Google nemá registraci ke zpracování osobních dat pro Street View

  21:13aktualizováno  21:13
Ochránci soukromí odmítli v Česku zaregistrovat společnosti Google zpracování osobních dat v souvislosti s projektem Street View. Ten umožňuje virtuální prohlídku ulic některých měst v rámci jejich map. Problém je, že přitom může zachytit i citlivá data.

Google Street View Prahy | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Google v rámci projektu Street View pořizoval panoramatické fotografie ulic pomocí kamer na střeše projíždějícího automobilu. Přitom zaznamenával osobní údaje jako jsou záběry obličejů kolemjdoucích, poznávacích značek automobilů a podle ČTK i jména na domovních zvoncích. Google k tomu přitom neměl potřebnou registraci.

Všechny uvedené osobní údaje jsou však na Street View automaticky rozmazány tak, aby nebyly rozpoznatelné a čitelné. Jména na domovních zvoncích nejsou čitelná už vzhledem k rozlišení fotografií. Není ani jisté, zda vůbec jsou čitelná alespoň na originálních snímcích.

Google by pro získání registrace musel podle mluvčí úřadu Hany Štěpánkové splnit zákonem stanovené požadavky, což se nestalo. Úřad před registrací například zkoumal, jak provozovatelé zajistí ochranu nasbíraných dat. Zajímalo ho i to, kdo všechno k nim má přístup, jak dlouho jsou uchovávána a zda provozovatelé mají souhlas lidí, které Google Street View zachytil. Z logiky věci je však zřejmé, že toto povolení získat nemohli. Na Street View mohou být zachyceny miliony lidí...

Server se podle úřadu i v jiných zemích zákonným podmínkám "do jisté míry snaží vyjít vstříc", například rozostřením obličejů a poznávacích značek aut. Nevhodné obrázky mohou přímo v aplikaci označit sami uživatelé a Google tyto snímky odstraní nebo patřičně upraví. Zásahů však není zapotřebí mnoho. Například v Londýně byly na základě konkrétních stížností upraveny stovky fotografií. Více v článku
Google maže fotky ze Street View. Zmizel zvracející opilec i muž v sex shopu. Podle ochránců soukromí to však stále není dostatečné.

V některých státech, například ve Švýcarsku, kde Google nedokázal naplnit požadavky na ochranu soukromí, bude mít případ soudní důsledky.

Kdo se bojí Googlu?

Google má se Street View velké plány. Letos v říjnu představil svou navigaci založenou právě na tomto systému. Řidič tak nesleduje pouze nakreslený obrázek trasy, ale vidí fotografie skutečných ulic. Orientace je v takovém případě snazší.

Akcie některých významných výrobců navigací zareagovaly na krok Googlu velkým poklesem. Více naleznete v článku Navigační revoluce: Google představil svou navigaci, bude zdarma.

Navíc Google není zdaleka jediný, kdo snímkuje ulice. Podobnou službu nově spustil i Microsoft. Jmenuje se Bing Maps a funguje velmi podobně jako Street View. Česká republika zatím nafocena nebyla. Vyzkoušet si Bing Maps můžete zde.

V Česku funguje obdobný projekt, který si podrobností se Street View nezadá. Jmenuje se Norc.cz a existoval u nás dokonce dříve než služba od Googlu. Více v článku Google Street View i v Praze a Brně. Virtuální procházku ulicemi ale nenafotil Google.

Fotografování ulic českých měst v Praze a jejím okolí spustil Google v první polovině letošního roku. V říjnu se Česko stalo osmou zemí v Evropě a třináctou na světě, kde Google tuto službu zpřístupnil. Více si přečtěte v článku České Street View se otevřelo. Dají se přečíst i hodiny na obchodech.

Autoři: ,


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: zábavné procvičování znalostí i info o výplatě

Umímefakta.cz

Potrápit svůj mozek a poměřit síly s roboty či kamarády nabízí netradiční testy z několika oborů na Umímefakta.cz....

Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců,...

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...Najdete na iDNES.cz