Vyzkoušeli jsme nový supertablet Google Nexus 9

  • 24
Google Nexus 9 je nejnovější tablet řady Nexus. Vyrábí ho HTC a prodávat se začne až počátkem listopadu. My jsme jej ovšem už mohli krátce vyzkoušet. Je to špičkový tablet s nejnovějším Androidem 5.0 Lollipop, který je tu premiérově doplněn 64bitovým procesorem Nvidia Tegra K1.

I letos pokračuje Google ve své řadě referenčních přístrojů Nexus a to i přesto, že jí již nějakou dobu je předpovídán konec. Pokud se s ní nakonec opravdu Google rozloučí, loučení v podobě phabletu Google Nexus 6 a tabletu Google Nexus 9 by bylo loučení jako řemen. Alespoň takový pocit jsme získali, když jsme si mohli po dobu zhruba jednoho dne vyzkoušet nejnovější tablet s nejnovějším androidem.

Nexus 9 si mohou zákazníci ve vybraných zemích předobjednávat od 17 října, do prodeje se pak zařízení dostane až 3. listopadu. Ceny na první pohled nevypadají tak podbízivě, jako tomu bylo u předchozího Nexus hardwaru. Základní provedení Nexus 9 se 16 GB vnitřní paměti vyjde na 399 dolarů (asi 8 500 korun), provedení se 32 GB paměti je o 80 dolarů dražší (cca 1 700 korun). Nejdražší pak bude verze se 32 GB paměti a podporou LTE vyjde na 599 dolarů, tedy téměř 13 000 korun.

O dostupnosti ani cenách v Česku zatím informace nemáme. Každopádně, pokud se tu tablet Nexus 9 začne prodávat, půjde o jeden z nejzajímavějších tabletů na trhu. A to nejen kvůli čistému Androidu 5.0, ale také díky vyvážené výbavě. Na tablet má překvapivě kvalitní fotoaparát a vysoký výkon je tu samozřejmostí. Lákat by měl i na hodně dobrou výdrž baterie, tu jsme ovšem otestovat nezvládli.

Nexus design

Vzhled tabletu vychází z toho, co již v řadě Nexus známe. Tělo má jednoduché tvary a zepředu působí Nexus 9 úplně obyčejně, jako každý jiný tablet. Jen si tu lze všimnout stereo reproduktorů BoomSound, ale i ty jsou tu umístěny decentně a nepoutají moc pozornosti. Pohledy z jiných úhlů jsou ovšem už zajímavější. Kolem dokola těla se táhne kovový rámeček, zadní plocha tabletu je z plastu.

Ten může mít tři různé barvy – my jsme testovali bílé provedení, existují ještě černá a béžová verze. Provedení zadního krytu hodně připomíná to ze smartphonu Nexus 5 – uprostřed je logo nexus, v horním rohu čočka fotoaparátu, která mírně vystupuje ze zaoblujícího se krytu. Tablet působí v ruce velmi příjemným a bytelným dojmem, bílý kryt je ovšem trochu nepraktický, docela výrazně se špiní. Béžová nebo šedá varianta budou lepší volbou. Tablet se na plný výkon dovede docela zahřát, plastový kryt je v takovém případě při držení trochu příjemnější než kdyby tu byl použit kov.

Tablet Google Nexus 9 od HTC

Z hlediska velikosti tu zvolil Google určitý kompromis – namísto toho, aby konkuroval iPadu mini a jeho osmipalcové úhlopříčce, má displej velikost 8,9 palce a tudíž je i samotný tablet větší. Nárůst proti předchozímu Nexus 7, který vyráběl Asus, je výrazný. Tablet od HTC má rozměry 228,2 x 154,7 x 7,95 mm. Stále ještě jde uchopit jednou rukou do dlaně, ale takové držení už není pohodlné. Pohodlnější je držet tablet za plochu na okraji nebo oběma rukama.

Hmotnost 425 gramů (u námi testované wi-fi verze) je relativně v normě. Osmipalcové tablety nám přijdou celkově mnohem kompaktnější, Nexus 9 už je tablet, který na rozdíl třeba od širokoúhlého Nvidia Shield Tablet nedáte do náprsní kapsy bundy. Zpracování je ovšem celkově povedené, byť víme, že HTC dovede vytvářet i atraktivnější hardware.

Super výkon

Displej Nexus 9 má rozlišení 2 048 x 1 536 pixelů a jde o IPS panel s velmi širokými pozorovacími úhly a povedeným barevným podáním. Čitelnost na přímém slunci je také dobrá, ale mohla by být přeci jenom ještě o trochu lepší. Krycí sklo se jako u spousty jiných tabletů docela upatlává.

Jednou z velkých zajímavostí tabletu je hardware uvnitř. Nexus 9 je totiž teprve třetí přístroj s čipsetem Nvidia Tegra K1, který je v současnosti tím nejvýkonnějším, co lze na poli mobilních zařízení najít. Jenže od předchozím tabletů Xiaomi Mi Pad a Nvidia Shield Tablet se zásadně liší – Nexus 9 má totiž jako první zařízení vůbec 64bitovou verzi Tegra K1. To si může dovolit i díky tomu, že podpora 64bitových procesorů je nově zabudována v Androidu 5.0. Paměť RAM má kapacitu standardní 2 GB.

Nová verze procesoru se od té, kterou jsme již v předchozích zařízeních testovali, liší i počtem jader. 64bitový čip je totiž „jen“ dvoujádrový, takt 2,3 GHz je pak jen nepatrně vyšší, než u čtyřjádra třeba v Shield Tablet. Vzhledem k těmto rozdílům jsme byli hodně zvědavi na výkon procesoru. Zkusili jsme hlavně univerzální benchmark AnTuTu a v něm jsme zaznamenali skóre za hranicí 54 000 bodů.

Displej tabletu Google Nexus 9
Displej tabletu Google Nexus 9

Musíme přitom upozornit, že tablet ještě neměl finální verzi softwaru, byť už šlo o Android 5.0 Lollipop a nikoli předchozí vývojářskou verzi Android L, kterou jsme mohli zkoušet doposud. I přesto je výkon úctyhodný – za Shield Tablet zaostal Nexus 9 od HTC jen o zhruba 2 000 bodů. To půjde snadno dohnat optimalizací systému. Navíc Nexus 9 má vyšší rozlišení displeje než Shield Tablet, takže má s vykreslováním grafiky víc práce – vzhledem ke zhruba stejnému výsledku v benchmarku to tak znamená, že 64bitové dvoujádro Denver s grafikou Kepler je výkonnější než obdobně vybavené 32bitové čtyřjádro.

Rychlost systému, listování v něm a spouštění aplikací je tak u Nexus 9 opravdu špičková. Vše je krásně plynulé a nikde se tablet nezdržuje. Zaznamenali jsme jen trochu laxnější reakce fotoaparátu, kterému trochu trvá ostření a pořizování snímků ve zhoršených světelných podmínkách.

Pokrokový Android

Na novém tabletu nexus nás samozřejmě zaujal i nový Android 5.0 Lollipop. Většinu jeho vychytávek jsme si sice už vyzkoušeli s testovací verzi L krátce po jejím uvedení, ale přesto jsme tu objevili zásadní novinky. Jednou z nich je proces zprovoznění telefonu, který je uživatelsky ještě přívětivější než doposud a bude se líbit těm, kdo přístroje (podobně jako my) častěji střídají.

Nově je totiž jedním z kroků možnost detailně rozhodovat o obnově přístroje ze zálohy – uživatel si může vybrat, záloha kterého přístroje se má obnovit. Navíc se dá detailně vybrat, které aplikace nainstalované na předchozím přístroji se mají instalovat do nového zařízení a které nikoli. U Androidu ovšem nadále nefunguje třeba obnova nastavení účtů, jako je tomu u Windows Phone. Ale i tak je tato možnost příjemným vylepšením.

Další novinkou, kterou jsme při našem krátkém zkoumání objevili, je inovovaná Gmail aplikace, která v sobě umí integrovat i další mailové účty. Už jednoduše nebude potřeba používat pro ostatní maily jinou aplikaci, svůj firemní Exchange účet nebo účet na kterémkoli freemailu si můžete přidat sem – vše pak budete mít přehledně a pohodlně v jedné aplikaci.

Displej tabletu Google Nexus 9
Displej tabletu Google Nexus 9

Menu nastavení je teď přehlednější, skvělé jsou nové aktivní notifikace na odemykací obrazovce. O tom všem jsme však psali už v testu Androidu L. Líbí se nám, že se u smartphonů a tabletů sjednotilo chování notifikační lišty – stažením dolu se objeví notifikace, dalším potažením (nebo tahem dvěma prsty od začátku) se objeví přepínače dalších funkcí. Už žádné rozdílné chování dle různých rohů, kde by se mohly prvky nacházet. Vůbec, čistý Android 5.0 Lollipop se na tabletu svou logikou víc podobá tomu, na co jsou uživatelé zvyklí ze smartphonů. A přitom systém neplýtvá místem na displeji, jak tomu mohlo do této chvíle být.

Jednou z dalších novinek, kterou jsme doteď pořádně neměli šanci vyzkoušet, jsou uživatelské profily. Ty se skrývají v menu nastavení pod položkou Uživatelé. Jako základní profil se sem promítne ten váš, ale lze si nastavit i další. Dále je tu standardně účet Host. Další profily s detailním nastavením toho, k čemu budou mít jeho uživatelé přístup, lze podrobně nastavit – dá se určit, ke kterým aplikacím budou mít přístup, jestli uvidí notifikace a některé další detaily. Profilů jsou dva typy – běžné uživatelské a také takzvané omezené profily, které mají standardně zakázáno používání některých aplikací, jako například mailového klienta. Mezi účty se dá přepínat pomocí ikony profilu v horním rohu odemykací obrazovky, stejná volba je dostupná i po stažení notifikační lišty.

