Google nevydá data ani vládě USA

  • 6
Internetová společnost Google odmítla vyhovět požadavku amerického ministerstva spravedlnosti a neposkytne mu informace o tom, kdo a co pomocí služby Google hledá na internetu. Google tak oficiálně oznámil to, o čem hovoří už několik dnů.

Vláda tvrdí, že informace potřebuje z bezpečnostních důvodů, Google však oponuje tím, že jde o důvěrné informace a pokud by je vládě postoupil, porušil by svůj závazek vůči klientům, kterým slíbil ochranu soukromí. Navíc by prý takový krok ohrozil i jeho vlastní obchodní tajemství.

Požadavek na odkrytí informací o vyhledávání vznesl generální prokurátor Alberto Gonzales, podle Googlu ale poskytnutí takových informací vládě nepomůže.

Administrativa prezidenta George Bushe chce Google přinutit k odkrytí dat na základě požadavku ministerstva spravedlnosti změnit rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2004. V něm se upravuje postup při penalizaci provozovatelů webových stránek za to, že dětem umožňují prohlížet si pornografický materiál.

Vláda chce podobné údaje také od dalších poskytovatelů internetových služeb, ale pouze Google se jí vzpírá. Microsoft či Yahoo! data poskytnou a s požadavkem souhlasí také další podniky, které takové služby poskytují. Google podle svých právníků obavy vlády chápe, ale nabídl řadu technických argumentů, proč by vládě poskytnutí takových dat bylo k ničemu.

Google mimo jiné tvrdí, že kdyby měl vládě poskytnout informace k milionům požadavků na vyhledávání, které se nesetkaly s odezvou, pro firmu ty to znamenalo neúnosnou zátěž. "Algorytmy se pravidelně mění. Identické vyhledávání z dneška může vést k jinému výsledku než stejné vyhledávání z předchozího dne," uvedli v odpovědi vládě právní zástupci Googlu.

Navíc, pokud by Google požadavku vyhověl, musel by odkrýt způsob, na jehož základě pracuje jeho technologie. Té si nesmírně cení a považuje ji za své klíčové obchodní tajemství. Google ze stejného důvodu odmítá říci také to, kolik požadavků na vyhledání informací denně zpracuje.

Odpor Google nicméně ostře kontrastuje s tím, k čemu se firma zavázala v Číně. Aby mohla působit na čínském trhu, slíbila tamní vládě, že bude cenzurovat některá témata vyhledávání. Takový krok způsobil, že se proti firmě zvedla vlna odporu dokonce i v řadách amerických zákonodárců a mezi aktivisty na ochranu lidských práv.