Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google poradí, jaké stránky jsou nebezpečné

  9:39aktualizováno  9:39
Americký internetový vyhledávač Google bude varovat před internetovými stránkami, které po otevření mohou poškodit počítač uživatele. Varování se objeví poté, co uživatel klikne na adresu internetové stránky, o níž se ví, že obsahuje "špiónský" či jinak škodlivý program.
Podlem serveru BBC je krok součástí rozsáhlého projektu, při němž vzniká seznam programů, které uživatele internetu trápí nechtěnými reklamami, sledují jejich zvyky či kradou jejich osobní data. Google je jednou z několika firem, které se snaží uživatele varovat přímo během práce na webu.

Varování uvidí kdokoli, kdo využije internetový vyhledávač a klikne na odkaz na stránky, které sdružení pojmenované Stop Badware identifikuje jako škodlivé. Iniciativa vznikla letos v lednu a spolu s Googlem ji založily počítačové firmy Lenovo a Sun. Jejím cílem je identifikovat nebezpečný software a internetové stránky, které se pokoušejí uživatele na instalaci nebezpečných programů nalákat.

Jako nebezpečné odkazy zpráva BBC uvádí například pole na kliknutí vedoucí k bezplatnému stažení spořiče obrazovky či vyzvánění do mobilu.

Okno s varováním bude nejprve obsahovat základní informaci o tom, že je stránka nebezpečná. Později budou varování konkrétnější a budou obsahovat i podrobnosti o tom, jaké riziko na konkrétní stránce hrozí. Varování uživatele také vybídne k tomu, aby si našel odkaz na jiné internetové stránky. Pokud tak neučiní a bude na nebezpečných stránkách pokračovat, Google již ho nezastaví.

Podle průzkumu z letošního května mělo nebezpečný obsah čtyři až šest procent namátkově vybraných internetových stránek. Odkaz na bezplatné spořiče obrazovek je ale potenciálně nebezpečný ze 64 procent. Zprávu částečně financoval dodavatel antivirových programů McAfee. Varování před nebezpečným obsahem ukazuje například i vyhledávač Scandoo společnosti ScanSafe.

Zjistit přesný počet neoprávněných přístupů do dat je složité, protože řada obětí ani nemusí tušit, že byly napadené. Experti ovšem soudí, že navzdory snahám o vyšší bezpečnost uložených dat útoky na počítače s osobními údaji rostou.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Najdete na iDNES.cz