Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google chrlí tolik novinek, že o nich ani nestíháme psát

aktualizováno 
Google Apps konečně v češtině, nové závody v dobývání vesmíru, reklama do mobilů... Tenhle týden přinesl Google víc novinek, než se dá stíhat. Článek vám pomůže se v novinkách orientovat.

Novinek od firmy Google je tentokrát víc | foto: Profimedia.cz

Kdykoli jsme tento týden začali psát o Google, už byla na světě další jejich novinka. Nakonec jsme se rozhodli pro souhrnný text s jejich přehledem. Pokud jste uživateli některých z produktů Google, čtěte pozorně, ať víte, na co se můžete těšit. Pro české uživatele mají asi největší význam nově přeložené Google aplikace, nicméně proč nezačít něčím trošku globálnějším?

Google vypustil satelit

Začněme novinkou kosmických rozměrů - firma Boieng vynesla 18. září raketou Delta2 na oběžnou dráhu družici WorldView-1. Satelit nové generace patří firmě DigitalGlobe a je schopen zaostřit na objekty o velikosti zhruba 45 cm. Protože coloradská firma DigitalGlobe je hlavním dodavatelem snímků pro Google Maps a Google Earth, můžeme se těšit na podrobnější obrázky zemského povrchu.

Družice WorldView-1

Družici sponzoroval i Pentagon (konkrétně NGA), nicméně DigitalGlobe smí snímky komerčně prodávat, pokud jejich rozlišení nebude podrobnější než půl metru. DigitalGlobe tak má již dvě družice, které denně mohou naskenovat až 600 tisíc čtverečních kilometrů.
(zdroj: ČTK, AP, Reuters)

  • Podrobné informace o WorldView-1 (anglicky)

Google odmění měsíční vozítko

Ve vesmíru ještě zůstaneme. Firma Google sice zatím nechystá vlastní raketu, ale její spoluzakladatelé Larry Page a Sergey Brin nabídli 20 milionů dolarů tomu, kdo jako první uskuteční úspěšnou soukromou výpravu na Měsíc.

Úkolem je vypravit robota, který doletí na Měsíc a přistane zde. Kromě toho nabízí Google další dvě pětimilionové ceny za konkrétní úkoly. Nadace X Foundation.

Google Apps v češtině

Aplikace pro doménu Google Apps jsou firmám, organizacím i soukromým osobám k dispozici již víc než rok. Jde o balík aplikací, které mohou běžet na vaší doméně - její správce přitom nemusí v podstatě nic programovat, vše je možné nastavit přes webové rozhraní. (více v našem článku ze srpna 2006).

Nyní jsou aplikace k dispozici i v češtině: www.google.com/a. Obsahují kromě emailové aplikace Gmail a Google editoru dokumentů, prezentací a tabulek také Google Talk, Google pages, kalendář a další rozšíření (počeštění ještě není kompletní).

Google prezentace

Očekávané Google Presentations jsou samozřejmě k dispozici i všem uživatelům, kteří mají účet Google. Kromě dokumentů a tabulek tak nyní mohou kdekoli on-line vytvářet i prezentace.

Aplikace se tváří svižně, nenabízí mnoho voleb, ale všechny základní funkce jsou rychle dostupné. Výsledné prezentace tedy nedosahují grafických možností krabicových kancelářských balíků, ale dohánějí to flexibilitou a přehledností. Novinkou je také on-line prezentování, kdy můžete publikum pozvat na prezentaci, kterou pak odklikáte v přímém přenosu, pomocí diskuze pak můžete vyřídit dotazy. Aplikaci vyzkoušíme a přineseme podrobnější recenzi.

Google dodá nové reklamy

Viceprezidenta Google, pana Vintona Cerfa, jsme se v dubnu zeptali, jestli je cílem Google indexovat všechny informace a učinit je prohledávatelnými, nebo jestli chtějí umístit reklamu na každé volné místo na Zemi. Tím, že se Google pustil do mobilního internetu a bude dodávat reklamy na displeje mobilních telefonů, se přiblížil svému druhému "cíli"...

Kromě toho spustil Google také reklamní "gadgety", jakési ministránky umožňující zobrazit nejen text a obraz, ale i video nebo jakékoli funkční webové prvky. Více na NY Times nebo přímo u Google.

V Google Reader jde vyhledávat

Ale ani vyhledávání Google nezanedbal. Respektive, napravil dlouho trpěný nedostatek své RSS čtečky Google Reader. Tu mohou uživatelé používat pro sledování, čtení a třídění internetových zdrojů informací i zábavy. Těm článkům, které je zaujaly, pak mohli přidělit obligátní hvězdičku.

Google Reader umí vyhledávat

Zatím ale nemohli v ohvězdičkovaných nebo jinak roztříděných článcích fulltextově vyhledávat. Google, skoro synonymum pro fulltextové internetové vyhledávání, konečně do Readeru přidal textové políčko, které z něj rázem činí ještě použitelnější nástroj.

Zákaz Googlu?

V Iránu byl Google na několik hodin blokován, tvrdí to alespoň iránský blogger Jadi. Podle jeho zpráv byly Google a Gmail několik hodin nepřístupné stránky, místo kterých se zobrazoval nápis o zákazu. Po několika hodinách se přístupnost obnovila.

Kudy letí obálka?

Gmail má novou video reklamu. Na začátku byl videoklip. Perfektně zvládnuté virální video vzniklo z více než tisíce klipů z šedesáti zemí. Uživatelé měli za úkol vytvořit kreativní desetiminutové video, ve kterém dopraví obálku s logem Gmail z levé strany záběru do pravé. Výsledek ukazuje několik velice zajímavých (a občas zcela nepochybně extrémě pracných) záběrů. Odměnou pro autory je fakt, že jejich video už vidělo přes tři miliony lidí.

Tak, to bylo ze světa Google (alespoň pro zatím) vše. Vlastně... ještě pro vás mám takovou lahůdku: víte, jak jsme psali o čtyřgigapixelovém fotoaparátu a o nové verzi Google Earth? Zkuste se v programu Google Earth poohlédnout po vrstvě Gigapxl... Nejen milovníky zeměpisu a přírody čeká skutečný (virtuální) zážitek.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Najdete na iDNES.cz