Přehled platforem, které plánuje Google s projektem propojit. Zleva: 3D kamera do USB, 7" prototyp tabletu, prototyp telefonu a testovací verze tabletu běžící na čipu Nvidia Tegra. | foto: Google

Google připravuje na příští rok tablet s rozpoznáváním prostoru

  • 10
Projekt Tango dostal na letošní vývojářské konferenci Googlu jasnější obrysy. Plánuje se, že tento systém na přístrojovou orientaci v prostoru pro mobily a tablety se dostane do prvních zařízení již následující rok. První by měl být tablet, který vyvine Google spolu s firmou LG.

Projekt Tango, který Google představil letos v únoru, má pomoci přenést do počítače lidský pohled na okolní prostory a pohyb v nich. Díky němu budete moci proměřit každou píď vašeho domova, vytvořit prostorovou mapu okolí, nebo si zahrát speciální hry pouze s tabletem. Tak trochu jako Kinect od Microsoftu zabudovaný o tabletu.

"Naším cílem je dát mobilním zařízením chápání prostoru a pohybu v lidském měřítku," uvedl v únoru šéf projektu Tango Johny Lee.

Server Yahoo nyní zveřejnil podrobnosti o dalších krocích Googlu v této oblasti. Firma na projektu spolupracuje již nějakou dobu s vysokými školami, výzkumnými laboratořemi, vývojáři a dalšími technologickými firmami.

Vývojářská verze tabletu pro projekt Tango běžící na čipu Nvidia Tegra K1, využívající 128GB SSD a 4 GB RAM. Je vybavena kamerkou pro snímání prostoru, další pro sledování pohybu a „hloubkovým senzorem“, který zvládne rozpoznat geometrii stěn, podlahy, stropu a dalších součástí okolí uživatele. Využívá k tomu dva infračervené senzory, které pomohou měřit hloubku snímané scény.

Nyní Google podle serveru oznámil, že spolu s LG chce nabízet technologii v tabletu spotřebitelům už na začátku roku 2015. To je poměrně překvapivé, protože zatím byl v plánu na toto období, podobně jako v případě Google Glass, jen poměrně drahý prototyp pro vývojáře. Google za něj chce asi 1 000 USD (cca 20 tisíc korun).

O tabletu s Tangem pro koncové zákazníky se zatím mnoho neví a je tak bez bližších specifikací týkajících se výbavy nebo ceny. Vyjma informace, že úzce spolupracuje také s výrobcem ARM čipů Qualcommem a chce nějakým způsobem při vývoji využít herní engine Unity a Unreal.

S jejich pomocí by měl systém umožnit například takové triky, s kterými překonáte současná omezení Google Maps. Ty vás mohou navigovat až ke dveřím kancelářské budovy. Ale co když se potřebujete dostat do místnosti na konkrétním podlaží? S pochopením okolního 3D prostředí by zařízení projektu Tango mohlo najít i správné dveře uvnitř budovy. Pomoci v lepší orientaci může i zrakově postiženým osobám. Změnit by mohl i obor interiérového designu a další oblasti, které vás napadnou.