Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google poradí, jaké stránky jsou nebezpečné

  9:39aktualizováno  9:39
Americký internetový vyhledávač Google bude varovat před internetovými stránkami, které po otevření mohou poškodit počítač uživatele. Varování se objeví poté, co uživatel klikne na adresu internetové stránky, o níž se ví, že obsahuje "špiónský" či jinak škodlivý program.
Podlem serveru BBC je krok součástí rozsáhlého projektu, při němž vzniká seznam programů, které uživatele internetu trápí nechtěnými reklamami, sledují jejich zvyky či kradou jejich osobní data. Google je jednou z několika firem, které se snaží uživatele varovat přímo během práce na webu.

Varování uvidí kdokoli, kdo využije internetový vyhledávač a klikne na odkaz na stránky, které sdružení pojmenované Stop Badware identifikuje jako škodlivé. Iniciativa vznikla letos v lednu a spolu s Googlem ji založily počítačové firmy Lenovo a Sun. Jejím cílem je identifikovat nebezpečný software a internetové stránky, které se pokoušejí uživatele na instalaci nebezpečných programů nalákat.

Jako nebezpečné odkazy zpráva BBC uvádí například pole na kliknutí vedoucí k bezplatnému stažení spořiče obrazovky či vyzvánění do mobilu.

Okno s varováním bude nejprve obsahovat základní informaci o tom, že je stránka nebezpečná. Později budou varování konkrétnější a budou obsahovat i podrobnosti o tom, jaké riziko na konkrétní stránce hrozí. Varování uživatele také vybídne k tomu, aby si našel odkaz na jiné internetové stránky. Pokud tak neučiní a bude na nebezpečných stránkách pokračovat, Google již ho nezastaví.

Podle průzkumu z letošního května mělo nebezpečný obsah čtyři až šest procent namátkově vybraných internetových stránek. Odkaz na bezplatné spořiče obrazovek je ale potenciálně nebezpečný ze 64 procent. Zprávu částečně financoval dodavatel antivirových programů McAfee. Varování před nebezpečným obsahem ukazuje například i vyhledávač Scandoo společnosti ScanSafe.

Zjistit přesný počet neoprávněných přístupů do dat je složité, protože řada obětí ani nemusí tušit, že byly napadené. Experti ovšem soudí, že navzdory snahám o vyšší bezpečnost uložených dat útoky na počítače s osobními údaji rostou.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Najdete na iDNES.cz