Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google News dnes poprvé vyšly i v češtině

  8:10aktualizováno  8:10
Internetový agregátor zpráv Google News dnes poprvé vyšel i v české verzi. Podle předběžných informací bude sledovat až 400 informačních zdrojů. Česká verze nese oficiální název Zprávy Google.

Google Zprávy

Zprávy Google jsou souhrnným zdrojem pro rychlý přehled a prohledávání zpráv. Umožňují sledovat zpravodajství v reálném čase, z různých úhlů pohledu a v případě původní verze i z tisíců zdrojů z celého světa. Místo toho, aby si uživatel o události přečetl jen jeden článek z jediného zpravodajského serveru, na Google News najde na dané téma hned několik textů z různých zdrojů.

"Zprávy Google budou vypadat stejně jako všechny verze Google News, budou ale prohledávat česky a v českých zpravodajských serverech. Pokud ale budete chtít sledovat třeba novozélandské dění, nikdo vám v tom nebrání, zapnete si novozélandské weby," popisuje českou verzi Kateřina Holcmanová marketingová ředitelka Google Česká republika.

Josh Cohen, produktový manažer Google News zdůrazňuje: “Zprávy Google jsou přínosem jak pro uživatele, tak pro vydavatele. Naším posláním je pomáhat uživatelům najít články, které hledají, co nejrychleji.

Na Zprávách Google uvidíte jen titulky a krátké úryvky zprávy. Jakmile na titulek kliknete, čtete už článek na příslušném zpravodajském serveru.

Při startu původní anglické verze Google News systém celosvětově sledoval 4000 zdrojů. České Google News do začátku, podle dostupných informací, prohledávají 400 zdrojů. V porovnání s originálním gigantem si tedy co do počtu vůbec nestojí špatně.

Spolu s českou verzí Zpráv Google si uživatelé mohou přidat do svých personalizovaných hlavních stránek iGoogle i miniaplikaci Zprávy Google a sledovat nejnovější zpravodajství na dané téma po celý den.

České Zprávy Google jsou k dispozici na adresách news.google.cz. a zpravy.google.cz. Se spuštěním českých Zpráv Google čítá rodina Google News 48 regionálních verzí v 19 různých jazycích. 

Vše dělají stroje

Čas od času se na některých technických serverech vyrojí spekulace o tom, že Google používá při "dočišťování" výsledků editory. Společnost to však popírá. "Google News zprávy hodnotí čistě na základě algoritmů podobných, jako se používají pro rating webových stránek při vyhledávání, editory jsou tu tedy počítače. Platí to pro anglickou verzi stejně jako pro tu českou," říká Holcmanová. 

Google také tají přesný postup pro stanovení pořadí zpráv, které se budou na stránkách Zprávy Google objevovat. "Stejně jako o podobě PageRanku ani o podobě algoritmu srovnávajícího zprávy zpravodajství Google nemůže poskytnout podrobnosti. Můžeme pouze spekulovat, co vynese jednotlivé zprávy na první místa: s velkou pravděpodobností to bude i relevance místa odkud se dotyčný na stránky připojí," doplňuje Holcmanová ze společnosti Google Česká republika.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

Najdete na iDNES.cz