Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google News dnes poprvé vyšly i v češtině

  8:10aktualizováno  8:10
Internetový agregátor zpráv Google News dnes poprvé vyšel i v české verzi. Podle předběžných informací bude sledovat až 400 informačních zdrojů. Česká verze nese oficiální název Zprávy Google.

Google Zprávy

Zprávy Google jsou souhrnným zdrojem pro rychlý přehled a prohledávání zpráv. Umožňují sledovat zpravodajství v reálném čase, z různých úhlů pohledu a v případě původní verze i z tisíců zdrojů z celého světa. Místo toho, aby si uživatel o události přečetl jen jeden článek z jediného zpravodajského serveru, na Google News najde na dané téma hned několik textů z různých zdrojů.

"Zprávy Google budou vypadat stejně jako všechny verze Google News, budou ale prohledávat česky a v českých zpravodajských serverech. Pokud ale budete chtít sledovat třeba novozélandské dění, nikdo vám v tom nebrání, zapnete si novozélandské weby," popisuje českou verzi Kateřina Holcmanová marketingová ředitelka Google Česká republika.

Josh Cohen, produktový manažer Google News zdůrazňuje: “Zprávy Google jsou přínosem jak pro uživatele, tak pro vydavatele. Naším posláním je pomáhat uživatelům najít články, které hledají, co nejrychleji.

Na Zprávách Google uvidíte jen titulky a krátké úryvky zprávy. Jakmile na titulek kliknete, čtete už článek na příslušném zpravodajském serveru.

Při startu původní anglické verze Google News systém celosvětově sledoval 4000 zdrojů. České Google News do začátku, podle dostupných informací, prohledávají 400 zdrojů. V porovnání s originálním gigantem si tedy co do počtu vůbec nestojí špatně.

Spolu s českou verzí Zpráv Google si uživatelé mohou přidat do svých personalizovaných hlavních stránek iGoogle i miniaplikaci Zprávy Google a sledovat nejnovější zpravodajství na dané téma po celý den.

České Zprávy Google jsou k dispozici na adresách news.google.cz. a zpravy.google.cz. Se spuštěním českých Zpráv Google čítá rodina Google News 48 regionálních verzí v 19 různých jazycích. 

Vše dělají stroje

Čas od času se na některých technických serverech vyrojí spekulace o tom, že Google používá při "dočišťování" výsledků editory. Společnost to však popírá. "Google News zprávy hodnotí čistě na základě algoritmů podobných, jako se používají pro rating webových stránek při vyhledávání, editory jsou tu tedy počítače. Platí to pro anglickou verzi stejně jako pro tu českou," říká Holcmanová. 

Google také tají přesný postup pro stanovení pořadí zpráv, které se budou na stránkách Zprávy Google objevovat. "Stejně jako o podobě PageRanku ani o podobě algoritmu srovnávajícího zprávy zpravodajství Google nemůže poskytnout podrobnosti. Můžeme pouze spekulovat, co vynese jednotlivé zprávy na první místa: s velkou pravděpodobností to bude i relevance místa odkud se dotyčný na stránky připojí," doplňuje Holcmanová ze společnosti Google Česká republika.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz