První asistent Googlu, který přinesl revoluční chytré karty, míří do propadliště dějin

Je tomu už deset let, co se objevil první pokus o inteligentního osobního asistenta společnosti Google. Služba dostala jméno Google Now. Dnes jsou její funkce součástí Google Asistenta. Jak původní služba uživatelům předkládala potřebné informace a proč pomalu skonává?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Digitální asistenti jsou součástí každodenního života milionů lidí na celém světě. Mezi ty nejznámější pomocníky se řadí Apple Siri, Amazon Alexa, Microsoft Cortana a Google Asistent. Všechna řešení pomohla odpovědět na desítky miliard otázek, odeslat desítky milionů zpráv, nastavit miliardy připomenutí a udělala toho pro nás ještě daleko více. A to vše bez nutnosti používat klávesnici či dotykový displej.

První pokus o osobního inteligentního asistenta společnosti Google se nazýval Google Now. Dokázal odpovědět na dotazy, vytvořit doporučení a provedl akci přenesením požadavků na sadu webových služeb. Kromě zodpovídání uživateli iniciovaných dotazů, Google Now iniciativně přinášel uživatelům informace, o kterých se domníval (na základě jejich vyhledávacích návyků), že by je mohli uvítat.

Zrod Google Now

Služba byla poprvé zahrnuta do Androidu 4.1 (Jelly Bean), který byl vydaný 9. července 2012. Prvním podporovanými zařízeními se staly smartphony Galaxy Nexus společnosti Samsung. Dne 29. dubna 2013 se zrodila i verze pro systém iOS – avšak bez většiny funkcí. Do Chrome, byl Google Now přidán jako aktualizace aplikace vyhledávače Google a později byl přidán i do samotného Google Chrome, konkrétně 24. března 2014.

Časopis Popular Science označil Google Now jako Inovaci roku 2012. Avšak už za pouhých šest let, tedy v roce 2018 byla nahrazena novou službou – Google Asistent, která je hodně podobná Siri (první verzi Apple vydal v roce 2011). Pojďme se však nyní podívat na začátky osobního asistenta Google.

Google Now

Vše na jednom místě a bez vyžádání

Google Now nebyl digitálním asistentem tak, jak dnes podobné služby vnímáme. Byl považován za rozšíření Vyhledávání Google. Úkolem bylo, aby zobrazil informace, které právě teď uživatel ocení. A to bez jakéhokoliv jeho zásahu. Šel na to chytře prostřednictvím chytrých karet. Asistent se spouštěl otevřením aplikace Google nebo speciálním tlačítkem. Prakticky ihned se zobrazily aktuální době relevantní výsledky.

Uveďme si příklad. Dejme tomu, že jste chtěli vyrazit na dovolenou. V doručené poště Gmailu se o tom nacházel potvrzovací e-mail od letecké společnosti. Díky tomu Google Now následně zobrazil příslušné podrobnosti z e-mailu – včetně letenky – v kanálu Chytrých karet Google v den vašeho letu. Podobným způsobem šlo sledovat objednanou zásilku z e-shopu, Google zobrazil sledovací číslo a ukázal její průběh na kartě.

Chytré karty toho však uměly mnohem více než jen číst vaši doručenou poštu v Gmailu. Existovaly také karty založené na umístění. Tak bylo možné získávat tipy na restaurace kde jste se aktuálně nacházeli, informace o událostech, které se tam dějí, předkládány byly informace o stavu vašich investic (např. akcií), kde v okolí zaparkovat, na co se v televizi podívat, a samozřejmě nechyběly informace o počasí, a ještě mnohem více funkcí. Tento koncept byl ve své době považován za revoluční. Se Siri od Apple bylo možné vést zábavné rozhovory, ale Google Now byl užitečný pomocník. Možnost otevřít Chytré karty Google a mít přehled o svém dni bylo něco naprosto inovačního. Blížící se schůzky, časy odjezdů, připomínky narozenin, a ještě mnohem více bylo soustředěno na jednom místě, a to, aniž byste o to museli žádat.

Google Now

Změna musela přijít

Služba Google Now na svou dobu oplývala skvělými funkcemi, a tak není divu, že měla spoustu fanoušků. Trpěla však jedním problémem. Na rozdíl od Apple Siri a Amazon Alexa ji uživatelé nevnímali jako asistenta. Spíše Google Now brali jako technologii. Přece jen název Google Now nebylo jméno, a uživatelé se v případě asistentů cítí více přirozeněji, když ho mohou nazývat jménem než názvem, či snad službou.

Google Now zvládal hlasové vyhledávání, ale nenabízel tolik zábavy ani možností ke konverzaci. V praxi to vypadalo, jako kdybyste Google používali jiným způsobem. A jakkoliv byl koncept cool, ne vždy fungoval. Občas i přes shromážděné zobrazené informace jste potřebovali něco dohledat ručně. Z těchto důvodů Google postupně začal pracovat na jiném řešením. To představil v květnu 2016 a dal mu jméno Google Asistent. Převzal mnoho nápadů, včetně Chytrých karet Google a objevil se přátelský hlas.

Na nějakou dobu byla služba Google Now upozaděna, ale tak trochu se vrátila ve formě zobrazení „Dnes“ v aplikaci Vyhledávání Google. Následně se přejmenovala na Google Assistant Snapshot (česky Snímky) a je součástí Google Asistenta až doteď a stále dělá to, co na začátku. V tomto roce Google však oznámil, že původní koncept trochu odstrčí do pozadí. I nadále budete moci požádat Google Asistenta o všechny informace, které najdete ve Snímcích, ale pouze pokud o to požádáte. Tento krok prakticky znamená, že opěvovaná inovace je neoficiálně mrtvá.

Další hřebíček do rakve přišel od Google Objevit

Ještě tu je jedna služba, o které jsme se nezmínili, ale která měla velký vliv na vývoj Google Now. Zatímco Chytré karty byly dříve dostupné zcela vlevo na domovské obrazovce telefonů Google Pixel a některých dalších zařízeních, dnes se tam nachází Google Discover (Google Objevit).

Google Discover je služba společnosti Google agregující různý obsah. Nabízí články z internetu, o kterých si myslí, že by vás mohly zajímat. Ty tak trochu předkládal i Google Now, ale nebyl to jeho primární cíl. Služba Objevit se stala velmi populární metodou vyhledávání zpráv na telefonech s Androidem i iOS.

Google Discover uživatele dokáže zapojit mnohem efektivněji, než kdykoliv dokázal Google Now, Dnes nebo Snímky. I díky tomu je Google Discover pro Google velmi důležitým produktem. Navíc mu vydělává peníze – zobrazováním relevantní reklamy, vycházející ze sledovaných článků.

Závěrem

Vzestup a pád Google Now je příběhem o tom, jak trochu předběhl dobu, a nakonec musel jít cestou mainstreamovějších alternativ. Asistentka Siri ve své době nebyla tak dobrá jako Google Now, ale uživatelé s ní rádi mluvili. Google si následně uvědomil, že to je cesta, kterou se musí vydat. Proto došlo ke zrodu Google Assistant, a proto dnes po vyslovení „Hej Google“ lze osobní digitální asistentku požádat o pomoc, nebo se s ní jen pobavit.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký železniční KVÍZ: Máte-li dost páry, zkuste vytřít zrak Sheldonovi

v diskusi je 5 příspěvků

23. března 2024

Projeďte se aktivně historií železniční dopravy, ve světě i doma. Čekají na vás otázky rozmanité, z...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...