jde o druhý nejnižší model z produkce Sony), kreslil kvalitní obraz se sytými barvami, plynulým pohybem a minimem vad. Ačkoli s FullHD projektorem nelze jeho obraz přímo srovnávat (také stojí zlomek jejich ceny), dokáže spolu s testovaným plátnem přinést v domácích podmínkách perfektní divácký zážitek.Projekční plátno Sony VPS-80DS - klady a zápory

 klady  zápory
 - velmi dobrá hodnota zisku  - mohutnost a neprůzvučnost komplikuje instalaci ozvučení
 - relativně vyrovnaná odrazivost celé plochy  - celková stabilita instalovaného plátna by mohla být vyšší
 - velmi dobrý obraz ve světlém prostředí  
 - výborný obraz v tmavém prostředí  
 - skladné a kompaktní řešeníNejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Nový standard DisplayHDR srovná vysoký dynamický rozsah pro monitory

Nová Apple TV přináší podporu 4K a HDR obrazu.

Organizace VESA připravuje otevřený standard DisplayHDR, který definuje HDR pro LCD obrazovky počítačů a notebooků.

„Pusť mi soundtrack z toho filmu.“ LG má televizory s Google Assistant

Nové televizory LG integrují i funkce chytré asistentky.

Nové televizory LG s označením ThinQ zastanou i funkci digitální asistentky. A to trošku překvapivě díky integraci...

Nejlepší „televizní stolek“ vykouzlí skvělý obraz i mohutný zvuk

Nenápadná instalace, ale rozměrný 4K HDR obraz a mohutný zvuk

Velmi zajímavé řešení domácího kina, které se obejde bez reprosoustav, kabelů i montáže televizoru či projektoru,...

Najdete na iDNES.cz