Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

  10:20aktualizováno  10:20
Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců, kteří nechtěli, aby firma spolupracovala s ozbrojenými složkami.
Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek) | foto: AP

Google podle serveru Financial Times (placený přístup) oznámil, že se odhlašuje z výběrového řízení na provoz cloudových služeb pod názvem Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) pro Pentagon. Ve hře byl kontrakt v hodnotě deseti miliard dolarů (225 miliard korun). Jako jeden z hlavních důvodů firma uvedla etické pochybnosti o takové spolupráci, které vyjádřili někteří zaměstnanci.

Podobné protesty provázely i projekt Maven, který má za úkol analýzu záběrů z armádních dronů. Tehdy přes několik tisíc zaměstnanců podepsalo dopis, ve kterém žádají odstoupení od zakázky. Desítky z nich podaly výpověď.

„Chtěl bych zdůraznit, že sice nebudeme vyvíjet umělou inteligenci do zbraní, ale budeme nadále spolupracovat s armádou a vládami na jiných projektech,“ uzavřel tehdy spor Sundar Pichai, šéf společnosti Alphabet, pod kterou Google spadá. Možná i proto, že se do projektu již zapojily desítky firem a Google byl jednou z nich a jeho odstoupení by mohlo vývoj ohrozit.

Nyní se firma ani nepokouší ucházet o novou zakázku. Favoritem řízení je konkurenční Amazon, kterému Google svým rozhodnutím uvolnil cestu. Americké ministerstvo obrany má vyhlásit vítěze výběrového řízení 12. října. Přihlásily se do něj rovněž firmy Microsoft a Oracle. Kongres by měl rozhodnutí potvrdit 14. listopadu.

Firma, jíž by úřad svěřil svá digitální data, by si přitom posléze snáze získala důvěru jiných velkých společností. Google přesto dospěl k závěru, že smlouva by mohla být v rozporu s jeho firemními hodnotami.

Do sporu se zaměstnanci se společnost dostala i v létě kvůli utajovanému projektu na cenzurovanou verzi svého vyhledávače pro Čínu. Na protest ji tehdy opustili někteří vedoucí pracovníci.

Nadnárodní společnosti v Silicon Valley čím dál častěji čelí nepokojům přímo v řadách svých zaměstnanců. Pracovníkům firem jako jsou Microsoft, Google či Amazon se nelíbí etické principy jejich zaměstnavatelů. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců,...

Twitter bojuje proti trollům z Ruska a Iránu. Ukázal jejich tweety

Twitter již několik měsíců čistí svou síť. Při analýze odhalil i několik tisíc účtů, které spolupracovaly na...

Google nemusí platit za data uživatelů iPhonu, rozhodli v Británii

Stránky sdružení Google You Owe Us, které podalo žalobu na Google

Britský Nejvyšší soud zablokoval žalobu na společnost Google za údajně nezákonné shromáždění údajů o milionech...Najdete na iDNES.cz