Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Góly hlasí fotbalovým rozhodčím speciální hodinky

aktualizováno 
Zástupci mezinárodní fotbalové federace FIFA porovnávají v Japonsku dva systémy pro kontrolu vstřelených branek. Na právě probíhajícím devátém ročníku mistrovství světa fotbalových klubů tak branky budou hlídat Jestřábí oko a GoalRef.

Technologie GoalRef hlídá vstřelené góly pomocí magnetického pole. Zprávu pak pošle bezdrátově na hodinky rozhodčího. | foto: AP

Od čtvrtka zažívají oficiální soutěžní premiéru technologie, které hlídají brankovou čáru. Každá je nasazena na jiném stadionu. V Jokohamě se v ostrém provozu testuje systém GoalRef a v Toyotě konkurenční Jestřábí oko. Oba systémy letos schválila FIFA, oficiálně však dosud použity nebyly. "Poprvé to použijeme. Testování už je u konce, vše bylo úspěšně instalováno," řekl agentuře Reuters generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

Kamera versus magnetické pole

Oba systémy jsou postaveny na zcela odlišných technologiích. Z tenisu a kriketu známější Jestřábí oko sází na systém kamer a sledování trajektorie míče, zatímco GoalRef využívá uměle vytvořené magnetické pole.

Jedno nízkofrekvenční magnetické pole je vytvořeno v brankovišti, druhé se pak tvoří v okolí míče. Využívá se k tomu jev magnetické indukce, vyvolaný pasivním elektronickým obvodem v míči. Vzájemné působení polí kolem branky a míče je snímáno cívkami umístěnými na brance. Na základě měření a vyhodnocení změn v magnetickém poli kolem branky, lze pak stanovit, zda padl gól. Vše přitom musí být velice přesné, protože branka platí teprve poté, co míč projde celým svým objemem brankovou čáru. Systém vyvinul známý německý Fraunhoferský institut.

Naproti tomu stojí známější systém Jestřábího oka. Ten pomocí šesti až osmi kamer sleduje trajektorii míče a na základě těchto informací pak přesně vyhodnotí jeho polohu. Prostor přitom snímá rychlostí několika set snímků za sekundu. Jak složitá je to technologie, můžete z jistit z našeho článku, který popisuje jeho využití v tenisu.

Pokud technika rozhodne, že padl gól, zašle bezdrátově GoalRef tuto informaci přímo na speciální hodinky rozhodčího, které vedle textového zobrazení i zavibrují. Jestřábí oko k tomu využije operátora, který vše kontroluje.

Oba dva systémy jsou pouze pomůckou. Rozhodčí se tedy vždy může rozhodnout jinak.

Jestřábí oko bylo při fotbalu poprvé testováno letos 16. května v zápase týmů z nižší anglické soutěže. Alternativní brankový systém GoalRef byl zase v květnu použit při utkáních dánské ligy.

Pokud se nyní systémy osvědčí, budou pomáhat i na Konfederačním poháru a na mistrovství světa v roce 2014.

Dlouhá cesta techniky do fotbalu

O možném zavedení systému na hlídání brankové čáry se hovoří už řadu let, jenže prezident FIFA Sepp Blatter se novince dlouho bránil s vysvětlením, že lidský faktor je nedílnou součástí fotbalu. Argumentoval i tím, že se všude musí hrát podle stejných pravidel, což by při finanční náročnosti nové techniky nešlo.

Po předloňském mistrovství světa v Jihoafrické republice však Blatter změnil názor. Donutila ho k tomu především fatální chyba rozhodčích, kteří v utkání Anglie s Německem neuznali anglickému záložníkovi Franku Lampardovi regulérní gól, při němž se míč zpoza brankové čáry odrazil zpět do hřiště. Angličané následně z turnaje vypadli.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Volkswagen Golf 1.6 TDI 2012 ·...
Volkswagen Golf 1.6 TDI 2012 ·...

r.v. 2012, naj. 104 718 km, diesel
190 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz