Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google Chrome slaví kulatou verzi. Zjistí, která stránka vám rve uši

  17:30aktualizováno  17:30
Prohlížeč Chrome představil 32. verzi pro PC i Android. Hlavní novinky jsou indikace hlasitosti jednotlivých tabů, nové funkce pro Windows 8, ochrana před škodlivými soubory nebo asistované prohlížení. Chrome představil novou verzi v rychlém tempu, ale od té první je navenek stále k nerozeznání.

Dvaatřicet verzí prohlížeče Google Chrome | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

V listopadu 2013 se nové funkce objevily uživatelům betaverze Chromu (a uživatelům nočního Chrome Canary ještě dříve), v půlce ledna se pak konečně dočkali i uživatelé stabilní verze. Prohlížeč programátorů z Google, který si i přes svou masovost udržuje drobné narážky na geekovské reálie, dospěl do své "kulaté" verze 32 (tedy verze 100 000 ve dvojkové soustavě).

Už dávno vás neinformujeme o každé nové verzi, i proto, že jich tým produkuje šest do roka; upgrade je navíc zcela automatický a prakticky neznatelný. U kulaté verze ale uděláme výjimku, a to i kvůli některým zajímavým funkcím.

Nejvíce uživatelů zřejmě ocení drobnost, která zatím byla dostupná jen skrze doplňky (a to ještě ne moc dobře). Ikonka vedle popisu tabu vám okamžitě prozradí, která stránka v pozadí najednou začala hrát hudbu nebo přehrávat video. Další ikonky upozorňují na to, který tab zrovna nahrává video webkamerou nebo u kterého je aktivovaný přenos pomocí kolíku Chromecast. Kosmetickou změnou je pak plynulejší animace některých nabídek a bublinových nápověd.

Ikonka vedla křížku signalizuje, který tab dělá něco, co byste možná chtěli...

Ikonka vedla křížku signalizuje, který tab dělá něco, co byste možná chtěli rychle najít a ukončit. Škoda, že nejde přehrávání streamování deaktivovat přímo kliknutím na ikonku.

Další novinky zahrnují lepší zabudovanou ochranu před škodlivým softwarem (bude těžší jej nevědomky stáhnout) a experimentálně i "dohled nad uživateli", který můžete využít pro kontrolu nad tím, jak prohlížeč používá třeba váš potomek nebo prarodič. Nový vzhled pro Windows 8 pak podle některých znamená bezmála příchod Chrome OS do nejnovějšího operačního systému od Microsoftu, podle nás to ale až tak převratná změna není. Přinejmenším zatím, dokud je dobrých Chrome aplikací pomálu.

Chrome - prohlížeč, který ovládl trh

Když se vrátíme do roku 2008, zjistíme, že první veřejná verze Google Chrome se té dnešní velmi podobá. Změny se děly spíše "pod kapotou" nebo v provázání se službami Google, ale jednoduchost ovládání si Chrome kupodivu zachoval.

Google Chrome

První veřejná verze Google Chrome

Google Chrome verze 32

Google Chrome verze 32

Nejen to, ostatní prohlížeče se u Chromu více či méně inspirovaly. Ať už jde o rychlé tempo aktualizací (Chrome přináší novou verzi každé dva měsíce, Internet Explorer do té doby přibližně každé dva roky) nebo zjednodušené ovládání. Po Chromu už se stal minimalistický vzhled standardem. Vstupoval na plný trh, ale přesto se mu po čtyřech letech povedlo vyšplhat na pozici nejúspěšnějšího prohlížeče s největším podílem na trhu

Google Chrome se rychle stal nejpoužívanějším prohlížečem.

Google Chrome se stal nejpoužívanějším prohlížečem v první polovině roku 2012

Vděčí za to samozřejmě nejen své rychlosti (kterou ostatní prohlížeče také vylepšily), ale hlavně podpoře Googlu a velkému důrazu na marketing. V posledních dvou letech Chrome nabízí i verzi pro mobil a tablet (Android a iOS) a pokouší se i o výlet mezi operační systémy. Možná dojde v dalších 32 verzích pod kapotou k mnoha změnám - ovšem už teď si na základě dosavadního vývoje odvažujeme tipovat, jak bude Chrome 64 vypadat navenek.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Najdete na iDNES.cz