Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Google se postavil za své uživatele, některým ale rozeslal virus

  11:46aktualizováno  11:46
Vyhledávač Googlu znovu připomněl, že nevydá data svých uživatelů. Možná si tak v médiích napraví reputaci po nešťastném hromadném emailu, který obsahoval virus. A kam kráčí Web 2.0?

Dáme jim data, nedáme jim data... | foto: Profimedia.cz

Na Web 2.0 Summitu v San Franciscu, kde se sešli přední hráči na poli internetových technologií, se Google opět veřejně postavil na odpor jakémukoli sdělování uživatelských dat Bílému domu. Připomeňme, že vláda USA chtěla po velkých internetových společnostech nabízejících vyhledávání seznam hledaných slov, která uživatelé hledají, a další data.

Hodlala prý jejich analýzou např. odhalovat nebezpečné zločince a další vzorce chování uživatelů na internetu. Zatímco některé firmy (např. AOL, Microsoft) byly připraveny požadavku více či méně vyhovět, Google odmítl dát data svých uživatelů k dispozici. Dohra u federálního soudu mu dala za pravdu.

Šéf vyhledávače Google, Eric Schmidt, tedy opět zopakoval svoje ujištění, že se takovým požadavkům nepodřídí, a to v době, kdy Bílý dům čelí po volbách silné opozici demokratů.  „Bylo to úplné pošlapání práv uživatelů,“ zdůraznil.

I email od Google se má prověřit antivirem

Ani Google se ovšem neubrání nehodám. Před měsícem to odnesl oficiální Google Blog, na který někdo vložil falešnou zprávu. Teď zase schytal kritiku za rozeslání viru masovým emailem. Padesát tisíc členů diskuzní emailové skupiny Google Video Blog dostali mail, který obsahoval virus W32/Kasper.A@mm. Google se dnes veřejně omluvil a postiženým rozeslal také odkaz na volně dostupný antivirus (součást Google Pack). Neuvedli však, co chybu způsobilo.

Konference o Web 2.0

Ještě na chvíli zpět ke konferenci o tzv. Web 2.0. Tato často kontroverzní zkratka má označovat novou generaci internetových aplikací, kdy se uživatelé v mnohem větší míře podílejí na vytváření obsahu a jeho třídění. Typickými Web 2.0 aplikacemi jsou třeba Flickr, Gmail, Digg nebo del.icio.us.

Na zmíněném summitu překvapil především Amazon, a to svým prohlášením, že se chce nabídnout více internetových služeb. Slavný on-line obchod, který začínal jako knihkupectví a dnes prodává velmi široký sortiment, chce v budoucnu např. nabídnout uživatelům úložný prostor pro jejich data online. Guardian Unlimited očekává, že Amazon může vnést do souboje o on-line disky nový vítr. Více zpráv z konference najdete třeba zde. Jak už to s novinkami z řad socioware bývá, až čas ukáže, která bude uživatelům skutečným přínosem a získá si jejich oblibu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Najdete na iDNES.cz