Zatímco u smartphonů možná profily tak důležité nebudou, u tabletu, který může sdílet celá rodina, jsou zásadní novinkou. Možná tou největší, kterou z praktického hlediska uživatelé v Androidu L zaznamenají.

Parádní výbava

Krom nového Androidu a nové generace procesoru má Google Nexus 9 i další špičkovou výbavu. Pravda, ta už sice neposouvá hranice možností, ale i tak stojí za pozornost. Je tu například wi-fi v nejnovější verzi ac, což přispívá k rychlejším a stabilnějším přenosům, je tu Bluetooth ve verzi 4.1, což je opět další dílčí vylepšení. Z hlediska výbavy tu vidíme vlastně jen jedno omezení – kapacitu vnitřní paměti. Modely Nexus totiž už tradičně vynechávají slot na paměťové karty a tady tomu není jinak.

Námi testovaný model měl kapacitu paměti 16 GB, v prázdném tabletu je pro uživatele volných 11 GB místa. I vzhledem k nové možnosti uživatelských profilů, které zvýší nároky na paměť (stejně jako je zvyšuje nové runtime prostředí ART pro běh aplikací), je taková porce málo. Bohužel Google nedává uživatelům příliš na výběr – dražší verze tabletu může mít kapacitu 32 GB, což je v dnešní době na větší tablet se širokými možnostmi využití sotva hraniční kapacita. Uživatelům tedy nezbývá nic jiného, než se při dlouhodobém využívání tabletu také více spoléhat na cloudové služby.

Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9
Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9
Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9
Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9

Do cloudu bude vhodné třeba ukládat fotografie. Nexus 9 totiž dostal na tablet překvapivě povedený fotoaparát. Ten má rozlišení 8 megapixelů, dostal automatické ostření a přisvětlovací diodu. Aplikace Google Camera nedává uživateli moc možností jak ovlivnit parametry focení, ale v praxi je hodně jednoduchá a přímočará, což bude pro mnohé uživatele důležitější. Výsledné snímky jsou překvapivě kvalitní, mezi tablety patří z tohoto hlediska nexus od HTC k absolutní špičce. Čelní fotoaparát má rozlišení 1,6 megapixelu a pro videovolání nabízí velmi dobrou kvalitu obrazu.

Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9
Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9
Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9
Fotografie pořízená tabletem Google Nexus 9

V těle tabletu najdeme akumulátor s kapacitou 6 700 mAh. To je hodně solidní porce, na druhou stranu je trochu otázkou, jak se zásobou energie zamává nový 64bitový hardware. My jsme vzhledem ke krátkému testování výdrž detailněji vyzkoušet nemohli. Ale nezdálo se nám, že by při vysokém vytížení, jakému jsme tablet vystavili, mohl být kdovíjak šetrný. Veškerá vylepšení v rámci Project Volta totiž šetří energii především ve chvílích, kdy tablet nedostává tolik zabrat. Při našem testu jsme chvíli po poledni začínali s baterií nabitou asi na 87 %, po zhruba čtyřech a půl hodinách intenzivního testování se ukazatel stavu dostal pod 30 %.

Po většinu tu dobu jsme ovšem měli podsvícení zapnuté naplno a tak považujeme teoretickou výdrž 9 hodin intenzivního používání na jedno nabití za slušnou. A domníváme se, že v praxi na tom bude tablet mnohem lépe. Intenzivně jsme přitom využívali i reproduktory tabletu, které dovedou být i překvapivě hlasité a mají příjemně plný zvuk.

Nenápadná budoucnost

Google Nexus 9 je v mnohém úplně normální tablet. Takový, jehož možnosti by méně nároční uživatelé vůbec nemuseli odhalit. V praxi možná jeho reálný výkon využije málokdo. Jenže stejně jako u ostatních Nexus zařízení asi není účelem Nexus 9 naplnit všechny potřeby a tužby uživatelů. Je to zařízení, které ukazuje nové schopnosti Androidu a posouvá hranice. Ukazuje, co jednou bude běžné i u mnohem levnějších zařízení.

Je to špičkový tablet, jehož pravé výhody objeví jen někteří uživatelé. Ti ocení i výhodu pravidelných aktualizací na nejnovější verzi Androidu – u Nexus 9 mají zaručeno, že budou mít aktuální systém po dlouhou dobu. Samotný Android 5.0 Lollipop přináší řadu praktických vylepšení, u tabletu nejvíce oceňujeme uživatelské profily. Nexus 9 není nijak levný tablet, ale vzhledem ke špičkové technice i softwaru je cena ospravedlnitelná.