Google Earth 5

Google Earth 5

Google Earth umí poprvé nahlédnout i pod hladinu oceánů

  • 33
Jak vypadá podmořské dno, si mohou uživatelé Google Earth vyzkoušet v nové verzi této univerzální mapy světa. Firma spolupracovala se společnostmi BBC, National Geographic, ale získala i videa od slavného francouzského badatele Jacquesa Cousteaua.

Google Earth nabízí poměrně detailní ztvárnění povrchu země ze satelitů a mnohdy i v trojrozměrném zobrazení, ale oceány byly dosud na internetové mapě v podstatě jen "mrtvými zónami".


Takto vypadají nové vrstvy věnované pouze mořím a oceánům. Aktivovat můžete všechny najednou nebo pro přehlednost pouze některé z nich.

Kurzor se tak při najetí na hladinu moří nezastaví nad ní, ale uživateli umožní proniknout i pod ni a seznámit se s povrchem mořského dna. Tato možnost však není přístupná v celém oceánu. Zatím je jen na vybraných místech, o nichž existuje dostatek informací. Oceány sice pokrývají zhruba 70 procent povrchu planety, ale jen jejich zlomek je podrobně prozkoumaný.

Mořské dno u Hawaie
Poprvé v Google Earth - pohled pod hladinu oceánu.

Google Earth - video National Geographic
V Google Earth naleznete i videa z produkce National Geographic

Kromě povrchu mořského dna si uživatelé mohou prohlédnout v jednotlivých lokacích celou řadu fotek, videí a dat, které se vážou ke konkrétním místům.

Google v tomto případě spolupracoval například se společnostmi BBC, National Geographic, ale získal i videa od slavného francouzského badatele Jacquesa Cousteaua, který zemřel před 12 lety.

Nová verze Google Earth ovšem počítá i s dalšími možnostmi. Evropská komise například již firmě poskytuje data o znečištění moří, rybolovu či o teplotě moří.

Google Earth - vrak lodi HMS Maori
Mezi novými vrstvami je jedna věnovaná pouze vrakům.

Podle produktového manažera společnosti Google Amita Sooda mají nové funkce využít i expedice. Internetová firma od nich chce získávat jejich polohu, kterou poté vyznačí na mapě, přičemž expedice bude moci do aplikace nahrávat data, jež během své cesty nasbírala. To koneckonců mohou dělat i běžní uživatelé a na server mohou například nahrát fotky podmořského života ze své dovolené.

Google Earth 5
Nová je i vrstva chráněných mořských oblastí. Vyzkoušet si můžete, jak oblast vypadá s aktivní ochranou a jak se změní velikost  a množství ryb. K dispozici jsou také fotografie, odkazy na odborné články atd. 

Můžete sledovat i "stroj času"

Verze s označením 5.0 kromě oceánů obsahuje i některé další změny. Nově přibyla možnost zkoumat povrch Marsu či sledovat některá místa na světě v proměnách času. U některých míst Google umožňuje sledovat i starší satelitní snímky. Funkce zvaná "Time Machine" (stroj času) například umožní sledovat vysychání Aralského jezera postupně od 70. let minulého století. V řadě evropských měst je možné sledovat rostoucí výstavbu od roku 2000 nebo 2003.

Google Earth 5
Můžete si zaplavat se žraloky - Google Earth vám umožní volný pohyb pod hladinou a cestou vás informuje i o těch nejmenších živočiších.

Přestože má Google Earth řadu příznivců, v minulosti se nevyhnul ani kritice některých zájmových či státních organizací. Podle některých je totiž celá aplikace příliš detailní a mohla by dobře posloužit teroristům při plánování útoků. Google po kritice některá strategická místa počítačově rozmazal, ale i tak je možné nalézt je jinde na internetu.

Google Earth - bílý žralok
Právě s tímto žralokem si můžete v Google Earth zaplavat.

 Google Earth 5.0 si můžete stánout zde.