Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Gnutella v0.56 - další možnost získat nelegální MP3 soubory

  0:20aktualizováno  0:20
Gnutella, program který umožňuje vyhledat a bez omezení stahovat MP3 a další multimediální soubory žije dál, i přes snahu AOL zastavit tento projekt hned v zárodku. Navíc vše nasvědčuje tomu, že se rodí zdatná konkurence Napsteru, která by jej mohla v krátké době dokonce překonat.
O novém vyhledávacím programu Gnutella a vzrušení, které vyvolal, jsme vás již informovali v pravidelných přehledech novinek. Zdá se, že Gnutella je jako džin vypuštěný z lahve. Nikdo už ji nedostane zpět a ona stále roste a roste. Program Gnutella pochází od firmy Nullsoft, tvůrce nejpopulárnějšího MP3 přehrávače Winamp. Gnutella převzala myšlenku, se kterou se prosadil program Napster, umožnit výměnu MP3 souborů pomocí Internetu. Principem je zpřístupnění vlastních sbírek MP3 souborů ostatním zájemcům přes Internet. Vzniká tak obrovská databáze skladeb, které je možné bez jakéhokoliv omezení zkopírovat do svého počítače. Protože takový systém nezaručuje žádnou ochranu autorských práv ke kopírovaným zvukovým souborům, je trnem v oku zejména hudebním společnostem a organizacím, které je zastupují (RIAA). Napster již čelí několika žalobám z napomáhání k nelegálnímu šíření nahrávek. Gnutella se do takových potíží ani nestačila dostat, protože ji internetová společnost AOL, jejíž součástí je nyní i Nullsoft, přikázala odstranit ze serveru. Pár hodin, po něž byla volně k dispozici, však stačilo k tomu, aby se program dostal k tisícům lidí a nyní se po Internetu šíří neomezeně dál.

Přes snahu AOL se projekt nezastavil a pokračuje nezávisle dál. V celé aféře se (ať kladně či záporně) ukazuje síla Internetu jako média spojujícího lidi se společným zájmem. K dalšímu vývoji programu se může připojit každý a není v síle ani pravomoci žádné organizace ani státu tomu zabránit. Po Internetu vzniká množství klonů Gnutelly, a proto byla zřízena nová neoficiální domovská stránka pro celý projekt. Na adrese http://gnutella.nerdherd.net/ si můžete přečíst novinky a stáhnout poslední verzi Gnutelly. Zájemci o technické provedení naleznou na těchto stránkách popis protokolu, který Gnutella používá.

gnutellaNet

Neporazitelnost Gnutelly spočívá v řešení celého systému. Na rozdíl od podobných systémů založených na sdílení MP3 souborů (Napster, iMesh) není Gnutella závislá na hlavním serveru. Strukturu gnutellaNetu vytváří propojený řetěz všech uživatelů, z nichž každý je klientem i serverem zároveň. Takový systém se prakticky nedá zlikvidovat. Další záležitost, kterou se tak podařilo obejít, je možnost blokování přístupu, která hrozí Napsteru zejména v přetížených sítích amerických univerzit. Systémoví administrátoři, kteří mohli u serverů Napsteru jednoduše zablokovat IP adresy a porty, jsou díky struktuře Gnutelly bezmocní. Samotné porty mohou být libovolně měněny.

Konfigurace

Jelikož Gnutella netvoří centralizovaný systém, potřebujete k připojení do sítě IP adresu jednoho funkčního serveru = jednoho připojeného uživatele. Tuto adresu musíte zadat spolu s číslem portu. Seznam aktuálních IP adres můžete najít na stránce http://www.idi.ntnu.no/~havardot/betaz/GNUTELLA.net. Jakmile se jednou připojíte do sítě gnutellaNet, získáte od serveru seznam všech k němu připojených IP.

Práce s programem je prakticky totožná jako u Napsteru. Panel programu je jednoduchý a přehledný. V konfiguraci můžete nastavit adresář v němž máte umístěny multimediální soubory, které chcete v rámci sítě sdílet s ostatními. Velkou výhodou Gnutelly je, že se neomezuje pouze na MP3 soubory, ale vyhledává i soubory s jinými příponami. Můžete tak hledat soubory všech možných multimediálních formátů. Hledané přípony se též zobrazují v konfiguraci. V zákadním nastavení jsou přípony mp3; mp2; mp1; mpg; vqf; avi; mpeg; wav; mod; voc; it; xm; s3m; stm; wma; mov; asf; zip; rar.

hledání

Funkce hledání (search) vyhledává v síti soubory obsahující v názvu zadaný textový řetězec. Proti Napsteru chybí více výběrových kritérií. U vyhledaných souborů se vypíše název, velikost a rychlost internetového připojení serveru. Chybí dosti důležitý údaj o rychlosti datového toku (bitrate) souboru, který se však dá odhadnout z velikosti souboru. Vybrané soubory můžete přímo v programu stáhnout. Zajímavou funkcí, která u Napsteru chybí, je monitor ukazující, co právě hledají další připojení spřízněnci.

Download

Když jsme program zkoušeli, bylo podle vypisovaného stavu u 1918 hostitelů v rámci sítě gnutellaNet 266784 dostupných souborů o celkovém objemu 1095 GB. Pro srovnání - Napster ve stejném okamžiku nabízel 352687 písní ve 2922 "knihovnách", což reprezentuje 1400 GB MP3 souborů. Nelze zapomenout na určitou disproporci v objemu a skladbě souborů, protože Gnutella nabízí i jiné soubory než MP3 a např. videa formátu MPEG-1 bývají desetkrát větší než zvukové soubory MP3. MP3 soubory však i u Gnutelly tvoří drtivou většinu dostupných souborů. Ze srovnání vyplývá, že se Gnutella navzdory potížím, které provázely její zrod, vyrovná zavedenému programu Napster. Vzhledem ke krátké působnosti Gnutelly a jejímu raketovému nástupu je pravděpodobné, že Napster brzy zůstane pozadu, pokud nepřistoupí k inovaci po jejím vzoru. Gnutella se jeví jako ideální programové řešení pro svobodnou výměnu nejen hudebních souborů přes Internet.

Autor: Gnullsoft
Website: http://gnutella.nerdherd.net/
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: Freeware

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Najdete na iDNES.cz