Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google, Microsoft i Yahoo bojují společně za svobodu slova

  15:09aktualizováno  15:09
Velikáni internetového vyhledávání chtějí spolu s neziskovými organizacemi sestavit kodex na ochranu lidských práv. Má jim posloužit jako opěrný bod např. při jednání autoritářskými režimy.

Vyhledávače např. v Číně ukazují někdy jiné výsledky | foto: Profimedia.cz

Nejen v souvislosti s Čínou se diskutuje o úloze vyhledávačů (a internetu obecně) v demokratizaci společnosti. Týká se to především států, kde svoboda slova platí leda na papíře, vláda kontroluje média a obyvatelé jsou odříznutí od zahraničních zdrojů informací. Internet je se svojí architekturou ukázka přístupu k informacím bez hranic. Je jasné, že v autoritářských státech budou snahy svobodný internet svázat pravidly, omezeními a cenzurou. Čína například svým občanům blokuje celé IP adresy stránek, kde se nalézá "nevhodný" obsah.

"Do no evil?" Jak se zachovat?

Velké společnosti, jako je Google nebo Microsoft, tak musejí řešit obtížné dilema. Mají se držet ideálů lidské svobody, nebo chránit své ekonomické zájmy. Pokud po nich vláda bude chtít údaje o konkrétních uživatelích, mají se jí podřídit? V minulosti jsme byli svědky vyřazování stránek z výsledků vyhledávání (příklad - viz odkaz) i vyzrazení osobních údajů vedoucí k odahlení hledané osoby. Kde jsou hranice? Jak se mají společnosti zachovat?

Skupina internetových megafirem, neziskových organizací zabývajících se lidskými právy i akademiků oznámila, že odpovědi na tyto otázky budou hledat společně. Chtějí najít pravidla pro zacházení s citlivými osobními údaji a formulovat společný postup při prosazování svobody vyjadřovat se.

Za jeden provaz - neziskovky i giganti

Výsledkem by měl být jakýsi kodex, o který by se společnosti mohly opřít v případě, že by na ně naléhala právě třeba vláda absolutistického státu. Společný postup by pak zajistil silnější pozici při prosazování těchto pravidel.

Vzhledem k tomu, že mezi angažovanými společnostmi jsou i firmy Google, Microsoft a Yahoo, mohla by jejich spolupráce skutečně změnit postoj vlád nedemokratických režimů. Cenzoři by totiž museli zakázat buď všechny tyto služby, nebo žádnou. Dosud jim totiž mohou vyhrožovat, že upřednostní jejich konkurenci, což pro vyhledávače znamená citelnou ztrátu na reklamním trhu.

Na projektu se podílí také firma Vodafone a Berkmanovo centrum pro internet a společnost na právnické fakultě Harvardu. Diskuzí už v roce 2006 iniciovala organizace Business for Social Responsibility, později ve spolupráci s Centrem pro demokracii a technologii (CDT.org) a právě podle jejich tiskové zprávy i mnoho dalších organizací, mezi ty známější patří Human Rights Watch nebo Reportéři bez hranic.

"Díky velké odpovědnosti zúčastněných společností jsme se již dozvěděli mnohé o překážkách, kterým čelíme, a způsobech, jak mohou firmy reagovat," řekl Aron Crame z BSR. Dodal, že firmy sdílejí ideál ochrany soukromí a prosazování svobody slova. Internet může posloužit jako zdroj informací.

Projekt je teprve na začátku

Společný postup firem a zapojení neziskových organizací (ať už jako účastníků, nebo jako pozorovatelů) může skutečně vést ke zlepšení současného stavu, nebo alespoň zajistit firmám lepší vyjednávací pozici. Uvidíme, jak moc ovlivní dobré úmysly snahu maximalizovat zisk a ovládnout nové trhy. Uvidíme, zda se necenzurovaný (nebo méně cenzurovaný) internet dostane do více zemí tak, jako nedávno do Vietnamu. A zda to tamějším lidem nějak pomůže.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Najdete na iDNES.cz