Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Góly hlasí fotbalovým rozhodčím speciální hodinky

aktualizováno 
Zástupci mezinárodní fotbalové federace FIFA porovnávají v Japonsku dva systémy pro kontrolu vstřelených branek. Na právě probíhajícím devátém ročníku mistrovství světa fotbalových klubů tak branky budou hlídat Jestřábí oko a GoalRef.

Technologie GoalRef hlídá vstřelené góly pomocí magnetického pole. Zprávu pak pošle bezdrátově na hodinky rozhodčího. | foto: AP

Od čtvrtka zažívají oficiální soutěžní premiéru technologie, které hlídají brankovou čáru. Každá je nasazena na jiném stadionu. V Jokohamě se v ostrém provozu testuje systém GoalRef a v Toyotě konkurenční Jestřábí oko. Oba systémy letos schválila FIFA, oficiálně však dosud použity nebyly. "Poprvé to použijeme. Testování už je u konce, vše bylo úspěšně instalováno," řekl agentuře Reuters generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

Kamera versus magnetické pole

Oba systémy jsou postaveny na zcela odlišných technologiích. Z tenisu a kriketu známější Jestřábí oko sází na systém kamer a sledování trajektorie míče, zatímco GoalRef využívá uměle vytvořené magnetické pole.

Jedno nízkofrekvenční magnetické pole je vytvořeno v brankovišti, druhé se pak tvoří v okolí míče. Využívá se k tomu jev magnetické indukce, vyvolaný pasivním elektronickým obvodem v míči. Vzájemné působení polí kolem branky a míče je snímáno cívkami umístěnými na brance. Na základě měření a vyhodnocení změn v magnetickém poli kolem branky, lze pak stanovit, zda padl gól. Vše přitom musí být velice přesné, protože branka platí teprve poté, co míč projde celým svým objemem brankovou čáru. Systém vyvinul známý německý Fraunhoferský institut.

Naproti tomu stojí známější systém Jestřábího oka. Ten pomocí šesti až osmi kamer sleduje trajektorii míče a na základě těchto informací pak přesně vyhodnotí jeho polohu. Prostor přitom snímá rychlostí několika set snímků za sekundu. Jak složitá je to technologie, můžete z jistit z našeho článku, který popisuje jeho využití v tenisu.

Pokud technika rozhodne, že padl gól, zašle bezdrátově GoalRef tuto informaci přímo na speciální hodinky rozhodčího, které vedle textového zobrazení i zavibrují. Jestřábí oko k tomu využije operátora, který vše kontroluje.

Oba dva systémy jsou pouze pomůckou. Rozhodčí se tedy vždy může rozhodnout jinak.

Jestřábí oko bylo při fotbalu poprvé testováno letos 16. května v zápase týmů z nižší anglické soutěže. Alternativní brankový systém GoalRef byl zase v květnu použit při utkáních dánské ligy.

Pokud se nyní systémy osvědčí, budou pomáhat i na Konfederačním poháru a na mistrovství světa v roce 2014.

Dlouhá cesta techniky do fotbalu

O možném zavedení systému na hlídání brankové čáry se hovoří už řadu let, jenže prezident FIFA Sepp Blatter se novince dlouho bránil s vysvětlením, že lidský faktor je nedílnou součástí fotbalu. Argumentoval i tím, že se všude musí hrát podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti nové techniky nešlo.

Po předloňském mistrovství světa v Jihoafrické republice však Blatter změnil názor. Donutila ho k tomu především fatální chyba rozhodčích, kteří v utkání Anglie s Německem neuznali anglickému záložníkovi Franku Lampardovi regulérní gól, při němž se míč zpoza brankové čáry odrazil zpět do hřiště. Angličané následně z turnaje vypadli.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Asistent Google si poradí se dvěma jazyky najednou. Čeština pořád chybí

Umělá inteligence Google Assistant se už nyní připravuje na konverzaci v...

Už delší dobu se mluvilo o funkci bilingvního asistenta. Koncem léta Google tuto funkci konečně představil spolu s...

YouTube končí s herní aplikací. Jako konkurence Twitche se neosvědčila

Herní podstránka YouTube.

YouTube se po třech letech rozhodl, že skončí s aplikací YouTube Gaming, která měla konkurovat streamovací aplikaci...

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Najdete na iDNES.cz