Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google se postavil za své uživatele, některým ale rozeslal virus

  11:46aktualizováno  11:46
Vyhledávač Googlu znovu připomněl, že nevydá data svých uživatelů. Možná si tak v médiích napraví reputaci po nešťastném hromadném emailu, který obsahoval virus. A kam kráčí Web 2.0?

Dáme jim data, nedáme jim data... | foto: Profimedia.cz

Na Web 2.0 Summitu v San Franciscu, kde se sešli přední hráči na poli internetových technologií, se Google opět veřejně postavil na odpor jakémukoli sdělování uživatelských dat Bílému domu. Připomeňme, že vláda USA chtěla po velkých internetových společnostech nabízejících vyhledávání seznam hledaných slov, která uživatelé hledají, a další data.

Hodlala prý jejich analýzou např. odhalovat nebezpečné zločince a další vzorce chování uživatelů na internetu. Zatímco některé firmy (např. AOL, Microsoft) byly připraveny požadavku více či méně vyhovět, Google odmítl dát data svých uživatelů k dispozici. Dohra u federálního soudu mu dala za pravdu.

Šéf vyhledávače Google, Eric Schmidt, tedy opět zopakoval svoje ujištění, že se takovým požadavkům nepodřídí, a to v době, kdy Bílý dům čelí po volbách silné opozici demokratů.  „Bylo to úplné pošlapání práv uživatelů,“ zdůraznil.

I email od Google se má prověřit antivirem

Ani Google se ovšem neubrání nehodám. Před měsícem to odnesl oficiální Google Blog, na který někdo vložil falešnou zprávu. Teď zase schytal kritiku za rozeslání viru masovým emailem. Padesát tisíc členů diskuzní emailové skupiny Google Video Blog dostali mail, který obsahoval virus W32/Kasper.A@mm. Google se dnes veřejně omluvil a postiženým rozeslal také odkaz na volně dostupný antivirus (součást Google Pack). Neuvedli však, co chybu způsobilo.

Konference o Web 2.0

Ještě na chvíli zpět ke konferenci o tzv. Web 2.0. Tato často kontroverzní zkratka má označovat novou generaci internetových aplikací, kdy se uživatelé v mnohem větší míře podílejí na vytváření obsahu a jeho třídění. Typickými Web 2.0 aplikacemi jsou třeba Flickr, Gmail, Digg nebo del.icio.us.

Na zmíněném summitu překvapil především Amazon, a to svým prohlášením, že se chce nabídnout více internetových služeb. Slavný on-line obchod, který začínal jako knihkupectví a dnes prodává velmi široký sortiment, chce v budoucnu např. nabídnout uživatelům úložný prostor pro jejich data online. Guardian Unlimited očekává, že Amazon může vnést do souboje o on-line disky nový vítr. Více zpráv z konference najdete třeba zde. Jak už to s novinkami z řad socioware bývá, až čas ukáže, která bude uživatelům skutečným přínosem a získá si jejich oblibu.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Jak vyzrát na algoritmus News Feed, který řadí příspěvky na Facebooku

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Najdete na iDNES.cz