Google Doodle k výročí orloje 9. října 2015 po rozkliknuti vám umožní...

Google Doodle k výročí orloje 9. října 2015 po rozkliknuti vám umožní prohlédnout si orloj z vnějšku i zevnitř. | foto: GoogleTechnet.cz

Google oslavuje výročí pražského orloje. Vidí ho v Austrálii i Argentině

  • 18
Google se rozhodl oslavit 605. výročí staroměstského orloje speciálním Doodlem. Tedy grafikou, která se zobrazuje nad vyhledávacím políčkem. Není to poprvé, co se Česko dostalo do Doodlu, který vyrazil i za hranice.

Google Doodle se dá přeložil zhruba jako Google kresba či Google čmáranice. V pátek se v celkem 38 zemích zobrazil nový Doodle od Googlu, který připomíná 605. výročí staroměstského orloje. Je to nejstarší funkční orloj na světě s většinou původní mechaniky z 15. století, jak připomíná současný správce staroměstského orloje Petr Skála. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Země, kde je nasazen Google Doodle k výročí orloje 9. října 2015.

„Speciální Doodle je k vidění na národních doménách vyhledávače nejen v České republice a na Slovensku, ale i v takových zemích jako Japonsko, Velká Británie, Jihoafrická republika, Švýcarsko či na příklad Mexiko. Kromě slavnostního grafického zpracování loga nabídne vyhledávač po kliknutí na tento Doodle zajímavé informace o orloji,“ píše v tiskové zprávě k novému Doodlu.

Doodle v Česku i interaktivně

České Doodly

Orloj není zdaleka prvním „českým“ Doodlem. Některé z nich se dostaly za hranice naší země, jiné ne. Prvním českým doodlem byl Den stromů v roce 2008. Mezi ty známější patří Doodle k výročí nedožitých narozenin slavného architekta Jana Kaplického, kdy se na stránce objevil jeho Blob. Zaujal také ten s Boženou Němcovou, respektive babičkou, který připomněl výročí narození naší umělkyně. V Googlu ale nezapomněli ani na vynálezce Josefa Ressela, Josefa Ladu, Spejbla a Hurvínka, Kafku a další.

Největší popularity se ale dostává interaktivním Doodlům, které mají potenciál po celém světě snížit produktivitu práce. Patří sem třeba připomínka výročí narození kytaristy a vynálezce Les Paula, který nabídl možnost hrát na virtuální kytaře. Později to byl syntezátor, který oslavoval výročí narození Roberta Mooga. Došlo i některé hry jako je Pac Man.

Myšlenka na doplnění loga malůvkou vznikla náhodou. Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin totiž v začátcích (v roce 1998) svého, dnes již světoznámého portálu, odjížděli slavit na Burning Man Festival a chtěli dát svým „zákazníkům“ vědět, že teď nějakou dobu prostě nebudou k zastižení. Připojili tedy k oficiálnímu logu ještě postavičku z onoho festivalu. Tak vznikl první Google Doodle.

Oficiálním grafikem všech Doodlů je Dennis Hwang, 37letý Korejec. Od roku 2000 navrhoval a vytvořil jeho tým všechny variace loga Google pro všemožné svátky, oslavy a důležité dny, co jich na světě je. Tvorba Hwanga a jeho lidí podtrhuje to, jak se v Googlu snoubí hravost s výjimečnými technologiemi

Seznam všech dosavadních Doodlů firma schraňuje na této stránce.