Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Google nabízí vládě USA řešení na míru. Přejde Obama na Gmail nebo Exchange?

  • 30
Balík služeb pro on-line komunikaci nabízí Google firmám již dlouho, nicméně pro americkou vládu má připravenou speciální, přísně zabezpečenou verzi. Citlivá data by zůstala na americkém kontinentu.
Společnost Google představila balík služeb pro on-line komunikaci a spolupráci (anglicky), který splňuje certifikaci FISMA (Federal Information Security Management Act). Určen má být pro federální vládu USA a tisíce jejích zaměstnanců různých agentur, stejně tak i pro vlády jednotlivých států.

"Všichni vědí, že firemní zákazníci a on-line aplikace (cloud computing) jsou pro nás významnou prioritou."

Eric Schmidt, CEO Google

Eric Smidt, CEO Googlu, říká, že cloud computing je pro Google velkou prioritou, a zdůraznil, že vlády jsou pod značným finančním tlakem. Naráží tak na nespornou výhodu řešení, které jeho firma nabízí: poplatek je pouhých 50 USD za rok a uživatele. Některé kontrakty se softwarovými dodavateli, které vláda uzavřela, letos vyprší, a tak Google doufá, že zváží výhody a nevýhody nabízených řešení.

Služby, které Google vládě nabízí, jsou vůbec první on-line aplikací (cloud aplikaci), která vyhověla požadavkům certifikace FISMA (anglicky). Podle Kripa Krishnana, manažera technických programů Googlu, poběží služby v dedikovaném datacentru kdesi v USA, a také tajná data nesmí Ameriku opustit. "Nabízíme stejné, ne-li lepší zabezpečení, než jaké využívají vládní zákazníci dnes," říká Krishnan. "Vláda tedy může bez obav přejít na naše řešení."

Efektivita, nebo přílišná centralizace?


Je nesporné, že provozovat vládní aplikace a tajná datacentra je něco trošku jiného než data pro "obyčejné firmy". Ve chvíli, kdy by například vláda do cloudu "outsourcovala" svoje bezpečnostní programy a procedury, i pověstně vysoká spolehlivost Google serverů se najedou může zdát malá. Nemluvě o centralizaci dat pod jednou, i třeba bezpečnou střechou. Clint Boulton pro eWeek napsal: "Měli bychom se bát, nebo jenom váhat? Já Googlu zatím věřím, ale věří mu i zákazníci? Věří mu i velké firmy?"

Google vyhrál nad Microsoftem souboj o poskytování softwarového řešení pro Los Angeles, ale poté nestihl řešení včas zprovoznit.

Google se v souboji o velké vládní zakázky utká i s Microsoftem, IBM nebo Novellem. Nezbývá mu než doufat, že se vláda nenechá zviklat nedávným neúspěchem Googlu v Los Angeles, kde se firmě nejprve povedlo vyhrát kontrakt o poskytování komunikačního softwaru pro město, ale pak jej nedokázala včas nainstalovat. Zaměstnanci města tak dočasně používají řešení Googlu i Novellu zároveň, a Google musí toto období Novellu uhradit.

Souboj gigantů

Software pro vládní organizace nabízí mnoho firem, mezi nimi i ty největší: Microsoft, Novell a Google.

Microsoft nabízí především svůj balík Microsoft Office a komplexní serverové řešení Microsoft Exchange. Kromě toho Microsoft čím dál více proniká i do on-line řešení, nejnovější balík Office je cloud computingem silně ovlivněn.

IBM má v rukávu aplikaci Lotus Notes, která je v mnoha firmách stále nesmírně oblíbená.

Google firmám nabízí balíky prémiových služeb, které mohou běžet buď interně v rámci firmy, nebo častěji on-line, tedy "v cloudu". Výhodou je snadná správa a aktualizace. Balík služeb připravených pro federální vládu USA vychází právě z balíku pro firmy.


Není to poprvé, co se mluví o Googlu ve spojení s vládou USA. Google koneckonců dlouhodobě prohlašuje, že pro efektivní funkci vládních organizací je třeba vytvořit systém elektronické vlády (eGovernment) nové generace. Testuje například také službu Google Health, která by v budoucnu měla sjednotit správu lékařských záznamů a přístup k ním. I zde jsou ovšem nároky na bezpečnost velmi vysoké.

Zdroje: Google Blog, WSJ, eWeek, PC World