Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google, Microsoft i Yahoo bojují společně za svobodu slova

  15:09aktualizováno  15:09
Velikáni internetového vyhledávání chtějí spolu s neziskovými organizacemi sestavit kodex na ochranu lidských práv. Má jim posloužit jako opěrný bod např. při jednání autoritářskými režimy.

Vyhledávače např. v Číně ukazují někdy jiné výsledky | foto: Profimedia.cz

Nejen v souvislosti s Čínou se diskutuje o úloze vyhledávačů (a internetu obecně) v demokratizaci společnosti. Týká se to především států, kde svoboda slova platí leda na papíře, vláda kontroluje média a obyvatelé jsou odříznutí od zahraničních zdrojů informací. Internet je se svojí architekturou ukázka přístupu k informacím bez hranic. Je jasné, že v autoritářských státech budou snahy svobodný internet svázat pravidly, omezeními a cenzurou. Čína například svým občanům blokuje celé IP adresy stránek, kde se nalézá "nevhodný" obsah.

"Do no evil?" Jak se zachovat?

Velké společnosti, jako je Google nebo Microsoft, tak musejí řešit obtížné dilema. Mají se držet ideálů lidské svobody, nebo chránit své ekonomické zájmy. Pokud po nich vláda bude chtít údaje o konkrétních uživatelích, mají se jí podřídit? V minulosti jsme byli svědky vyřazování stránek z výsledků vyhledávání (příklad - viz odkaz) i vyzrazení osobních údajů vedoucí k odahlení hledané osoby. Kde jsou hranice? Jak se mají společnosti zachovat?

Skupina internetových megafirem, neziskových organizací zabývajících se lidskými právy i akademiků oznámila, že odpovědi na tyto otázky budou hledat společně. Chtějí najít pravidla pro zacházení s citlivými osobními údaji a formulovat společný postup při prosazování svobody vyjadřovat se.

Za jeden provaz - neziskovky i giganti

Výsledkem by měl být jakýsi kodex, o který by se společnosti mohly opřít v případě, že by na ně naléhala právě třeba vláda absolutistického státu. Společný postup by pak zajistil silnější pozici při prosazování těchto pravidel.

Vzhledem k tomu, že mezi angažovanými společnostmi jsou i firmy Google, Microsoft a Yahoo, mohla by jejich spolupráce skutečně změnit postoj vlád nedemokratických režimů. Cenzoři by totiž museli zakázat buď všechny tyto služby, nebo žádnou. Dosud jim totiž mohou vyhrožovat, že upřednostní jejich konkurenci, což pro vyhledávače znamená citelnou ztrátu na reklamním trhu.

Na projektu se podílí také firma Vodafone a Berkmanovo centrum pro internet a společnost na právnické fakultě Harvardu. Diskuzí už v roce 2006 iniciovala organizace Business for Social Responsibility, později ve spolupráci s Centrem pro demokracii a technologii (CDT.org) a právě podle jejich tiskové zprávy i mnoho dalších organizací, mezi ty známější patří Human Rights Watch nebo Reportéři bez hranic.

"Díky velké odpovědnosti zúčastněných společností jsme se již dozvěděli mnohé o překážkách, kterým čelíme, a způsobech, jak mohou firmy reagovat," řekl Aron Crame z BSR. Dodal, že firmy sdílejí ideál ochrany soukromí a prosazování svobody slova. Internet může posloužit jako zdroj informací.

Projekt je teprve na začátku

Společný postup firem a zapojení neziskových organizací (ať už jako účastníků, nebo jako pozorovatelů) může skutečně vést ke zlepšení současného stavu, nebo alespoň zajistit firmám lepší vyjednávací pozici. Uvidíme, jak moc ovlivní dobré úmysly snahu maximalizovat zisk a ovládnout nové trhy. Uvidíme, zda se necenzurovaný (nebo méně cenzurovaný) internet dostane do více zemí tak, jako nedávno do Vietnamu. A zda to tamějším lidem nějak pomůže.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Najdete na iDNES.cz