Google částečně vyhrál spor s vládou USA

Kalifornský federální soudce nařídil v noci na dnešek internetové firmě Google, aby předala vládním úřadům omezený počet výsledků vyhledávání přes firemní vyhledávací zařízení. Zamítl však požadavek vlády, aby Google odevzdal i seznamy dotazů, které uživatelé zadávají.

Soudce James Ware dospěl k verdiktu, podle něhož musí Google poskytnout ministerstvu spravedlnosti USA adresy 50.000 náhodně vybraných webových stránek, selektovaných firemním vyhledávačem do 3. dubna. Vládní vyšetřovatelé chtějí tato data využít ke statistické studii pro jiný případ, v němž se vláda snaží obhájit zákon, který má chránit děti před internetovou pornografií.

Soudce naproti tomu rozhodl, že Google nemusí vydávat údaje o tom, co lidé na nejpopulárnějším vyhledávači hledají. Znamená to významné vítězství pro firmu i zastánce práv na soukromí. Jiné internetové firmy Yahoo a Microsoft se dříve podobné žádosti vlády podvolily a souhlasily s tím, že vládě předají i seznamy vyhledávaných slov.

"Toto rozhodnutí znamená, že ani vláda ani nikdo jiný nebude mít při vyžadování dat od internetových firem volnou ruku," řekla právní zástupkyně Googlu Nicole Wongová. "Musí předat to, co její roboti najdou, ale ne to, co lidé hledají," řekl právní expert Andy Serwin o dopadu verdiktu na Google. "Nařízení dává vládě to, co pravděpodobně potřebuje, ne to, co chce," dodal.

Ministerstvo původně v lednu žádalo o vydání seznamů za celý týden vyhledávání na zařízeních Googlu, což by znamenalo seznamy dotazů od milionů lidí. Tento měsíc však svou žádost omezilo na 50.000 webových adres a obsahy 5000 náhodně vybraných dotazů.