Google slaví narozeniny. Tedy přibližně. Přesné datum záleží na tom, co přesně se slaví, a tak Google každý rok slaví někdy trochu jindy. Podívejte se na stručnou historii společnosti Google v obrazech. | foto: Google

Google slaví v Česku 10 let. Díky unikátnímu postavení máme Street View

  • 18
V září slavil americký Google plnoletost, dnes má výročí česká pobočka. V roce 2006, kdy začínala, tu měla tříčlenný tým a čtyři služby v češtině. Dnes je plně lokalizovaných služeb Googlu 140 a počet zaměstnanců prý vzrostl přibližně desetkrát.

Za deset let se toho změnilo hodně a český Google v rámci výročí zrekapituloval některé události. Od malých věcí, jako je spuštění českého rozhraní YouTube 9. října 2008, až po větší věci: v roce 2009 spustil Google službu Street View, ve které auta vybavená fotoaparáty umožnila lidem se virtuálně „procházet“ po Praze a okolí. Do roku 2012 pak Google pokryl většinu území ČR.

Nejslavnějším produktem společnosti je však vyhledávač a k němu Google vydal infografiku uvádějící nejvyhledávanější termíny po jednotlivých letech a tzv. „skokany“, tedy výrazy, jejichž míra vyhledávání za daný rok nejvíce vzrostla.

Nejvyhledávanější pojmy a „skokani“ k výročí 10 let existence českého Googlu

Co zahrnují údaje o vyhledávání?

Počítá se i „našeptání“ výrazu vyhledávačem?

Podle Alžběty Houzarové z Googlu ano. Nabízený výraz „odentrováním“ dokončíte a odešlete ke zpracování.

U prohlížeče Chrome, kde adresový řádek zároveň vyhledává přímo na Googlu, se opět počítá jako dotaz, napíšeme-li jen „facebook“. Při zadání přesné adresy www.facebook.com již k „dotazování“ nedochází.

Zatímco skokani jsou každý rok jiní a kopírují aktuální události: spuštění Facebooku, vydání iPhonu, iPadu nebo třeba volby, nejhledanější výrazy jsou stabilnější. Je v nich ale vidět jak nástup největší sociální sítě, která od roku 2011 opanuje první příčku, tak i jiné trendy. Do roku 2009 a částečně i 2010 je mezi nejhledanějšími výrazy „MP3“, postupně ho pak vytlačil YouTube. To by tedy mohlo znamenat postupný přesun od pirátského stahování „empétrojek“ ke streamování hudby zdarma prostřednictvím tohoto serveru.

Mezi skokany je asi nejvíce překvapující rok 2016: předvídatelné MS v hokeji a další události totiž předehnal zájem o akcie společnosti ČEZ.

Celosvětově zaměstnává Google především programátory a další technické obory. V České republice ovšem těchto programátorů pracuje jen několik. Pražská pobočka plní především role obchodní, koordinační, podpůrné a překladatelské. Řada českých inženýrů však pro Google pracuje v zahraničí.

„Google funguje na bázi mezinárodní spolupráce týmů. Na jediném projektu tak mohou spolupracovat lidé reálně pracující v několika různých zemích většinou v rámci určitého širšího regionu (EMEA, APAC a další). Nedá se tedy říct, že by všichni zaměstnanci v české pobočce (ta má teď přibližně 30 stálých zaměstnanců) pracovali pouze na českých projektech,“ upřesnila na náš dotaz Alžběta Houzarová, tisková mluvčí Google. „Někteří mají regionální či dokonce globální roli. Velké inženýrské centrum pro Evropu se nachází ve švýcarském Curychu. V Dublinu má Google svou centrálu pro celý region EMEA - Evropa, Blízký východ a Afrika.“

Google také podporuje české vývojáře třetích stran, například prostřednictvím akcí pro Google Developer Groups nebo Google User Groups. Pořádá také akce pro své „komunity“, například pro tvůrce českých map.

Za unikátní postavení českého Google vděčíme Seznamu

Česká republika z pohledu Googlu dlouho patřila ke světovým unikátům. Zatímco ve většině zemí světa získal Google už v roce 2004 jasnou převahu na poli internetového vyhledávání, v ČR si ještě v roce 2011 udržoval tuto pozici domácí Seznam.cz. V roce 2014 už Google celkem přesvědčivě vedl jak v počtu lidí, kteří vyhledávače používají, tak v počtu návštěvníků přivedených na stránky. Podle statistik Toplist se Seznam.cz kolem 30 %, zatímco Google po součtu různých jazykových verzí ukrojí kolem dvou třetin podílu.

Český vyhledávač Seznam, založený v roce 1996, má věrnou uživatelskou základnu, která jen pomalu přecházela na celosvětovou jedničku. Zástupci České republiky tedy mohli oprávněne od „globálního Google“ žádat o bonusové funkce, které by české uživatele přilákaly. Snad i proto Google v Česku relativně brzy uvedl služby jako rozpoznávání řeči nebo Street View, na které si jiné země naší velikosti musely počkat.

Podívejte se na Google auto v akci i na to, jak se ukládá ke spánku:

5. května 2009

,